НАПН України
Закладка 1Закладка 2Закладка 2
Міжнародні дні освіти дорослих на Львівщині 5-10 жовтня 2015 року

На виконання спільного наказу Національної академії педагогічних наук України та Міністерства   освіти  і науки  України від 15 вересня 2015 року №50/932 5-10 жовтня 2015 року під патронатом Національної комісії України у справах ЮНЕСКО проведено Міжнародні дні освіти дорослих на Львівщині, до організації проведення яких долучилися МОН України, Міністерство соціальної політики України, НАПН України,  Державний комітет телебачення і радіомовлення України, Національна спілка журналістів України, Представництво DVV International в Україні, Львівська обласна державна адміністрація та Львівська міська рада, вищі навчальні заклади України та громадські організації. Упродовж багатьох місяців над підготовкою цікавих, змістовних наукових заходів працювали небайдужі, високопрофесійні, відповідальні і працьовиті співробітники державних установ, навчальних закладів і представники громадських організацій Львівщини.

Проведенню Міжнародних днів освіти дорослих на Львівщині передувала прес-конференція "Освіта дорослих як суспільна потреба в Україні", що відбулася 21 вересня в Українському національному інформаційному агентстві «Укрінформ», ініціатором якої виступило Представництво DVV International в Україні. Участь у прес-конференції взяли: регіональний директор Представництва DVV International в Україні, Білорусі та Молдові Аніта Якобсоне, директор Представництва DVV International в Україні Олег Смірнов,  перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти Олександр Співаковський, президент Національної академії педагогічних наук України, президент Товариства "Знання" України Василь Кремень, академік-секретар Відділення професійної освіти і освіти дорослих напн України Нелля Ничкало, директор Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих НАПН України Лариса Лук′янова, перший секретар Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко. На прес-конференції йшла мова про необхідність розвитку освіти дорослих в Україні та проблеми, з нею пов′язані.

Під час прес-конференції Василь Кремень наголосив на тому, що освіта дорослих є актуальною для усього сучасного світу, а для України – особливо. За словами президента НАПН України, людство вступило в новий тип прогресу – інноваційний, що характеризується швидкою змінюваністю ідей, знань, технологій, тим, що людина впродовж життя повинна призвичаїтися до змін, творити зміни, відрізняти зміни позитивні від негативних, тобто бути активним суб’єктом суспільного цивілізаційного життя. Він підкреслив, що розвиток освіти дорослих дуже багато залежить від того, наскільки законодавчо буде створено умови для такого розвитку, і в Комітеті Верховної Ради України з питань науки і освіти розуміють ці проблеми і максимально сприяють їхньому розв’язанню. Закон «Про освіту» повною мірою не забезпечить конкретизацію освіти дорослих, але ухвалення його дасть змогу вийти на розроблення окремого закону «Про освіту дорослих». Національна академія педагогічних наук України готова до того, щоб розробити основу такого закону й запропонувати його фаховому Комітетові Верховної Ради України та  Міністерству освіти і науки України. 

На думку Олександра Співаковського, надзвичайно важливою є світоглядна й законодавча складові освіти дорослих в Україні. Зокрема він зазначив, що ще не сформовано думку громадської більшості щодо необхідності формування університетів «третього віку» і того, що право людини на здобуття освіти впродовж усього життя є невід’ємним. Сформовано думку про те, що люди з особливими потребами такі самі, як і інші, й потрібно їм створювати умови для розвитку. Оновлення знань відбувається за три-чотири роки, оновлення технологій –  за рік-два. Якщо ми не підготуємо людину, яка зможе змінювати свої компетентності впродовж життя, то фактично матимемо проблеми на ринку праці і соціальні проблеми, бо адаптація людини до умов, що постійно змінюються, – це важлива проблема сьогодення.

