Гендерна рівність в науці і кар’єрі – головні ідеї VIIГендерного самміту «Освоєння гендеру в дослідженнях, їх продуктивності, тематиці та результатах», який відбувся 6 -7 листопада в Берліні. Понад 300 учасників з більш ніж 30 країн світу взяли участь у заході, який проводили чільні інституції Євросоюзу та Брюсельського Європарламенту.
На Самміті була присутня доктор психологічних наук, головний науковий співробітник лабораторії соціальної психології Інституту психології імені Г.С.Костюка НАПН України Тамара Говорун.
Проблеми для обговорення урядові та неурядові організації, науковці конкретизували у відповідях на питання, які закладені у вимогах відомої програми фінансування досліджень та інновацій Євросоюзу «Горизонт 2020» – як досягати гендерної рівності в наукових дослідженнях, як включати гендерний вимір у дотримання статевої рівноваги в процесі їх виконання, прозорого оцінювання та керівних кадрах? Доповідачі з країн зі здобутками в цій сфері, зокрема скандинавських, розкривали напрацьовані технології в сфері академічної науки, передовсім, квотуванні необхідного мінімуму кількості жіноцтва в наукових інституціях та керівних кадрах, їх заохоченні до участі у підготовці досліджень та реалізації наукових проектів, критеріїв об’єктивної оцінки їх досягнень в публікаціях, а також у просуванні кар’єрного росту найбільш здібних, талановитих жінок.
Особливу увагу було прикуто до співвідношення чоловіків та жінок на вищих щаблях керівництва наукою, на посадах керівників науковими інституціями, серед членів академій наук, а також до пошуку втрат частки жіноцтва на шляху від студентської лави до магістратури, докторантури та, зрештою, керівництва факультетами та університетами точних наук. У процесі дискусій наводились такі дані, що навіть серед 27 країн Євросоюзу пропорція жінок, які посідають найбільш титуловані професійні наукові посади, знаходиться в середньому лише від 11% до 35%, в Польщі, наприклад, 10%. Жінки залишаються найменш представленими не лише в системі керівних кадрів в академіях наук, а й серед отримувачів грантів та відзначених науковими нагородами. Ось чому Самміт-7 підтримав поширення відомого гасла, зверненого передовсім до учнівської та студентської молоді з заохоченням освоювати точні науки: «Дівчата, приєднуйтесь до STEM! [Science (науки), Technology (техніки), Engineering (інжинерії), Mathematics(математики)]».
Не випадково канцлер Німеччини Ангела Меркель, найбільш відомий науковець-фізик, відкрила ще в 2010 році портал «AcademiaNet», який сьогодні самостійно відібрав і моніторить фахове зростання найбільш талановитих 1600 жінок-науковців з усієї Європи, сприяючи їм у плануванні і будівництві кар’єри в технологічній індустрії, науці й інноваціях. Допомагають у підтримці таких перспективних кадрів жінки, які вже посідають високі позиції в технічних компаніях, як наприклад, JeannetteWing, віце-президент досліджень корпорації Microsoft, або PediBoyd–директор астрофізичного відділу Адміністрації NASA. Щоправда в багатьох виступах учасників Самміту-7 відзначалось, що перешкоджають активізації жіночого потенціалу в науці часами самі жінки, які віддають перевагу в дослідженнях і кадрах саме чоловікам.
13:22 17.11.2015