
28 квітня в Інституті професійної освіти НАПН України відбувся Всеукраїнський навчальний семінар у межах відзначення Всесвітнього дня охорони праці, ініційованого Міжнародною організацією праці, під гаслом «Революційні підходи до здоров’я і безпеки: роль штучного інтелекту та цифровізації на роботі». Цьогорічна тематика підкреслює вплив цифровізації та штучного інтелекту на умови праці та безпеку професійної діяльності працівників. У заході взяли участь представники 45 установ та організацій, підпорядкованих Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів України, та понад 300 викладачів дисциплін «Безпека життєдіяльності» й «Охорони праці» закладів професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої освіти з усіх регіонів України.
Із вітальним словом виступила директор Інституту професійної освіти НАПН України, доктор педагогічних наук, професор, дійсний член (академік) НАПН України Валентина Радкевич, яка підкреслила важливість питань охорони праці в умовах глобальних трансформацій і зростаючих ризиків для здоров’я працівників, а також інтеграції питань з охорони праці у зміст професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої освіти. Це охоплює не тільки базові дисципліни з техніки безпеки, але й розвиток критичного мислення, здатності до оцінювання ризиків, навичок самозахисту та відповідального управління здоров’ям на робочому місці. Роль викладачів у цьому процесі є ключовою – саме вони мають бути провідниками нових підходів, джерелом мотивації й прикладом відповідального ставлення до безпеки праці. Формування таких компетентностей має стати пріоритетом для закладів освіти в умовах воєнного стану та повоєнного відновлення України.
Модератором заходу виступив Ігор Салій – кандидат технічних наук, експерт з питань охорони праці, провідний науковий співробітник, який провів заняття з актуальних тем: «Цифровізація та штучний інтелект – нова ера праці»; «Особливості промислової безпеки та охорони праці у підготовці кваліфікованих робітників для потреб повоєнного відновлення України»; «Особливості викладання навчальних дисциплін «Безпека життєдіяльності» та «Охорона праці» в умовах воєнного стану».
Серед провідних спікерів заходу: Наталія Кузьменко – завідувач сектору цивільного захисту та охорони праці Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, яка виступила з доповіддю на тему «Особливості охорони праці у воєнний час та в період екологічного відновлення України»; Ігор Кошелєв – інспектор – викладач безпеки та гігієни праці (Республіка Польща), який розкрив європейські практики навчання та організації охорони праці на підприємстві.
Під час семінару обговорювалися також ключові виклики у сфері охорони праці в умовах війни, питання забезпечення безпеки працівників на робочих місцях, впровадження нових підходів до управління ризиками, цифровізації процесів охорони праці та збереження психічного здоров’я працівників трудових колективів. Проведений навчальний семінар викликав великий інтерес до питань створення безпечних і здорових умов праці, де кожен зможе реалізовувати себе, не наражаючи своє життя на небезпеку. Надав привід ще раз замислитися над тим, яку велику роль відіграє культура безпеки в кожній сфері професійної діяльності.
Матеріали семінару (відеозапис заходу) доступні для ознайомлення:
– "День охорони праці в Україні та Всесвітній день охорони праці". Привітання Радкевич В.О. [https://www.youtube.com/watch?v=Tzc07iC3V18];
– "День охорони праці в Україні та Всесвітній день охорони праці" (частина 1) [https://www.youtube.com/watch?v=9raS-5WExZ4];
– "День охорони праці в Україні та Всесвітній день охорони праці" (частина 2) [https://www.youtube.com/watch?v=5nxup3AhwSI].
Людмила БАЗИЛЬ,
учений секретар Інституту професійної освіти НАПН України
13:37 03.05.2025