27-28 листопада місто Вінниця стала епіцентром знакової події, яка є черговим і надзвичайно важливим кроком на шляху розвитку і поглиблення творчої співпраці освітян і вчених України та Польщі. Колектив Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського мав честь приймати учасників Х Ювілейного Українсько-Польського/Польсько-Українського наукового форуму «Освіта для цифрової трансформації суспільства».
Захід організовано за підтримки
Національної комісії України у справах ЮНЕСКО, МОН України, Національної
академії педагогічних наук України, Комітету педагогічних наук Польської
академії наук, Академії спеціальної педагогіки імені Марії Гжегожевської, Університету
ім. Адама Міцкевича в Познані, Наукового педагогічного товариства «Польща –
Україна», завдяки грунтовній підготовчій роботі Вінницького державного
педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського, Інституту педагогічної
освіти і освіти дорослих НАПН України, Інституту цифровізації освіти НАПН
України, Державної науково-педагогічної бібліотеки імені В.О. Сухомлинського.
Урочисте відкриття Форуму: у холі університету панувала наукова атмосфера, гості обмінювалися один з одним своїми
очікуваннями від прийдешнього Форуму, на екрані демонструвався створений організаторами фільм про наукову
співпрацю України та Польщі й хронологію попередніх Форумів.
На урочистому відкритті Ювілейного форуму були присутні представники органів місцевої влади, освітніх установ, громадських організацій, відомі науковці України та Польщі.
З вітальними словами до учасників форуму звернулися:
- Наталія Лазаренко, ректор Вінницького державного педагогічного університету, професор,
- Василь Кремень, доктор філософських наук, професор, дійсний член (академік) Національної академії наук України і Національної академії педагогічних наук України, Президент НАПН України,
- Нелля Ничкало, доктор педагогічних наук, професор, дійсний член НАПН України, Відділення професійної освіти і освіти дорослих НАПН України
- Лариса Лук’янова, доктор педагогічних наук, професор, член-кореспондент НАПН України, директор Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна НАПН України
- Андрій Кавунець, заступник начальника Вінницької обласної військової адміністрації з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації,
- Владислав Скальський, заступник міського голови м. Вінниці
- Агнєшка Цибаль-Міхальська, доктор хабілітований, професор, Голова Комітету педагогічних наук Польської академії наук, Університет ім. Адама Міцкевича в Познані, Польща
- Францішек Шльосек, професор АСП, Академії спеціальної педагогіки ім. Марії Гжегожевської, Голова Наукового педагогічного товариства «Польща-Україна»
- Сергій Пугачов, голова Вінницької обласної організації профспілки освіти і науки
- Людмила Станіславенко, політикиня, громадська діячка, волонтерка, психологиня, депутатка 3-х скликань Вінницької міської й обласної ради, співзасновниця «МАМЗ» (Міжнародної Академії Ментального Здоров’я), голова Вищої Ради Міжнародного Клубу Успішних Жінок
- Діана Пташинська, засновниця і художня керівниця зразкової студії естрадного вокалу «Вікторія», директор дитячого продюсерського центру «VipТалант», художній керівник вокального колективу «Подолянки» спілки поляків Вінниччини України, поет, композитор.
«Війна не зупинить нашу думку. Не зупинить
нашу освіту та науку. Саме на таких заходах ми можемо обговорити цікаві ідеї,
які рухають нас вперед. Дякуємо польському народу за наукову співпрацю та
підтримку з перших днів війни», – зазначила Наталія Лазаренко.
Дійсний член Національної академії наук і Національної академії педагогічних
наук України, Президент НАПН України Василь Кремень наголосив, що співпраця з
польськими колегами завжди спрямована на зміцнення дружніх відносин між нашими
країнами та активізацію процесу європейської інтеграції України. «Завданням
нашого покоління є розбудова нової, сучасної України, заснованої на інноваціях
та освіті. Саме наука та освіта є рушійними силами розвитку держави», – додав
Василь Кремень.
Звертаючись до присутніх, заступник начальника ОВА Андрій Кавунець відзначив, що освіта та цифровізація тісно пов’язані між собою. «Сьогодні цифровізація охоплює всі сфери нашого життя. Україна сьогодні є одним із світових лідерів цифровізації, про що свідчить успіх таких цифрових продуктів, як «Дія». Міністерство цифрової трансформації України веде активні перемовини з низкою країн про впровадження аналогічних продуктів у них. Про досягнення у цій сфері свідчать також результати Індексу електронного управління (EGDI), за яким Україна зайняла 5-те місце в світі. Навіть попри повномасштабну війну за два роки ми піднялися на 25 позицій. Також за показником E-Participation, який вимірює, наскільки громадяни готові долучатися до державних процесів через онлайн-платформи ми посідаємо перше місце у світі», – зауважив він.
Перший пленарний день зібрав дослідників і практиків, які ділилися досвідом використання штучного інтелекту, впливу медіакультури на суспільство, викликів глобалізації та актуальних проблем підготовки педагогів до роботи в умовах цифрової реальності. У своїх виступах спікери наголосили на важливості міжнародної співпраці в умовах цифрової трансформації суспільства.
Цікавою і грунтовною була виставка наукової і навчально-методичної літератури, виставки художньої і технічної творчості студентів і викладачів «Натхненні творчістю», а також долучення учасників до інтерактивної активності – розмальовки тубусів від снарядів, які будуть реалізовані через благодійні ярмарки, а кошти передані для потреб ЗСУ.
У межах форуму відбувся благодійний концерт «Мелодія дружби славетних народів». Виконавці створили незабутню атмосферу, поєднавши українське та польське мистецтво. Зворушливим дарунком для глядачів був виступ гостей із незламного міста Харків.
Українсько-польська / польсько-українська наукова співпраця вийшла за межі офіційних зустрічей і протоколів. Вона закономірно перейшла на високий рівень системної співпраці, наукового міжособистісного спілкування, якому, незважаючи на деякі перепони і труднощі, притаманні креативність, постійні пошуки, методологічне і морально-етичне збагачення, невпинне зростання і сердечна радість за творчі здобутки своїх колег в Україні і Польщі, і постійна щира підтримка однодумців.
Другий день форуму пройшов у форматі секційних засідань, під час яких обговорювали цифровізацію української освіти в умовах воєнного стану, сучасні інновації у професійній та післядипломній освіті, використання цифрових технологій у формальній і неформальній освіті; вчені дискутували не лише на актуальні теми, але й давали конкретні пропозиції щодо подальших кроків із упровадження цифрових технологій у післявоєнний період.
За результатами форуму презентовано
монографію «Освіта для цифрової трансформації суспільства», створеної у
співпраці з українськими і польськими освітянами і науковцями.
Х Ювілейний науковий форум став прикладом того, як освіта може об′єднувати
суспільство, надихати на співпрацю і створювати умови для сталого розвитку.
Сучасна освіта – це не лише знання, а й можливість розбудови майбутнього,
орієнтованого на прогрес у сучасному цифровому світі.
11:33 29.11.2024