НАПН України
Закладка 1Закладка 2Закладка 2
Інститут соціальної і політичної психології підсумував роботу звітною конференцією

3-4 березня 2015 р. в Інституті соціальної і політичної психології відбулася ХХІ наукова конференція «Соціальна і політична психологія сьогодні: здобутки, проблеми, нові рубежі», що засвідчила прогресивне розгортання одного з найбільш затребуваних напрямів гуманітарних досліджень сучасності.

На відкритті конференції виступив віце-президент НАПН України Андрій Гуржій. Від імені президента НАПН України Василя Кременя й від себе особисто він подякував ученим і науковцям Інституту за продуктивну наукову діяльність і волонтерську роботу. «Перед колективом науковців Академії як і перед усім суспільством постав виклик, зумовлений подіями на Сході нашої країни. І науковці-психологи Інституту соціальної і політичної психології дали на нього достойну відповідь», – сказав віце-президент. А. Гуржій побажав колективу Інституту подальших успіхів і досягнень у такій непростій галузі як соціальна психологія, що потребує від фахівця не лише високого професіоналізму, а й суто людських якостей.

Директор Інституту Микола Слюсаревьский зауважив, що головні напрями роботи колективу у звітний період визначалися нагальними суспільними запитами, пов’язаними з Революцією гідності, проведенням антитерористичної операції на сході України та її наслідками. Необхідність відгуку на надзвичайно актуальні виклики не зменшило ваги традиційних завдань Інституту, на які було спрямовано роботу установи: розвиток соціально-психологічної науки, забезпечення якості теоретичних і методичних розробок, здійснення активного пошуку шляхів якнайповнішого задоволення суспільних запитів, вирішення завдань соціально-пихологічного супроводу освітніх реформ, підвищення психологічної компетентності широких верств населення.

Визначальною особливістю звітного року була активна волонтерська робота співробітників Інституту з надання фахової соціально-психологічної допомоги населенню, потреба в якій загострювалася у зв’язку із трагічними подіями в ході масових політичних акцій на Майдані Незалежності, розстрілом Небесної сотні, захопленням АР Крим, воєнними діями на сході України (поранені, сім’ї загиблих, медіатравми) та проблемами вимушених переселенців з окупованих територій, зокрема організації навчання і соціально-психологічної посттравматичної адаптації дітей біженців.

Створений при Інституті в лютому 2014 р. Методичний реабілітаційний центр об’єднав і систематизував волонтерську роботу співробітників у співпраці з фаховими асоціаціями та іншими громадськими ініціативами, перетворився на інноваційний гнучкий формат ефективного розроблення і впровадження наукової продукції, відповідної нагальним потребам суспільства і системи освіти в нинішніх умовах. Центр функціонував за трьома напрямами роботи: навчально-методичним, у межах якого створювалися ресурси для широкої мережі волонтерів та спеціалістів різних служб, які допомагають постраждалим (тренінги, супервізії, навчальні проекти підвищення фахової кваліфікації тощо); консультаційно-терапевтичним, що передбачав надання безпосередньої допомоги постраждалим на місцях (у госпіталях, у зоні АТО, на звільнених територіях), а також у формі чергування в Інституті спеціалістів з надання психотерапевтичної допомоги та телефонного консультування; інформаційно-просвітницьким, завдання якого полягали в систематизуванні інформації про можливості надання допомоги постраждалим, сприянні організації їхнього життя і дозвілля, висвітленні роботи центру в соціальних медіа.

Протягом звітного року тривало також вивчення громадської думки у зв’язку з важливими суспільно-політичними подіями, зокрема анексією Криму, воєнним конфліктом на Сході України та позачерговими президентськими і парламентськими виборами. Досліджувався стан масової політичної свідомості населення після Революції гідності, рівень підтримки європейського вибору України та курсу на її євроатлантичну інтеграцію, динаміка соціальної напруженості в українському суспільстві. Високу якість цих досліджень засвідчує зокрема той факт, що дані опитування, проведеного Інститутом наприкінці передвиборної кампанії до Верховної Ради, виявилися серед усіх соціологічних служб найбільш близькими до результатів голосування, оголошених ЦВК, що знайшло відповідне відображення в засобах масової інформації.

За результатами наукових досліджень підготовлено та подано низку інформаційно-аналітичних матеріалів до Адміністрації Президента України, Верховної Ради України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства молоді та спорту України, Міністерства соціальної політики України. Отримані дані використано при підготовці пропозицій до низки законопроектів, парламентських слухань, державних доповідей.

Протягом двох днів конференції було виголошено доповіді, що свідчили про актуальність й широту діапазону досліджуваних в Інституті тем: методологічного характеру (наприклад, «Історія соціальної психології як методологічна основа її розвитку» Миколи Слюсаревського), результати польових досліджень з актуального напряму медіаосвіти дітей і підлітків (як от: «Український дитячий медіаландшафт: ризики висвітлення воєнних дій» заступника директора Інституту Любові Найдьонової), теоретичного аналізу концепцій права, закону, визначення критеріїв справедливості (доповідь «Уявлення молоді про власні права як показник очцкуань інституціональної справедливості» заступника директора Зінаїди Сіверс) тощо.

 

Прес-служба НАПН України
20:52 05.03.2015