Педагогічний музей було створено в Києві в 1901 р. Навіть сьогодні у світі дуже мало музеїв такого типу: музей дитинства у Франції, музеї дидактичної (розвивальної) іграшки в Росії та в Англії, педагогічні музеї у Вільнюсі, Тбілісі, Кишиневі та Софії.
Вже в 1902 р. музей розпочав свою діяльність. У 1912 р. для Педагогічного музею на вулиці Володимирській було побудовано спеціальне приміщення (архітектор Павло Альошин).
В 1917 р. у приміщенні музею працювала Центральна Рада. Тут відбувалися урочистості з нагоди відкриття різних освітніх установ, навесні та восени 1917 р. були проведені два перших з'їзди вчителів України.
Педагогічний музей знаходиться у функціональному підпорядкуванні Національної академії педагогічних наук України, яка визначає основні напрями його діяльності, здійснює фінансування і кадрове забезпечення.
У фондах музею зберігаються понад 40 тисяч пам'яток історії освіти та культури народів, що населяють територію України з давніх часів до наших днів, серед яких пом'ятки ХV-ХVІІ століть: "Підручник філософії, географії, історії" (1488), "Литовський статут" (1570), "Фразеологічний словник" (1598), "Апостол" (1654), "Хроніка Сарматії Європейської" (XVII ст.), "Євангеліон" (1670), "Євангеліє учительноє" (1670), "Правила пиитические" (1705) та багато інших пам'яток освіти, що свого часу використовувалися у процесі навчання у братських школах, колегіумах України, у Києво-Могилянській академії.
Музей має колекції підручників, документів, фотознімків, періодичні педагогічні видання, педагогічні посібники ХІХ-ХХ ст., матеріали про репресованих учителів, комплекти матеріалів учителів та вчених-педагогів України.
Унікальність Педагогічного музею полягає в тому, що його експозиція наочно показує шлях становлення та розвитку освіти в Україні від найдавніших часів до 1945 р.
Музей пропонує навчально-виховним закладам, педагогам, студентам, учням:
- оглядові та тематичні екскурсії в стаціонарній експозиції "Освіта та педагогічна думка України від давнини до середини XX століття";
- музейні лекції;
- зустрічі під час проведення Днів експонентів, семінарів, засідань круглих столів на базі виставок;
- користування джерелами музейного фонду;
- консультації з підготовки, створення та діяльності музеїв таких видів: педагогічних музеїв, музеїв історії освіти та окремих навчально-виховних закладів, музеїв видатних діячів освіти тощо.
У виставковій залі Педагогічного музею проходять виставки сучасної освіти, науки та культури:
- "Освітній ренесанс доби Української революції" (до 90-річчя Дня Соборності України) - січень-квітень 2009 р.;
- "Музейно-педагогічна палітра України" (травень-вересень 2009 р.);
- "Юна Україна (дитячі, юнацькі громадські об'єднання: діалог і суспільство)" (жовтень 2009 р. - березень 2010р.).
Музей надає можливість навчально-виховним закладом, громадським організаціям, освітнім товариствам організовувати на його базі виставки на різну темотику.
Контактна інформація:
м. Київ, вул. Володимирська, 57
Директор: +380 (44) 234-3666;
Бухгалтер: +380 (44) 234-3653;
Замовлення екскурсій: +380 (44) 234-3688;
Наукові співробітники: +380 (44)234-3200.
E-mail: pedmuz@gmail.com
Веб сторінка: http://pmu.in.ua