НАПН України
Закладка 1Закладка 2Закладка 2
Президенту НАПН України Василю Кременю присвоєно звання Почесного доктора Вищої менеджерської школи у Варшаві

У черговому номері часопису Міжнародних досліджень у галузі гуманітарних наук /Суспільство і освіта (редактор – ректор Вищої менеджерської школи у Варшаві, професор звичайний, доктор хабілітований Павел Чарнецкі) вміщено урочисту промову колишнього голови Європейського парламенту, євродепутата від Республіки Польща, професора Єжи Бузека з нагоди присвоєння  звання Почесного доктора Вищої менеджерської школи у Варшаві в 2014 році президенту  НАПН України Василю Кременю. 


Професор Єжи Бузек

Урочиста промова на честь Професора Василя Кременя                                             

Високоповажний Василю Григоровичу! 

У ці квітневі дні, коли серце Європи по-особливому б’ється в Україні (підписана Угода про асоціацію з Європейським Союзом відкриває шлях до демократії, добробуту), відбувається важлива подія для польсько-українських відносин, польсько-української (українсько-польської) освітньої і наукової співпраці.

Нині у Вищій менеджерській школі у Варшаві маємо високу честь вшановувати видатного українського вченого-філософа-педагога-новатора, організатора освіти, державного і громадського діяча, Громадянина Української держави професора Василя Григоровича Кременя. Сповнений віри в національну гідність народу, він щиро вболіває за євроінтеграційні процеси в Європі і у світі і як великий гуманіст, організатор освіти і науки, мудрий політик і патріот враховує їх при визначенні стратегічних напрямів розвитку освіти України.

Говорити вітальне слово про талановитого вченого і людину великого серця, про унікального гуманітарія-енциклопедиста, обдарованого талантом організатора, майстра педагогічної взаємодії і державного діяча – надзвичайно складна справа. Бог наділив Василя Григоровича магічною силою любові й оптимізму, яка завжди притягує високих інтелектуалів, сильних духом патріотів України і Європейського Союзу.

Василь Григорович походить із корінних «пластів» українського народу (рід Кременів – відомий козацький рід на Сумщині з початку ХVIII сторіччя. Традиція козацької звитяги – прагнення освіти й освіченості, честі, гідності, державності, а надто вольності й свободи, особистої і національної, - у козацькому роді передається від діда-прадіда до сина й онука), який пройшов шлях від учня сільської школи, студента філософського факультету Київського державного університету імені Т.Г.Шевченка, до державного діяча, академіка, народного депутата України, Міністра освіти і науки України, Президента Національної академії педагогічних наук України.

Професор Василь Кремень – це інтелігент у науці, освіті й державній діяльності, носій високих еталонів культури своїх учителів, який майстерно поєднує щирість душі, неспокій серця, раціональність розуму і практичну дію.

Повага до індивідуальності, розвиток самодостатньої особистості, виявлення її обдаровання і схильностей – шлях до сталої демократії, ефективного ринку, а, отже, й успішної держави. Такі ідеї є лейтмотивом філософсько-соціальної, філософсько-політичної, філософсько-освітньої творчості Василя Кременя, метою його суспільно-політичної і громадської діяльності.

Фундаментальні дослідження Професора дають можливість відчути інтелектуально сильну й духовно багату українську націю. Палітра наукових інтересів Професора дуже широка – соціальна філософія, політологія, філософія і психопедагогіка розвитку людської особистості.

До сучасних пошуків учений вносить шляхетний дух філософської традиції філософів-гуманістів, продовжує дослідження філософської проблеми щастя людини, цінностей людського життя, самореалізації і самоздійснення особистості.

Головні досягнення Професора Василя Кременя відображені в понад восьмистах наукових праць, у тому числі й у підручниках з філософії для студентів університетів, - це теоретико-методологічне обґрунтування розвитку науки і освіти України, визначення засадничих принципів і напрямів розвитку філософії освіти, розроблення концептуальних питань сучасної соціології і культурології. У кожному рядку і в кожному слові – щире вболівання за долю українського народу й української освіти.

Монографії Василя Григоровича Кременя «Філософія освіти», «Філософія людиноцентризму в стратегіях освітнього простору», перекладені з української мови на польську й видані в Польщі.

Інноваційні підходи, концепції професійного й особистісного розвитку вчителя, запропоновані Кременем – міністром і науковцем, ефективно втілюються у творчій діяльності загальноосвітніх, професійних, вищих навчальних закладів, академічних установ, інститутів післядипломної освіти.

Організатор освіти і науки з особливою харизмою має здатність бачити майбутнє і завжди бути на бистрині інноваційних ідей. Широка ерудиція, багатогранність наукових інтересів, творчий підхід до справи, свіжість і оригінальність думок допомагають упродовж майже двох десятиліть успішно керувати Національною академією педагогічних наук України, підтримувати крила академічних установ.

Під керівництвом Василя Кременя підготовлено «Національну доктрину розвитку освіти», яка була схвалена Всеукраїнським з’їздом працівників освіти і затверджена Указом Президента України у квітні 2002 року. За участю великого наукового колективу Академії підготовлено й видано першу в українській педагогічній науці «Енциклопедію освіти», а також науково-аналітичні документи як: «Біла книга національної освіти» і «Національна доповідь про стан і перспективи розвитку освіти в Україні».

Саме за ініціативою й за безпосереднього керування В.Г.Кременя в країні відбувається перехід від авторитарної педагогіки до педагогіки толерантності, освітня система України наближається до освітніх систем розвинутих європейських країн. Міністр В.Г.Кремень – ініціатор переходу до 12-річної середньої школи, 12-бальної системи оцінювання та переходу старшої школи до профільності, впровадження зовнішнього незалежного оцінювання школярів.

З ініціативи міністра В.Г.Кременя і під його керівництвом вища освіта України була підготовлена для приєднання до Болонського процесу, демократизована вступна кампанія до університетів, більш демократичними стали відносини між викладачами і студентами, підготовлено закони України «Про вищу освіту», «Про професійно-технічну освіту» та ін.

За активного сприяння президента Національної академії педагогічних наук України, академіка Василя Кременя проведено 5 польсько-українських/ українсько-польських наукових форумів.

Він всіляко сприяє участі українських студентів у міжнародних конкурсах «Сталий розвиток – Науковий дебют».

Василя Григоровича нагороджено орденами Ярослава Мудрого V ступеня, «За заслуги» І, ІІ, ІІІ ступенів, медаллю НАПН України «Ушинський К.Д.» та іншими медалями і почесними грамотами. Він є лауреатом Державної премії України в галузі науки і техніки та Державної премії в галузі освіти.

Рішення Сенату Вищої менеджерської школи у Варшаві щодо присвоєння професору Василю Кременю високого звання Почесного доктора сприятиме подальшому розвитку польсько-української співпраці. 



15:52 09.06.2015