НАПН України
Закладка 1Закладка 2Закладка 2
Структура НАПН України » Установи НАПН України » Педагогічний музей України »

Педагогічний музей було створено в Києві в 1901 р. Навіть сьогодні у світі дуже мало музеїв такого типу: музей дитинства у Франції, музеї дидактичної (розвивальної) іграшки в Росії та в Англії, педагогічні музеї у Вільнюсі, Тбілісі, Кишиневі та Софії.

Вже в 1902 р. музей розпочав свою діяльність. У 1912 р. для Педагогічного музею на вулиці Володимирській було побудовано спеціальне приміщення (архітек­тор Павло Альошин).

В 1917 р. у приміщенні музею працювала Центральна Рада. Тут відбувалися урочистості з нагоди відкриття різних освітніх установ, навесні та восени 1917 р. були проведені два перших з'їзди вчителів України.

Педагогічний музей знаходиться у функціональному підпорядкуванні Національної академії педагогічних наук України, яка визначає основні напрями його діяльності, здійснює фінансування і кадрове забезпечення.

У фондах музею зберігаються понад 40 тисяч пам'яток історії освіти та культури народів, що населяють територію України з давніх часів до наших днів, серед яких пом'ятки ХV-ХVІІ століть: "Підручник філософії, географії, історії" (1488), "Литовський статут" (1570), "Фразеологічний слов­ник" (1598), "Апостол" (1654), "Хроніка Сарматії Європей­ської" (XVII ст.), "Євангеліон" (1670), "Євангеліє учительноє" (1670), "Правила пиитические" (1705) та багато інших пам'яток освіти, що свого часу використовувалися у проце­сі навчання у братських школах, колегіумах України, у Києво-Могилянській академії.

Музей має колекції підручників, документів, фотознімків, періодичні  педагогічні видання,   педагогічні  посібники ХІХ-ХХ ст., матеріали про репресованих учителів, комплек­ти матеріалів учителів та вчених-педагогів України.

Унікальність Педагогічного музею полягає в тому, що його експозиція наочно показує шлях становлення та роз­витку освіти в Україні від найдавніших часів до 1945 р.

Музей пропонує навчально-виховним закладам, педа­гогам, студентам, учням:

  • оглядові та тематичні екскурсії в стаціонарній експо­зиції "Освіта та педагогічна думка України від давнини до середини XX століття";
  • музейні лекції;
  • зустрічі під час проведення Днів експонентів, семіна­рів, засідань круглих столів на базі виставок;
  • користування джерелами музейного фонду;
  • консультації з підготовки, створення та діяльності музеїв таких видів: педагогічних музеїв, музеїв історії освіти та окремих навчально-виховних закладів, музеїв видатних діячів освіти тощо.

У виставковій залі Педагогічного музею проходять виставки сучасної освіти, науки та культури:

  • "Освітній ренесанс доби Української революції" (до 90-річчя Дня Соборності України) - січень-квітень 2009 р.;
  • "Музейно-педагогічна палітра України" (травень-вересень 2009 р.);
  • "Юна Україна (дитячі, юнацькі громадські об'єднання: діалог і суспільство)" (жовтень 2009 р. - березень 2010р.).

Музей надає можливість навчально-виховним закладом, громадським організаціям, освітнім товариствам організо­вувати на його базі виставки на різну темотику.

Контактна інформація:

м. Київ, вул. Володимирська, 57
Директор: +380 (44) 234-3666;
Бухгалтер: +380 (44) 234-3653;
Замовлення екскурсій: +380 (44) 234-3688;
Наукові співробітники: +380 (44)234-3200.

E-mail: pedmuz@gmail.com
Веб сторінка: http://pmu.in.ua