Інститут педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна
Інститут педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна НАПН України був створений рішенням Президії НАПН України 24 листопада 1993 року. За тридцять років діяльності Інститут став однією з провідних наукових установ, відомою в Україні та за кордоном, що здійснює фундаментальні та прикладні наукові дослідження у сфері педагогічної освіти і освіти дорослих, налагоджує мережеву взаємодію з органами виконавчої влади, закладами освіти, фахівцями з питань освіти впродовж життя.
Директор ІПООД імені Івана Зязюна НАПН України – доктор педагогічних наук, професор, член-кореспондент НАПН України Лариса Лук’янова.
У структурі Інституту функціонують п’ять наукових відділів – андрагогіки, змісту і технологій педагогічної освіти, теорії і практики педагогічної освіти, зарубіжних систем педагогічної освіти і освіти дорослих, психології праці.
Науковці Інституту беруть активну участь у розробленні законодавчих та нормативно-правових документів, що визначають освітню державну політику, з поміж яких: проект Закону України «Про освіту дорослих» (2022 р.); Національна доктрина розвитку освіти (2002 р.); Державна програма «Вчитель» (2002 р.); «Концептуальні підходи до розвитку багаторівневої педагогічної освіти в Україні» (2011 р.); «Концепція освіти дорослих» (2011, 2016 рр.); «Концепція розвитку педагогічної освіти» (2018 р.); «Концепція розвитку неформальної освіти дорослих в Україні» (2019 р.); «Концепція діяльності університетів третього віку» (2021 р.) тощо.
Результатом дослідницьких пошуків науковців Інституту є створення наукової, виробничо-практичної, навчальної, довідкової продукції (майже 13000 одиниць за час функціонування наукової установи), опублікування статей в українських та міжнародних провідних наукових виданнях.
Інститут є засновником та співзасновником п’ятьох наукових фахових видань з педагогіки (категорія «Б»), а саме: збірника наукових праць «Освіта дорослих: теорія, досвід, перспективи»; наукового журналу «Вісник Кафедри ЮНЕСКО «Неперервна професійна освіта ХХІ століття»»; збірника наукових праць «Естетика та етика педагогічної дії» (спільно з Полтавським національним педагогічним університетом імені В.Г. Короленка); наукового журналу «Порівняльна професійна педагогіка» (спільно з Хмельницьким національним університетом); електронного наукового фахового журналу «Імідж сучасного педагога» (спільно з Полтавським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти імені М.В.Остроградського), а також польсько-українського наукового щорічника «Професійна і неперервна освіта/Edukacja zawodowa i usyawiczna» (спільно з Академією спеціальної педагогіки імені Марії Ґжегожевської у Варшаві).
ІПООД імені Івана Зязюна НАПН України проваджує освітню діяльність у сфері вищої освіти (PhD) за акредитованими освітньо-науковими програмами – «Педагогічна освіта і освіта дорослих в Україні і зарубіжжі» у галузі 01 «Освіта / Педагогіка» за спеціальністю 011 «Освітні, педагогічні науки»; «Психологія праці та психологічний супровід освіти дорослих» у галузі 05 «Соціальні та поведінкові науки» за спеціальністю 053 «Психологія»; здійснює підготовку здобувачівнаукового ступеня доктора наук. Наукова установа має багаторічний досвід атестації наукових та науково-педагогічних кадрів вищої кваліфікації у постійнодіючих та разових спеціалізованих вчених радах. Упродовж 1993-2023 рр. захищено 670 дисертацій – 179 докторських, 480 кандидатських, 11 на здобуття ступеня доктора філософії.
В Інституті функціонує Центр підвищення кваліфікації наукових, науково-педагогічних та педагогічних працівників на підставі ліцензії на провадження освітньої діяльності у сфері післядипломної освіти (наказ МОН України № 41-л від 11.01.2019 р.).
З метою налагодження взаємодії з закладами освіти, розвитку формальної, неформальної та інформальної освіти в Україні, здійснення різних видів підтримки педагогічних та науково-педагогічних працівників Інститут ініціював створення недержавної Громадської спілки «Українська асоціація освіти дорослих» (2015 р.), яку було прийнято у члени Європейської Асоціації освіти дорослих; Громадської науково-педагогічної організації «Академія педагогічної майстерності та навчання дорослих» (2016 р.);Громадської організації «Психологічні сили України» (2023 р.); кафедри ЮНЕСКО «Неперервна професійна освіти ХХІ століття» (2016 р.); Психологічного консультативно-тренінгового центру (2014 р.); Об’єднання інституцій-партнерів «Педагогічна синергія» (2022 р.); Центру андрагогічної майстерності (2022 р.).
Тісні творчі й наукові зв’язки поєднують Інститут з закладами освіти та науковими установами ряду зарубіжних країн – Жешувский университет (Uniwersytet Rzeszowski), Вища школа бізнесу і наук про здоров’я у Лодзі (Wyższą Szkołą Biznesu i Nauk o Zdrowiu z siedzibą w Łodzi), Педагогічний університет в Кракові (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie) (Республіка Польща); Карлов університет (UniverzitaKarlovavPraze) (Чеська Республіка); Сучавський університет «Штефан чел Марє» (Universitat «Ștefan cel Mare» (Румунія); Національний інститут освіти та молоді у м. Братислава (National Institute of Education and Youth of Bratislava) (Словацька Республіка).
Контактна інформація:
м.Київ, вул. Максима Берлинського, 9,
Телефон: +380(44)468-3392,
e-mail: ipood2008@ukr.net
web: ipood.com.ua