НАПН України
Закладка 1Закладка 2Закладка 2
У БІНПО відбувся круглий стіл «Трансфер технологій і кваліфікаційні навички фахівців як складові сучасного економічного ландшафту України»

12 березня 2024 року у Білоцерківському інституті неперервної професійної освіти ДЗВО «УМО» НАПН України відбувся круглий стіл «Трансфер технологій і кваліфікаційні навички фахівців як складові сучасного економічного ландшафту України».

Круглий стіл став другим у серії заходів тижневика, присвяченого відзначенню 45-річчя з дня заснування Інституту.

Організатор заходу – кафедра методики професійної освіти та соціально-гуманітарних дисциплін БІНПО.

Захід розпочався із вшанування хвилиною мовчання пам’яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, мирних мешканців, які внаслідок збройної агресії та терактів російської федерації проти України втратили найдорожче – життя!

Круглий стіл зібрав понад 260 учасників з усіх куточків України, зокрема Київської, Херсонської, Миколаївської, Полтавської, Дніпропетровської, Черкаської, Чернігівської, Одеської, Луганської, Донецької, Рівненської,  Сумської, Кіровоградської, Харківської областей. Серед учасників науково-комунікаційної події: педагогічні працівники закладів професійної (професійно-технічної) освіти, керівники та методисти навчально-методичних центрів професійно-технічної освіти, представники закладів фахової передвищої та вищої освіти, здобувачі вищої освіти та слухачі курсів підвищення кваліфікації БІНПО, роботодавці і ключові стейкголдери.

Мета круглого столу полягала в створенні конструктивного форуму для ґрунтовного аналізу, обговорення і спільного пошуку ефективних шляхів вирішення актуальних питань, пов’язаних із трансфером технологій та розвитком сучасних кваліфікаційних навичок у випускників закладів професійної освіти; залучення експертів та стейкхолдерів до виокремлення галузевих трендів та трендів в освіті, а також розробці стратегій для досягнення стійкого економічного зростання та пошуку нових методик професійного навчання; виявлення основних викликів, з якими стикаються підприємства та заклади професійної освіти у процесі трансферу технологій та формування сучасних навичок у майбутніх кваліфікованих робітників.

Модератор круглого столу – Олена Юденкова, доцентка кафедри методики професійної освіти та соціально-гуманітарних питань БІНПО.

З вітальними словами та науковою доповіддю до учасників семінару звернулася Вікторія Сидоренко, директорка Білоцерківського інституту неперервної професійної освіти ДЗВО «Університет менеджменту освіти» НАПН України, докторка педагогічних наук, професорка. Вікторія Вікторівна презентувала результати наукового дослідження: «Кваліфікаційний розрив «skillsgap» на ринку праці в умовах війни та повоєнного відновлення економіки України». Зауважила на особливостях того, як адаптуватися до всіх викликів та планувати свою діяльність таким чином, аби вимоги ринку праці були адекватно співставними з пропозицією кваліфікованих працівників, запобігаючи розбіжностям та прогалинам у навичках.

Спікери круглого столу звернули увагу на низку проблем з трансферу технологій та формування сучасних кваліфікаційних навичок, які потрібно враховувати вже сьогодні в освітньому процесі,  а це виховання навичок, які робитимуть молодь більш адаптивною і здатною до саморозвитку, формування світогляду, метанавичок і цифрових навичок,«заточення»  професійної освіти під професію й запитів бізнесу (зі значною практичною складовою),  а також допомога у виявленні природних нахилів та талантів, які ляжуть в основу професійного майбутнього фахівців.

Андрій Карпенко, директор Громадської спілки «Запорізький кластер «Інжиніринг-Автоматизація-Машинобудування», доктор економічних наук, професор, начальник відділу проєктної діяльності, професор кафедри економіки та митної справи Національного університету «Запорізька політехніка», зосередив увагу на важливості синхронізації вищої та професійної освіти з трендами ринку праці і потребою на сучасні кваліфікаційні навички фахівців, що  висуває необхідність синергії зусиль усіх суб’єктів освітнього процесу; налагодження та побудови партнерських відносин з бізнесом в професійній та вищій освіті; на практиках побудови культури й інфраструктури інновацій у цілому.

Ольга Свердліковська, декан факультету економіко-гуманітарних наук та права Державного вищого навчального закладу «Український державний хіміко-технологічний університет», професор кафедри технології палива, полімерних та поліграфічних матеріалів, завідувач науково-дослідної лабораторії «Лакофарбових та поліграфічних матеріалів», докторка хімічних наук, професорка, зосередила увагу на розкритті розуміння у присутніх всіх етапів у ланцюжку – як наукоємні технології стають продуктом; на проблемах комерціоналізації результатів інтелектуальної діяльності; відсутності площадок для тестової апробації лінійки споживчої продукції.