Нелля Ничкало зазначила, що «вибух» інтересу до проблеми освіти дорослих спостерігається останні десять років. Попередня підготовка до Міжнародних днів освіти дорослих на Львівщині показала, що освіта дорослих цікавить величезне коло людей, від яких отримано пропозиції щодо проведення такого заходу: понад 30 різних громадських організацій зголосилися взяти участь і допомагати у реалізації цієї ідеї на Львівщині. У НАПН України є серйозні теоретичні напрацювання з проблем освіти дорослих: підготовлено «Білу книгу національної освіти» і Національну доповідь про стан і перспективи розвитку освіти в Україні, де є спеціальний розділ «Освіта дорослих – невід’ємна складова освіти впродовж життя». У 2011 році затверджено «Концепцію розвитку освіти дорослих в Україні». За результатами Форуму  «Європейський Союз – Україна: освіта дорослих» (листопад 2014 року) за фінансової підтримки DVV International в Україні видано збірник, де представлено цікавий досвід освіти дорослих в Україні, започатковано науковий журнал з проблем освіти дорослих, у 2015 році створено громадську спілку «Українська асоціація освіти дорослих». За сприяння Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти, Міністерства освіти і науки України, Національної академії педагогічних наук України, Представництва Інституту з міжнародного співробітництва Німецької асоціації народних університетів (DVV International) в Україні, місцевих органів влади, громадських організацій в Україні створюються центри освіти дорослих, видаються енциклопедичні словники, журнали, навчальні посібники і рекомендації, проводяться міжнародні форуми, конференції, семінари і тренінги.

Аніта Якобсоне поінформувала про роботу Представництва DVV International, що працює в Україні з 2010 року, і зазначила, що виконання мандату на підтримку розвитку освіти дорослих в Україні у політичному й стратегічному плані DVV International здійснює «з новим диханням» з минулого року, коли почалося співробітництво з НАПН України. В умовах України, коли ми бачимо перед суспільством так багато викликів, маємо зрозуміти, що активізація особистості – головний ресурс України. Не природні ресурси змінять Україну, а громадяни, які матимуть нове бачення своїх прагнень. Міжнародні дні освіти дорослих на Львівщині – намагання звернути увагу тих, хто приймає рішення, й тих, хто має навчатися, на необхідність повсякденного навчання. Освіта – це не лише поштовх для місцевого розвитку, а й для розвитку демократії в Україні,  громадянського суспільства, децентралізації, соціальної солідарності, самої людини, яка має ставати автономним суб’єктом прийняття рішень, за які має відповідати.

Кожен учасник прес-конференції наголошував на актуальності вирішення проблем освіти дорослих в Україні. 

5 жовтня 2015 року два надзвичайно важливі заходи розпочали проведення Міжнародних днів освіти дорослих на Львівщині: прес-конференція «Міжнародні дні освіти дорослих на Львівщині» і телевізійний міст «Навчання впродовж життя – твоє успішне буття»  в студії ТРК «Львів», що поєднала студії Київської, Львівської, Полтавської та Харківської державних телерадіокомпаній, участь у яких взяли експерти, громадські діячі, науковці, представники законодавчої і виконавчої влади різних рівнів, представники міжнародних інституцій для дискусії щодо представлення бачення стратегії розвитку освіти дорослих в Україні в контексті підготовки проекту нового закону «Про освіту» з урахуванням потреб різних верств населення, доступності освіти, різноманітності освітніх послуг.

Вітальне слово учасникам МДОД на Львіщині надіслав Міністр освіти і науки України С.М.Квіт.

Другий день МДОД на Львівщині розпочався з проведення круглого столу «Розвиток громадянських компетентностей дорослих в Україні: проблеми і перспективи», на початку роботи якого з вступним словом виступив президент Національної академії педагогічних наук України Василь Кремень. У ході круглого столу обговорювалися питання проблем синхронізації програм освіти дорослих відповідно до потреб громадянського суспільства та стандартів ООН у сфері прав людини, роль різних провайдерів неформальної освіти дорослих для зміцнення демократії та розвитку громадянського суспільства  тощо. У роботі круглого столу взяли участь: експерт Ради Європи професор Рольф Голлоб, співголова Центру міжнародних освітніх проектів Цюріхського педагогічного університету (Швейцарія), Ірина Пантелейчук, завідувач сектору духовного розвитку Департаменту освіти, науки і духовного розвитку Адміністрації Президента України, Георгій Філіпчук, доктор педагогічних наук, професор, дійсний член НАПН України, Лариса Лук’янова, Нелля Ничкало, представники органів виконавчої влади та громадських організацій.

