НАПН України
Закладка 1Закладка 2Закладка 2
Допомога населенню у зв'язку з гібридною війною: об'єднання зусиль фахових наукових академій

3 червня за спільної ініціативи трьох фахових наукових академій України – Національної академії медичних наук, Національної академії педагогічних наук, Національної академії правових наук, а також Національної академії внутрішніх справ та за сприяння МВС України відбулося спільне засідання президій Національної академії медичних наук, Національної академії педагогічних наук і Національної академії правових наук «Актуальні проблеми правової, медичної, психологічної та соціальної допомоги населенню на тимчасово окупованих територіях». Були присутні також представники Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України й Міністерства соціальної політики України, науково-педагогічні працівники Національної академії внутрішніх справ і науковці фахових академій.

Президент НАМН України Віталій Цимбалюк, президент НАПрН України Олександр Петришин і академік-секретар відділення психології, вікової фізіології та дефектології НАПН України Сергій Максименко виступили з доповідями, у яких поінформвали присутніх про здійснювану щодо зазначених груп населення роботу. Доповідь Сергія Максименка «Актуальні проблеми правової, медичної, психологічної та соціальної допомоги населенню на тимчасово окупованих територіях» містила узагальнені дані про волонтерську роботу вчених і наукоців НАПН України щодо надання допомоги постраджалим, переселенцям з зони АТО, воїнам та іншим групам населення, дотичним до подій гібридної війни.

Відбулася грунтовна наукова дискусія, під час якої було порушено проблеми психологічної допомоги, соціальної підтримки та медико-психологічної реабілітації внутрішньо-переміщених осіб України, а також правоохоронців – учасників АТО й членів їхніх сімей.

На спільному засіданні від НАПН України виступили перший віце-президент Володимир Луговий, віце-президент Андрій Гуржій, заступник директора Інституту соціальної та політичної психології Любов Найдьонова, директор Інституту спеціальної педагогіки В’ячеслав Засенко, директор Українського науково-методичного центру Віталій Панок, директор Інституту проблем виховання Іван Бех.

Володимир Луговий наголосив на необхідності ухвалення спільної цільової програми подальшої діяльності, необхідності створення координаційної комісії для узгодження наукових досліджень і дій. Перший віце-президент також акцентував на необхідності виокремлення групи соціальних проблем, характерних для діяльності кожного з учасників комплексних досліджень. Для НАПН України це зокрема національно-патріотичне виховання, освіта дітей і молоді, які проживають на тимчасово окупованих територіях, і груп переміщених осіб. Проблемою є також соціальна адаптація дітей і дорослих, що зазнали травматичних впливів.

У виступі Андрій Гуржій наголосив а тому, що назріла необхідність об’єднання зусиль наукових установ, створення спільного координувального органа, який, узагальнюючи напрацювання учених і досвід їх волонтерської роботи, витупав би з конкретними пропозиціями щодо підвищення ефективності роботи з внутрішньопереміщеними особами, учасниками АТО та членами їх сімей, а також  залучення фінансових можливостей відповідних уповноважених органів влади.

Учені дійшли висновку щодо необхідності продовження співпраці у сфері дослідженя вищезгаданої проблематики, розроблення стратегій подальшого вивчення, спільного бачення та напрацювання шляхів її розв’язання. Учасники спільного засідання президій національних академій наук ухвалили проект Звернення до Президента України, Верховної Ради та Кабінету Міністрів України. У ньому, зокрема, йдеться про подальше розширення міжнародного співробітництва з метою удосконалення наукових досліджень правових, медико-соціальних та психологічних проблем тимчасово окупованих територій і районів проведення антитерористичної операції; сприяння впровадженню результатів наукових досліджень щодо правового, економічного та медико-соціального розвитку тимчасово окупованих територій і районів проведення антитерористичної операції. «Ми визнаємо свою відповідальність належним чином реагувати на наявні та видозмінювані загрози на цих територіях; продовжуємо докладати зусиль, спрямованих на реалізацію положень, зазначених у цьому зверненні», – говориться в документі.

Прес-служба НАПН України
12:55 08.06.2016