5 грудня 2023 року директор Інституту професійної освіти НАПН України Валентина Радкевич взяла участь у засіданні вченої ради Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління. Вона доповіла про результати аналітичних досліджень підготовки фахівців у сфері професійної освіти з урахуванням особливостей нових технологій експлуатації теплових насосів та шляхи їх реалізації. Дослідження виконано з урахуванням Указу Президента України «Про загрози і виклики національній безпеці України в екологічній сфері та першочергові заходи щодо їх нейтралізації» № 111/2021 від 23.03.2021 та завдань Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України щодо забезпечення формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання природних ресурсів та поводження з відходами.
У виконанні аналітичних досліджень брали участь науковці Інституту професійної освіти НАПН України (В. О. Радкевич, С. Г. Кравець), Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління (О. І. Бондар, В. Т. Кияшко, І. В. Салій), працівники Навчального центру впровадження кліматичних технологій ТОВ «ІВІК» (М. Г. Вишневський, О. В. Литвиненко, Є. В. Холявко), ДНЗ Дніпровський Центр професійної освіти (О. І. Стрілець, С. Г. Животова, С. В. Зуєнко).
Важливим результатом дослідження є розроблення професійного стандарту з професії «Майстер з монтажу, обслуговування ремонту та налагодження теплових насосів», його затвердження та введення 7.12.2023 р. до Реєстру Національного агентства кваліфікацій. На основі професійного стандарту розроблено п’ять навчальних програм курсової підготовки (перепідготовки, підвищення кваліфікації) для здобуття трьох повних професійних кваліфікацій, а також двох часткових: «Асистент майстра з монтажу, обслуговування, ремонту та налагодження теплових насосів», «Фахівець з поводження з холодоагентами». Навчальні програми розроблено з урахуванням вимог Європейських Регламентів та Директив щодо спеціальної підготовки (підвищення кваліфікації) працівників, які мають відношення до обігу холодоагентів, а також Мінімальних вимог до програм для навчання фізичних осіб, які претендують на отримання документа (сертифіката) для виконання робіт визначених частиною першої статті 10 Закону України «Про регулювання господарської діяльності з озоноруйнівними речовинами та фторованими парниковими газами» (наказ Міндовкілля України від 19 травня 2023 р. № 340).
У ході дослідження було розроблено нову типову навчальну програму з охорони праці, підготовлено рекомендації щодо сертифікації та підтвердження результатів навчання майстрів з монтажу, обслуговування, ремонту та налагодження теплових насосів на національному та європейському рівнях, здійснено апробацію стенду теплового насосу на базі ДНЗ «Дніпровський центр професійно-технічної освіти» типу «повітря-вода», який повністю відтворює роботу реальних енергетичних установок на підприємствах, у домогосподарствах та в побуті. За підсумками дослідження визначено соціально-економічний ефект від впровадження професійного стандарту, а саме, зниження дефіциту фахівців для задоволення потреб споживачів у встановленні та експлуатації теплових насосів; забезпечення навчання ветеранів війни, а також зовнішньо і внутрішньо переміщених осіб, їх соціалізації та адаптації на ринку експлуатації теплових насосів; отримання стабільних доходів населенням завдяки працевлаштуванню та вищій заробітній платі порівняно з тими, хто немає таких професійних кваліфікацій; підвищення мотивації працюючих інсталяторів кліматичної техніки з досвідом роботи до перенавчання у галузі експлуатації теплових насосів та поводження з холодоагентами. Потенціал цього професійного стандарту відповідає європейським тенденціям використання відновлювальних джерел енергії у різних сферах економічної діяльності та у домогосподарствах, а також сприяє розширенню можливостей для партнерства із країнами Європейського Союзу з питань сертифікації українських кваліфікованих робітників, у тому числі з охорони праці.
15:50 12.12.2023