НАПН України
Закладка 1Закладка 2Закладка 2
Закордон цікавиться формуванням емоційної зрілості українців

Рецензія на книгу «ChebykinOleksiy. ExperimentalStudyoftheEmotionalSphereofChildren, AdolescentsandEarlyAdulthoodinUkraine.Routledge. Taylor&Francis Group. London and New York. 2023. 278 p.» https://doi.org/10.4324/9781003330943

Нещодавно відбулася презентація чергової монографії дійсного члена НАПН України Олексія Чебикіна «Експериментальне дослідження емоційного розвитку дітей, підлітків та юнаків в Україні», у якій подано теоретико-експериментальні результати комплексного дослідження численних особливостей емоційної сфери особистості, що розвивається. Книгу видано всесвітньо відомим  міжнародним книжковим видавництвом Taylor & Francis Group, зокрема, підрозділом компанії Routledge у Великій Британії (London). Видавництво щорічно публікує понад 1800 нових книг і 1000 журналів, які індексуються в найпотужніших наукометричних базах світу, зокрема Scopus.

У монографії здійснено глибокий аналіздинаміки показників, що відображають специфіку розвитку емоційної  сфери особистості, що зростає, зокрема, її вікові та статеві особливості. Привертає увагу креативна характеристика автором соціально-психологічних умов життєдіяльності юного покоління, що детермінують специфіку розвитку його емоційної сфери. Визначено, як позитивні, так і негативні тенденції цих процесів.

Книга має три розділи. У першому розділі подано результати емпіричних досліджень, що відображають характерні прояви емоційної сфери дітей 4-6 років в залежності від умов їх виховання, зокрема в дитячих будинках, неповних сім’ях та інших. Показано, що  погіршення умов життєдіяльності таких дітей негативно відображається на розвитку їх емоційної сфери. Такі обставини життя обумовлюють високутривожність, агресивність, невпевненість дошкільників.

Другий розділ присвячено дослідженню вікових та гендерних особливостей емоційного розвитку підлітків. Показано, що кожен віковий період (молодший, середній та старший підлітковий вік) має певні специфічні особливості в розвитку емоційної сфери та характеризується нерівномірним розвитком: проявляє як завищені, так і занижені показники різних емоцій (агресії, тривожності, емоційної лабільності, експресивності, саморегуляції та ін.) Зазначені тенденції певною мірою репрезентуються і на гендерному рівні.

У третьому розділі описано теоретико-експериментальні дослідження емоційного розвитку в юнацькому віці. Специфіку емоційної сфери молодих людей досліджено з позицій динаміки їх емоційної зрілості. Автор чітко виокремлює специфіку емоційної зрілості особистості раннього та зрілого юнацького віку, а також проводить цікавий аналіз її гендерних особливостей. Надзвичайно інформативною є характеристика семи типів емоційної зрілості, серед яких найбільш розповсюдженим виступає емпатійний та саморегулятивний.

Подані в монографії результати дослідження уточнюють та доповнюють наявні уявлення стосовно специфіки емоційного розвитку особисті, що зростає, та можуть бути корисними науковцям, педагогам, студентам, а також практичним психологам та всім тих хто цікавиться означеною проблемою.

Лариса ЖУРАВЛЬОВА,  доктор психологічних наук, професор, Поліський національний університет,

м. Житомир

Освіта і суспільство, 2024, № 2-3. С. 32
15:06 12.02.2024