10 квітня 2025 року у Білоцерківському інституті неперервної професійної освіти ДЗВО «УМО» НАПН України відбулася гостьова лекція «Підтримка ментального здоров’я учасників освітнього процесу в умовах воєнного стану». Лекція була проведена для педагогічних працівників і здобувачів освіти Первомайського індустріально-педагогічного фахового коледжу.
У гостьовій лекції взяли участь понад 170 осіб, зокрема науково-педагогічні, педагогічні працівники, здобувачі закладів вищої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої освіти, роботодавці тощо.
Первомайський індустріально-педагогічний фаховий коледж – державний заклад фахової передвищої освіти, який здійснює підготовку майстрів виробничого навчання для закладів професійної (професійно-технічної) освіти та фахівців для сфери економіки країни. Влітку 2014 року у зв’язку з початком воєнних дій у місті Первомайськ Луганської області, коледж був переміщений до міста Рубіжне Луганської області. У 2022 році, після початку повномасштабного вторгнення, коледж вимушено перемістився вдруге – до смт Гусятин Тернопільської області.
У нинішніх реаліях збереження психологічної стійкості, емоційного балансу та внутрішнього ресурсу є не лише викликом, а й невід’ємною складовою освітньої діяльності, тому участь у гостьовій лекції взяли також здобувачі вищої освіти БІНПО за спеціальностями 011 Освітні, педагогічні науки та 053 Психологія, аспіранти Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, які проходять у БІНПО асистентську практику.
Спікери гостьової лекції: Валентин Рибалка, професор кафедри педагогіки, психології та менеджменту, доктор психологічних наук, професор, почесний академік НАПН України; Наталія Торба, доцентка кафедри педагогіки, психології та менеджменту, кандидатка психологічних наук, доцентка;Ілля Пахомов, старший викладач кафедри педагогіки, психології та менеджменту.
У вступному слові Юлія Герасименко, завідувачка кафедри педагогіки, психології та менеджменту, докторка економічних наук, доцентка, повідомила, що проведення гостьових лекцій для закладів фахової передвищої освіти вже стало гарною традицією БІНПО. Ці зустрічі – не лише обмін знаннями, а й важливий крок до зміцнення партнерства та професійного зростання. Юлія Сергіївна висловила сподівання, що інформація, якою поділяться спікери, стане для учасників заходу не лише корисною, а й практично зорієнтованою у їх професійній діяльності, запросила до активної участі та змістовного діалогу, побажала плідної роботи, конструктивного діалогу та нових корисних знань, що стануть у нагоді в щоденній професійній діяльності.
З вітальним словом виступила Вікторія Сидоренко, директорка БІНПО, докторка педагогічних наук, професорка, член-кореспондент НАПН України. У своєму виступі Вікторія Вікторівна наголосила на важливості збереження психоемоційного стану учасників освітнього процесу в умовах воєнних викликів. Вікторія Сидоренко підкреслила, що ментальне здоров’я є основою ефективної професійної діяльності педагогів, а також успішного навчання й соціалізації здобувачів освіти. Вікторія Вікторівна зазначила, що БІНПО активно впроваджує сучасні підходи до підтримки психічного здоров’я, зокрема, через проведення просвітницьких заходів, тренінгів, консультацій, а також підготовку фахівців, здатних надавати психологічну підтримку у складних соціально-політичних умовах.
Розпочав гостьову лекцію Валентин Рибалка, професор кафедри педагогіки, психології та менеджменту, доктор психологічних наук, професор, почесний академік НАПН України, із доповіддю: «Види стресу та психологічна робота з ними в умовах воєнного стану». На початку виступу Валентин Васильович повідомив, що під час війни людина стає метою фізичного і психологічного нищення. Війна нищить в людині передусім особистість як її внутрішній психологічний стрижень, дегуманізує, деперсоналізує, знижує її цінність. Тому однією з найактуальніших проблем сьогодення є вплив стресу на психічне здоров’я людини, особливо в умовах воєнного стану. Стрес може мати різні форми й прояви, а його наслідки безпосередньо впливають як на емоційний стан, так і на поведінку учасників освітнього процесу. Уміння розпізнавати типи стресу, розуміти механізми його виникнення та володіти методами психологічної самодопомоги й підтримки інших – надзвичайно важливі компетентності для сучасного педагога.
Продовжила лекцію Наталія Торба, доцентка кафедри педагогіки, психології та менеджменту, кандидатка психологічних наук, доцентка, з темою: «Стресові стани в умовах війни: подолання та профілактика». У своєму виступі Наталія Григорівна зазначила, що сучасні виклики, пов’язані з війною, спричиняють зростання рівня психоемоційного напруження серед усіх учасників освітнього процесу. Стресові стани можуть виникати як реакція на загрозу, втрату, невизначеність або перевтому, і якщо вчасно не вжити заходів – вони здатні призвести до глибоких психологічних наслідків. Саме тому важливо не лише вміти розпізнати симптоми стресу, а й знати, як діяти у кризових ситуаціях, як застосовувати профілактичні та відновлювальні техніки для збереження ментального здоров’я. Особливу увагу Наталія Торба звернула на ефективні шляхи подолання стресових станів та їх профілактику в умовах війни.
Заключним був виступ Іллі Пахомова, старшого викладача кафедри педагогіки, психології та менеджменту, з темою: «Психологічна підтримка учасників освітнього процесу в умовах воєнного стану». Ілля Володимирович звернув увагу присутніх, що в умовах війни психологічна підтримка стає важливою складовою освітнього процесу. Вона допомагає зберегти не лише працездатність, а й емоційне здоров’я педагогів, здобувачів освіти та батьків. Турбота про психоемоційний стан кожного – це не просто гуманний крок, а необхідність, що формує стійке освітнє середовище, здатне адаптуватися до складних умов сьогодення. Ілля Пахомов охарактеризував практичні інструменти підтримки, психологічні ресурси, роль педагогів у створенні безпечного освітнього простору та формування довіри у взаємодії з учасниками освітнього процесу.
На завершення гостьової лекції Вікторія Сидоренко, директорка БІНПО подякувала адміністрації Первомайського індустріально-педагогічного фахового коледжу за запрошення і висловила впевненість у подальшій плідній співпраці.
Представники адміністрації Первомайського індустріально-педагогічного фахового коледжу та інші учасники гостьової лекції подякували організаторам та спікерам лекції за надзвичайно корисну й актуальну інформацію щодо підтримки ментального здоров’я в умовах війни.
13:40 12.04.2025