30 жовтня 2024 року відбулося засідання Міжнародного науково-практичного круглого столу «Перспективи та проблеми впровадження дуальних програм навчання у вищій освіті в Україні» за ініціативи Національного авіаційного університету. Метою заходу було обговорення актуальних проблем впровадження дуальних програм навчання у вищій освіті в Україні. Тематичні напрями стосувалися проблем національної політики України та міжнародних аспектів впровадження дуальних програм у вітчизняних закладах вищої освіти.
До засідання долучилися науковці і освітяни Національного авіаційного університету, Національного транспортного університету, Національного університету «Одеська морська академія», Українського державного університету науки та технологій, Івано-Франківського національного технічного університету нафти та газу, колеги з європейських закладів освіти: Інституту технологій та освіти Бременського університету, Технологічного інституту Деггендорфа, Дуальної вищої школи Баден-Вюртемберга, Ризького Летішського університету, Університету міста Жиліни та фахівці з Української Асоціації Маркетингу.
Учасники представили досвід впровадження дуальних програм навчання в їхніх університетах, проблеми та перспективи подальшого впровадження дуальних програм навчання у закладах вищої освіти України. Обговорювалися особливості впровадження дуальних програм навчання на інституційному, регіональному, національному рівнях.
Від Інституту професійної освіти у засіданні взяли участь: Валентина РАДКЕВИЧ, директор Інституту професійної освіти НАПН України, доктор педагогічних наук, професор, дійсний член (академік) НАПН України; Микола ПРИГОДІЙ, заступник директора з наукової роботи Інституту професійної освіти НАПН України, доктор педагогічних наук, професор; Світлана КРАВЕЦЬ, завідувач лабораторії зарубіжних систем професійної освіти і навчання Інституту професійної освіти НАПН України, кандидат педагогічних наук, старший дослідник; Олена ТІТОВА, завідувач лабораторії науково-методичного супроводу підготовки фахівців у коледжах і технікумах, доктор педагогічних наук, професор. Основну увагу доповідачі зосередили на актуальності впровадження дуальної системи навчання у закладах вищої освіти України (відповідь на виклики ринку праці, виклики воєнного часу, сприяння підвищенню рівня працевлаштування випускників, поглиблення співпраці між бізнесом і закладами вищої освіти на засадах державно-приватного партнерства, модернізації освітнього процесу, зменшенню розриву між теорією та практикою, підготовці студентів до реальних умов праці). Було наголошено на проблемах (недосконалість нормативної бази щодо взаємодії між закладами вищої освіти та підприємствами; очікування бізнесу й закладів освіти від запровадження дуальних програм; нестача кваліфікованих наставників на виробництві тощо). Для подолання труднощів у реалізації дуальних програм навчання членами робочої групи Інституту професійної освіти НАПН України було запропоновано: підготувати дорожню карту розвитку дуальних програм у закладі вищої освіти й програми спеціальних тренінгів для наставників та кураторів закладів вищої освіти; обґрунтувати механізми відстеження результативності дуальних програм; забезпечити підтримку студентів на робочому місці; створити цифрову платформу для ефективного управління дуальними програмами та посилення співпраці з бізнесом, а також пошуку партнерських підприємств для реалізації дульних програм; розробити систему моніторингу працевлаштування для відстеження професійної кар’єри випускників, запроваджувати дуальні програми на другому (магістерському) рівні вищої освіти тощо.
Міжнародний науково-практичний круглий стіл започаткував низку заходів, спрямованих на формування загальної концепції та складання заявки майбутнього міжнародного освітнього проєкту щодо впровадження дуальних програм навчання у закладах вищої освіти України.
14:37 04.11.2024