Історичною подією для Міжнародних днів освіти дорослих на Львівщині та Львівського державного університету безпеки життєдіяльності, що став базою для проведення заходів у рамках Міжнародних днів освіти дорослих на Львівщині, стала участь Любомира (Гузара), Архиєпископа-емерита Української греко-католицької церкви (УГКЦ), її предстоятеля у 2001-2011 роках, морального авторитета для цілого покоління українців, у засіданні круглого столу «Релігійні конфесії і освіта дорослих: традиції, цінності і виклики».

Блаженніший поділився своїми думками щодо зв’язку між Церквою, освітою та наукою. Представники різних релігійних конфесій багато говорили про важливість національного, морально-етичного виховання,  прищеплення християнських засад і цінностей з юного віку, про спокуси, що підстерігають нас, і силу духу, необхідну для того, аби не піддатись їм. Відповідаючи на одне із запитань, Любомир Гузар сказав:  «Священик повинен служити людям. У мене ніколи не було відповідей на всі питання, немає їх і зараз. Тому багато чому я вчився і вчуся в інших людей. У молитвах я прошу Бога, щоб він, як батько, зайнявся нами, а ми навчилися бути відповідальними людьми і поважати один одного. Без цього нам не побудувати здорового суспільства». Участь у роботі круглого столу взяли представники Української православної церкви, Церкви християн віри євангельської – п’ятидесятників, Української автокефальної православної церкви, Церков євангельських християн-баптистів, Української православної церкви Київського патріархату, Римо-католицької церкви в Україні, Західної конференції Церкви адвентистів сьомого дня, Українського католицького університету. У ході круглого столу обговорювалися питання внеску церков у громадянську освіту дорослих та співпраці з неурядовими організаціями, представниками державної влади й місцевого самоврядування.

У роботі Конференції «Освіта дорослих і ринок праці», що проходила у Львівському професійному коледжі готельно-туристичного та ресторанного сервісу, взяли участь, зокрема Нелля Ничкало, академік-секретар Відділення професійної освіти і освіти дорослих НАПН України, Оксана Яковець, радник Міністра соціальної політики України з питань вимушено переміщених осіб, Василь Барилюк, директор Львівського обласного центру зайнятості, Херберт Уннаш, керівник Народного університету району Реген (Баварія, ФРН), представники агенцій регіонального розвитку Львівщини, Фонду соціального захисту інвалідів України, кризових психологічних служб, центрів соціально-трудової, професійної та медичної реабілітації інвалідів. Учасники Конференції обмінялись досвідом, провели тематичні дискусії та тренінги за темами: «Освіта дорослих як основа соціально-економічного прогресу», «Підприємництво для молоді в сільській місцевості», «Самозайнятість внутрішньо переміщених осіб у Львівській області як спосіб адаптації», «Люди з інвалідністю та їхнє працевлаштування».

08 жовтня у Львівському державному університеті безпеки життєдіяльності відбувся Форум «Освіта дорослих як ресурс місцевого розвитку». У пленарному засіданні взяли участь ректор Львівського державного університету безпеки життєдіяльності генерал-лейтенант служби цивільного захисту, доктор педагогічних наук, професор Михайло Козяр, академік-секретар Відділення професійної освіти і освіти дорослих НАПН України Нелля Ничкало, референт DVVInternational країн східного сусідства Беттіна Бранд, директор Департаменту освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації Олександра Небожук, директор Депараменту гуманітарної політики Львівської міської ради Галина Слічна та інші. З доповідями від регіонів, що навчаються, виступила Галина Веремейчик, голова Представництва Товариства "DeutsherVolkshochul-Verbande. V." (Німецька асоціація народних університетів), зареєстрованого у Білорусі, Лариса Лук′янова, Голова Правління Української асоціації освіти дорослих, директор Інституту педагогічної освіти дорослих НАПН України, Вінфрид Елвангер, директор Народного університету (Федеративна Республіка Німеччина). Учасники Форуму обговорювали питання щодо "Економічного розвитку та освіти  дорослих у регіоні", "Різні моделі  центрів освіти дорослих як альтернатива формальній освіті в регіоні", "Освіта дорослих як ресурс розвитку громади", "Мотивація дорослих до навчання", "Родина як субєкт освіти дорослих: потенціал забезпечення сталого розвитку регіону".

