НАПН України
Закладка 1Закладка 2Закладка 2
Українcько-польський науковий семінар «Психологічна допомога особистості, що переживає наслідки травматичних подій»

21–22 червня 2015 року у стінах Інституту соціальної та політичної психології НАПН України відбувся україно-польський науковий семінар «Психологічна допомога особистості, що переживає наслідки травматичних подій».

З привітальним словом виступили Микола Миколайович Слюсаревський, директор ІСПП, чл.-кор. НАПН України, та Хенрик Собчук, директор Представництва Польської академії наук у Києві, професор. Учасники семінару висловили своє зацікавлення щодо сприяння обміну досвідом у сфері соціально-психологічної допомоги громадянам України, як військовим, так і цивільним у ці непрості часи.

Досвідчені науковці ІСПП представили результати власних теоретичних і практичних розвідок щодо роботи з такими актуальними соціальними запитами суспільства, як психологічна реабілітація особистості, що переживає події війни (доповідач – Титаренко Т. М., завідувач лабораторії соціальної психології особистості, д-р психол. наук. професор., чл.-кор. НАПН України); профілактика травматизації від медіавпливів дітей та підлітків (доповідач – Найдьонова Л. А., заступник директора з наукової роботи, д-р психол. наук). На пленарному засіданні предметом обговорення стала низка гостроактуальних тем: надання підтримки учасникам масового протесту та досвід діяльності Психологічної служби Майдану (грудень 2013 – лютий 2014) (доповідач – Циганенко Г. В., с.н.с. лабораторії психології малих груп та міжгрупових відносин, канд. психол. наук); принципи і технології опанування психотравми та ПТСР (доповідач – Лазоренко Б. П., п.н.с. лабораторії соціальної психології особистості, канд. філос. наук, доцент); реалізація психосоціального супроводу сімей з дітьми в зоні бойових дій (м. Донецьк) (доповідач – Носач Т., представник Психологічної служби Гуманітарного штабу фонду Ріната Ахметова “Допоможемо”).

Польські колеги представили науковій спільноті світовий досвід подолання та запобігання ПТСР, що виникає внаслідок насильницького захоплення та викрадення людей, агресивної та аутоагресивної поведінки військових (доповідач – Ян Вільк, полковник, д-р мед. наук., керівник психіатричної клініки військового клінічного госпіталю, м. Бидгощ); ознайомили волонтерів, практичних психологів, соціальних працівників з дієвими та апробованими в багатьох країнах психологічними методами діагностування і лікування синдрому ПТСР (доповідач – Івонна Манос, магістр психології, завідувач відділу клінічної психології і психопрофілактики військового госпіталю, м. Бидгощ). Було представлено результати роботи з дітьми груп ризику, а також обґрунтовано принципи позитивного розвитку дітей та молоді (Агнежка Писарська, д-р психології, доцент лабораторії молодіжної профілактики “Pro-M” Інституту психіатрії і неврології, м. Варшава). Особливу увагу учасників конференції привернув майстер-клас Беати Станішевської, магістра психології та спеціальної педагогіки, нейропсихолога Варшавської психолого-педагогічної клініки, присвячений практичному застосуванню психотерапевтичних технік роботи зі страхом у дітей.

Цілу низку майстер-класів щодо практичного застосування психотерапевтичних технік і технологій допомоги особам, які постраждали від травматичних подій представили українські психологи: Гундертайло Ю. Д.,м. н. с. лабораторії соціальної психології особистості ІСПП: Психологічна підтримка переселенців: ресурсні арт-технології; Плетка О. Т., м. н. с. лабораторії психології малих груп та міжгрупових відносин ІСПП: “Казочка на ніч” (за авторською методикою); Лазоренко Б. П.:Парадоксальна реакція в соціально-психологічних технологіях опанування ПТСР(творча майстерня); Осадько О. Ю., канд. психол. наук, докторант ІСПП: Техніки консультування: хороші та різні; Сидоркіна М. Ю., н. с. лабораторії психології політичної поведінки молоді ІСПП, канд. психол. наук: Арт-терапевтичні технології в роботі, спрямованій на адаптацію та психологічне відновлення дітей вимушених переселенців; Вознесенська О. Л., с. н. с. лабораторії психології масової комунікації та медіаосвіти ІСПП, канд. психол. наук: Арт-терапевтичні ресурси подолання психічної травми в медіаосвіті; Чаплінська Ю. С., Плетка О. Т.: Назустріч миру (за авторською методикою); Мирончак К. В., м. н. с. лабораторії соціальної психології особистості ІСПП: Сон як ефективний спосіб самодопомоги при переживанні травматичних подій. Представлені майстер-класи викликали жвавий інтерес та одержали високу оцінку учасників семінару.

Виступи польських та українських колег супроводжувалися яскравими і зручними для сприйняття презентаціями, з фото- і відеопоказами, що сприяло заглибленню в контекст тематики семінару.

Заключним акордом при закритті семінару, своєрідною родзинкою, що викликала щире захоплення та масу приємних емоцій, став виступ Київського плейбек-театру “Déjà vu plus” (керівник – Савінов В. В). Талановиті актори тонко і майстерно відтворили на сцені враження і почуття учасників семінару у формі імпровізацій, подарувавши глядачам яскравий перформанс.

Хочеться подякувати всім учасникам за плідну, цікаву та креативну працю. Сподіваємося на продовження і поглиблення міжнародного співробітництва з метою оздоровлення та екологічного розвитку українського суспільства.

Семінар позаду, і можна сміливо підбивати підсумки. Маємо всі підстави стверджувати, що зустріч колег відбулася на високому професійному рівні. Це була зустріч двох близьких культур і двох зацікавлених та професійних наукових спільнот.

Хочеться подякувати всім учасникам за два дні плідного і приємного спілкування, за своєчасний відгук на актуальні і важливі запити суспільства та за компетентну професійну допомогу тим, хто її потребує.

Опубліковану збірку наукових статей учасників наукового семінару можна вільно завантажити з Електронної бібліотеки НАПН України за посиланням: http://lib.iitta.gov.ua/9833/

Прес-служба НАПН України
14:10 03.07.2015