
3 квітня 2025 року відбувся методологічний семінар Національної академії педагогічних наук України «Стратегічні орієнтири та інноваційні практики утвердження української національної ідентичності в умовах воєнного стану».
Захід, присвячений актуальній проблематиці в умовах героїчного протистояння українського народу російській військовій агресії, об’єднав учених НАПН України, представників Комітету Верховної Ради України з питань молоді і спорту, Міністерства молоді та спорту України, Міністерства оборони України, провідних науковців, представників громадянського суспільства, преси, науково-педагогічних і педагогічних працівників закладів освіти, а також усіх небайдужих до майбутнього країни.
Семінар відкрив Президент НАПН України, доктор філософських наук, професор, академік НАН України, академік НАПН України Василь Кремень, який у мотиваційній промові зазначив про особливості перебігу регіональних і світових подій. Василь Кремень наголосив, що глобалізацію часто хибно сприймають як процес виключно зближення націй і народів, створення єдиного економічного простору та інформаційного поля. Проте її наслідком також є перетворення регіональних суперечностей на глобальні, набуття цими суперечностями всесвітнього масштабу. В таких умовах кожна держава, яка прагне бути конкурентоспроможною, повинна консолідувати націю, формувати спільне бачення національних інтересів і бути здатною їх захищати. Україна отримала незалежність у 1991 році, не пройшовши повного процесу національного утвердження, що змушена була надолужувати в умовах складних трансформацій. Саме слабкість національної ідентичності на окремих територіях стала живильним середовищем для російської агресії, що почалася з Криму та Донбасу. На завершення президент НАПН України зазначив: «Маємо усвідомити: ми – нація, яка будує свою ідентичність на самоповазі й повазі до інших, на відміну від російського агресора, який базує свою ідеологію на протиставленні себе іншим народам. Героїчний спротив українського народу – це національний скарб, що має стати платформою для майбутнього українства. Ми повинні зберегти й передати пам’ять про цю війну, закарбувати подвиги наших героїв як частину національного коду. Адже саме на цій пам’яті, на цьому досвіді формується нове українство і нова держава. У цьому процесі надзвичайно важливою є діяльність освітян і науковців, які покликані формувати національну свідомість, зберігати історичну пам’ять та передавати національні цінності наступним поколінням».
Модератором методологічного семінару виступила академік-секретар Відділення філософії освіти, загальної та дошкільної педагогіки НАПН України, доктор педагогічних наук, професор, дійсний член (академік) НАПН України Світлана Сисоєва.
Доповідачі пленарного засідання:
- Василь Мокан – заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань молоді і спорту, голова підкомітету з питань національно-патріотичного виховання, кандидат політичних наук.
- Іван Бех – директор Інституту проблем виховання НАПН України, доктор психологічних наук, професор, академік НАПН України.
- Наталія Гонтаренко – в.о. начальника управління утвердження української національної та громадянської ідентичності Міністерства молоді та спорту України.
- Максим Балаценко – заступник начальника Управління військово-патріотичного виховання Управління гуманітарного забезпечення Міністерства оборони України, кандидат юридичних наук, капітан.
- Олена Караман, ректор Державного закладу «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка», доктор педагогічних наук, професор, член-кореспондент НАПН України
- Інна Червінська – професор кафедри початкової освіти та освітніх інновацій Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, завідувач творчої навчально-наукової лабораторії «Гірська школа українських Карпат», доктор педагогічних наук, професор.
- Богдана Сенченко – заступник директора з навчально-виховної роботи ліцею «Домінанта», м. Київ.
- Мирослава Вовк – завідувач відділу змісту і технологій педагогічної освіти Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна НАПН України, доктор педагогічних наук, професор, член-кореспондент НАПН України.
- Петро Кендзьор – керівник освітніх проєктів Асоціації викладачів історії та суспільних дисциплін «Нова Доба», доктор педагогічних наук.
- Катерина Журба – завідувач відділу національно-патріотичного виховання Інституту проблем виховання НАПН України, доктор педагогічних наук, професор.
У прикінцевому слові перший віцепрезидент Національної академії педагогічних наук України, доктор педагогічних наук, професор, академік НАПН України Володимир Луговий зазначив, що семінар пройшов у надзвичайно творчій і натхненній атмосфері. Це стало можливим завдяки широкому представництву учасників як в офлайн-, так і в онлайн-форматі, а також участі фахівців різних освітніх рівнів і сфер професійної діяльності, які працюють над утвердженням української національної ідентичності. Зауважив, що під час семінару озвучено відповіді на стратегічні питання, закладені в тематиці заходу, зокрема щодо стратегічних орієнтирів, інноваційних практик та зміцнення національної ідентичності в умовах воєнного стану.
Також Володимир Луговий наголосив, що за результатами методологічного семінару буде напрацьовано ґрунтовний матеріал, який сприятиме вдосконаленню політики у сфері утвердження української національної ідентичності та стане потужним імпульсом для впровадження нових підходів у вихованні й освіті.
Після пленарного засідання дискусії продовжено на секційних засіданнях, присвячених таким напрямам:
- Екзистенційні виклики національній освіті: стратегії та концептуальні засади формування української національної ідентичності;
- Утвердження української національної ідентичності засобами культури і мови: педагогічні практики;
- Історична пам’ять та її роль у формуванні української національної ідентичності;
- Молодіжні рухи та волонтерство у зміцненні української національної ідентичності;
- Вплив медіа та соцмереж на національну ідентичність молоді;
- Українська національна ідентичність і полікультурність: виклики сучасній освіті.
Семінар став важливим майданчиком для обговорення стратегічних орієнтирів у зміцненні української національної ідентичності та пошуку ефективних інноваційних підходів у цій сфері.
За результатами підготовлено рекомендації методологічного семінару.
Перебіг пленарного засідання можна переглянути на YouTube.16:49 03.04.2025