Учасники дійшли висновку щодо доцільності розвитку освіти дорослих як цілісної системи, що відтворює гарантії і права кожного громадянина країни на безперервну освіту впродовж життя; орієнтацію її на загальнолюдські цінності, ідеали гуманізму; гармонізацію інтересів особистості й суспільства, а також забезпечення доступності для всіх верств населення, створення об’єктивних умов для максимального розвитку особистості, реалізації усіх особистісних потенційних можливостей, що сприятиме як успішній адаптації до мінливих соціально- економічних умов, так і соціальній захищеності дорослої людини.

Наступного дня відбулась науково-практична конференція «Митрополит Андрей Шептицький – духовний батько українського народу». Конференція, присвячена Андрею Шептицькому, духовному батькові українського народу, який приділяв особливу увагу організації та розвитку національно-релігійного життя і розвитку освіти і культури на західно-українських землях. Його діяльність була настільки багатогранною, що викликала і викликає подив, як одна людина могла стільки зробити. Величезний авторитет Митрополита сприяв утвердженню греко-католицької церкви. Пастирське слово зміцнювало віру людей, формувало національну самосвідомість. Незламним було його бажання об’єднати український народ в одній самостійній та незалежній державі. В ім’я  українського народу  він творив благодійні справи.

Для учасників науково-освітніх заходів, що проводились в рамках Міжнародних днів освіти дорослих, творчий  колектив  Львівського державного університету безпеки життєдіяльності підготував концертну програму. Курсанти, студенти та офіцери продемонстрували свої таланти.

09 жовтня учасники МДОД на Львівщині здійснили навчальну поїздку до м. Новояворівськ і ознайомились з досвідом роботи ГО «Гостинець» у сфері неформальної освіти дорослих. У форматі вільного спілкування пройшла презентація діяльності Центрів освіти дорослих, створених на базі бібліотек,  народних домів  і закладів освіти. У сільському центрі освіти дорослих, створеному на базі Старицької ЗОШ І-ІІІ ст., ознайомились з діяльністю навчального центру «Мастак», що пропагує ідеї освіти дорослих через музей народного мистецтва, майстерні художньої обробки дерева, рогозоплетіння, ткацтва і вишивки. Від перебування у центрах освіти дорослих на Яворівщині учасники висловили свої враження пензлем на полотні – намалювали спільну картину, яку передано до Представництва DVV International в Україні. 

10 жовтня, в рамках проведення Міжнародних днів освіти дорослих на Львівщині, відбувся Фестиваль освітніх послуг для дорослих і ярмарок вакансій, покликаний продемонструвати громадськості увесь спектр можливостей навчання для дорослих. В урочистому відкритті цих заходів взяли участь керівники області і міста, представники DVVInternational, члени багатьох громадських організацій. Провайдери освітніх послуг представили широкий спектр можливостей для населення Львівської області. Під час проведення презентацій та майстер-класів відвідувачі ознайомились з технологіями та можливостями освіти дорослих протягом усього життя. Серед родзинок фестивалю інтерактивні дошки вакансій, особисте спілкування з роботодавцями.

Особливий інтерес у відвідувачів Форуму викликали експозиції Львівського державного університету безпеки життєдіяльності, що засвідчили про якість освітніх послуг та можливість працевлаштування після завершення навчання, а також професійних навчальних закладів і центрів освіти дорослих.

Під час Міжнародних днів освіти дорослих на Львівщині учасниками заходів, загальна кількість яких склала майже 3000 осіб, внесено пропозиції щодо формування єдиної стратегії розвитку освіти дорослих на обласному, районному та місцевому рівнях Львівщини.

Відділ наукових і керівних кадрів та міжнародних наукових зв`язків
14:58 27.10.2015