Голда Євгенівна Виноградська, голова Громадської спілки «Національне галузеве партнерство у легкій промисловості України Fashion Globus Ukraine», звернула увагу присутніх на кадрових проблемах, а саме: відсутності фахівців з сучасними навичками в цілому та зокрема для легкої промисловості, як такої, що має стратегічне значення для держави; наголосила на вагомості створення ефективної системи профорієнтації на національному рівні, що сприятиме усуненню дисбалансів на ринку праці і скоротить витрати часу на перепрофілювання.

Павло Павлович Бусол, керівник проєктів Товариства з обмеженою відповідальністю «Конструкторське бюро «ЛОГІКА» підкреслив важливість проблем: відсутності довіри в процесі інвестування, розробки екосистеми для трансферу технологій, формування продукту, послуги, рішень у вітчизняних кризових реаліях. Представив власний інноваційний досвід з розробки та постачання спеціалізованого комп’ютерного забезпечення, навчально-тренувальної продукції, симуляторів та систем автоматизації для потреб цивільних та військових замовників та запросив усіх до співпробітництва.

Інші спікери: Олена Булах, голова Громадської організації «Асоціація рестораторів та готельєрів м. Дніпро»; засновниця проєкту Гастрономічний код нації, коуч, наставник, ініціатор гастрономічних та кулінарних проєктів, спрямованих на відродження гастрономічної спадщини України, волонтер; Наталя Ісаєва, голова «Кластера поліграфічної індустрії, видавництв та цифрових технологій «Поліграфія: логістика, сервіс, якість»; Сергій Володимирович Кучерявенко, перший віцепрезидент Дніпропетровської торгово-промислової палати надали під час проведення з ними фокус-групового дослідження рекомендацій щодо шляхів врахування ключових тенденцій та трендів ринку праці, впливу на нього трансферу технологій, актуальних навичок, прогнозів щодо майбутнього провідних галузей економіки, побудови стратегій підготовки та перепідготовки людей і розвитку їхнього потенціалу через чинники: інноваційність, технологічність, ефективність приватного та державного секторів та уміння ефективно комунікувати.

Від закладів професійної освіти з презентацією інноваційного досвіду щодо формування в молоді підприємницької компетентності виступила Наталя Миколаївна Рибак, викладач спецдисциплін «Вінницького вищого професійного училища сфери послуг» із кейсом: «Формування підприємницької компетентності здобувачів освіти ЗП(ПТ)О через впровадження навчальної програми «Компанія».

Олена Юденкова представила результати пілотного дослідження кафедри методики професійної освіти та соціально-гуманітарних питань БІНПО, у якому прийняли участь такі сектори економіки: агропромисловість, поліграфія та видавнича діяльність, фармацевтика та охорона здоров’я, харчова промисловість, інфокомунікації та банківська сфера, легка промисловість,  енергетика, будівництво, важка та обробна промисловість та виявлено такі глобальні тренди, які суттєво впливають на ринок праці зараз і впливатимуть у майбутньому: технологічні досягнення, демографічні зрушення, швидка урбанізація, дефіцит ресурсів та зміна клімату, зростання глобалізації, трансформація економічних і соціальних моделей, технологічні трансформації, екологічні зміни.

У підсумку заходу всі учасники і спікери сформували  спільні тренди в контексті проблеми дискурсу:

  • формування культури ефективних комунікацій, кооперації як каталізаторів для збільшення швидкості, ефективності та впровадження технологій. Встановлено, що саме цей тренд робить трансфер технологій доступним для різних суб’єктів у силу причин: швидкість і ефективність,  об’єднання ресурсів, різноманітність знань та досвіду, створення екосистеми інновацій;
  • створення центрів трансферу технологій. Цей тренд сприяє зростанню інновацій та розвитку технологічного потенціалу з ряду причин: зростання об’єму досліджень і розробок, сприяння інноваціям, полегшення трансферу знань, створення мереж та партнерств, збільшення конкурентоспроможності регіону, підтримка стартапів та малих підприємств.

Дякуємо всім учасникам круглого столу за активну участь та конструктивний діалог, ефективну комунікацію. Віримо, що саме зараз бізнес та державні структури, громадські організації та заклади освіти мають працювати в партнерстві задля забезпечення нашої перемоги  та спільно спрямовувати зусилля на взаємну підтримку, захист нашої України, представлення її на міжнародній арені.

Повний запис роботи круглого столу «Трансфер технологій і кваліфікаційні навички фахівців як складові сучасного економічного ландшафту України» розміщено у відкритому доступі на офіційному ютуб-каналі БІНПО: https://www.youtube.com/watch?v=V8bilW0GkdM&t=485s


14:51 15.03.2024