НАПН України
Закладка 1Закладка 2Закладка 2
Нова галузь психології – психологія пограниччя

7-8 жовтня 2015 р. наукові співробітники Інституту психології імені Г.С. Костюка НАПН України  (головний науковий співробітник лабораторії соціальної психології, доктор психологічних наук, професор Тамара Говорун та головний науковий співробітник лабораторії психології навчання, кандидат психологічних наук, доцент Віталій Луньов)  взяли участь у міжнародній науково-практичній конференції «Чи існує психологія суспільно-культурного пограниччя?»(м. Щетин, Польща).

Виступ українських науковців  у  Міжнародній  науковій конференції, організованій  Інститутом психології Щетинського університету, що відбулася  в прикордонному з Німеччиною місті Щетин, польські науковці сприйняли з великим інтересом, адже  тема  доповіді «Досвід переживання національної ідентичності в прикордонних районах Східної України», викликала інтерес  і з політичної, і з психологічної точки зору.

Українські науковці представили порівняльний аналіз  особливостей життєвих орієнтацій, відчуття національної ідентичності та національної толерантності мешканців східних регіонів, які поділяють ідеї сепаратизму, і тих, які виїхали з цих регіонів, протестуючи проти ідей сепаратизму.

Виявилось, що відчуття національного піднесення так званих «сепаратистів» є нічим іншим, як результатом їхнього, набутого через підтримку російських сил, втручання стрімкого «соціального ліфтингу»,  тобто нового соціального статусу, за яким не простежувалось підвищення національної толеранції чи свідомого національного самовизначення.

Водночас, біженці з окупованих сепаратистами територій   відрізняються від своїх колишніх сусідів не лише  підвищенням національної толеранції   і  свідомого самовизначення. Для їхньої групової психології більш важливо бути автором власного життя, як і мати повагу до себе та до інших .

Варто вказати на те, що, на думку учасників конференції – соціальних психологів, наразі на наших очах під впливом останніх подій  (посилення  прикордонних конфліктів, збільшення потоків біженців з арабських країн, Сходу України  та ін.) народжується нова галузь соціально-психологічної науки – психологія пограниччя, яка вимагає особливої уваги науковців.

Прес-служба НАПН України
09:22 27.10.2015