НАПН України
Закладка 1Закладка 2Закладка 2
Виїзне засідання відділу теорії і практики педагогічної освіти ІПООД імені Івана Зязюна НАПН України

15 червня 2023 р. наукові співробітники відділу теорії і практики педагогічної освіти за сприяння дирекції та профспілкового комітету Інституту провели виїзне засідання на базі ліцею імені А.С. Макаренка Полтавської обласної ради та музею-заповідника А.С. Макаренка у с. Ковалівка Полтавського району. Тематика виїзного засідання суголосна із нагальними потребами виконання теми НДР «Теорія і практика підготовки майбутнього викладача закладу вищої педагогічної освіти до професійної діяльності в умовах цифровізації суспільства», потребою впровадження отриманих результатів у освітній та виховний процеси закладів вищої педагогічної та загальної середньої освіти України. Виїзне засідання було організоване спільно з викладачами кафедри педагогічної майстерності та менеджменту імені І.А. Зязюна Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка, що є експериментальним майданчиком відділу. На порядку денному виїзного засідання були розглянуті такі питання: організація експериментальної роботи науковцями відділу, науково-педагогічним колективом кафедри, аспірантами і магістрами (доповідачі Лариса Петренко, Андрій Ткаченко); організація формувального етапу експерименту з теми НДР.

Представники відділу (Лариса Петренко – д. пед. наук, проф., завідувач відділу; Олександр Лавріненко– д. пед. наук, проф., гол. наук. співробітник; Олександр Кучерявий – д. пед. наук, проф., провідний наук. співробітник; Анна Демків – аспірантка відділу) виступили з інформацією про хід виконання теми НДР, ознайомили присутніх з результатами спільної експериментальної роботи, науковими висновками щодо констатувального та формувального етапів експерименту.

В межах виїзного засідання була організована панельна дискусія, що стосувалася збереження та примноження пам’яті про українського педагога-гуманіста А.С. Макаренка, необхідності збереження його ім’я на карті м. Полтави та України.  Доктор педагогічних наук, професор кафедри педагогічної майстерності та менеджменту Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка Андрій Ткаченко ознайомив присутніх з основними тенденціями, що спостерігаються у світовому макаренкознавстві, створеною новою філософією виховання, орієнтованою на олюднення як власне процесу виховання, його середовища, так і суб’єктів виховання – вихованців і вихователів. Завідувач відділу – Лариса Петренко зачитала текст звернення наукових співробітників ІПООД імені Івана Зязюна НАПН України до очільників м. Полтави щодо збереження географічних і топонімічних назв, пов’язаних з іменем А.С. Макаренка як українського педагога-гуманіста, розробника і фундатора педагогічної майстерності.

Цікавою та змістовною стала екскурсія музеєм-заповідником А.С. Макаренка, організована директором Полтавського ліцею імені А.С. Макаренка Полтавської обласної ради Валерієм Шульгою. Варто зазначити, що між ІПООД імені Івана Зязюна НАПН України та провідним закладом загальної середньої освіти Полтавщини була урочисто підписана угода про співпрацю.

Дієвість такого науково-просвітницького заходу полягає в тому, що на практиці здійснюється перевірка теоретичних положень, що розробляються у відділі теорії і практики педагогічної освіти, відбувається усвідомлене переосмислення універсальної системи виховання, створеної А.С. Макаренком та його послідовниками. Творчі наукові зустрічі стають безцінним інструментом вивчення, розуміння витоків багатьох сучасних проблем освіти і виховання, підготовки і перепідготовки фахівців педагогічної галузі України особливо в умовах військової агресії росії проти українського народу. 

Лавріненко О.А.,  д. п. наук, професор,
головний науковий співробітник відділу теорії
і практики педагогічної освіти
ІПООД імені Івана Зязюна НАПН України

18:28 20.06.2023