У Республіці Польща вийшло з друку знакове видання – Wasyl G. KREMIEŃ, Włodimir W. ILJIN «Człowiek wobec wyzwań cywilizacji: Od przeszłości do przyszłości», 2022 (монографія Василя КРЕМЕНЯ і Володимира ІЛЬЇНА «Людина у викликах цивілізації: від минулого – до майбутнього»).
Подія видання перекладу монографії академіка НАН України і НАПН України Василя КРЕМЕНЯ і члена кореспондента НАПН України Володимира ІЛЬЇНА, що стала символічною під час війни РФ з Україною, була запланована заздалегідь. Це вже не перша монографія Василя КРЕМЕНЯ, видана у Польщі. Попередньо виходили «Filozofia edukacji» (2008), «Filozofia antropocentryzmu w edukacyjnej przestrzeni» (2011). Тому польські науковці мали змогу простежити розвиток філософсько-освітньої думки України на прикладі розмислів одного з провідних філософів сучасності.
Проблема людини – завжди актуальна філософська проблема, тому сама історія розвитку філософської думки в цій царині надзвичайно цікава і важлива. Автори ж надають особливе значення аналізу співвідношення «людина – цінності», наголошуючи систему цивілізаційних цінностей, що обумовлюють мету та сенс життя людини.
Значну частину монографії присвячено осмисленню діяльності й цінностей людини в сучасну епоху – суспільства знань, інноваційних технологій, глобалізації та інформатизації і мережного спілкування, НБІКС-технологій і першості розвитку особистості й освіти.
Потрібно зазначити затребуваність монографії, оскільки філософія людиноцентризму, що є з позицій якої автори ведуть розмисли, дає відповіді на виклики сучасності. Саме тепер людиноцентризм прагне визначити нові цінності життєдіяльності людини, що відповідають запитам інформаційно-технологічної епохи та надбанням традиційної культури. Саме філософія людиноцентризму акцентує на неперехідних цінностях та пропонує новий тип розуміння та світогляду, дотичних до вищих смислів життя.
Монографію видано у перекладі Франтішека ШЛЬОСЕКА і Ярослава НАХЛІКА. Видавець – Педагогічний університет імені Національної комісії освіти у Кракові.
Потрібно зазначити й солідне видавниче та поліграфічне оформлення видання, зробленене лише професійно, а й з душею і смаком – художні заставки глав і колонтитулів, виключення цитат, широкі береги, тверда обкладинка з припресовкою. Усе це дає не лише інтелектуальне задоволення при читанні монографії, але й задовольняє естетичну потребу, що завжди з ним поєднана.
Отже, приємного читання, шановні науковці, аспіранти, студенти і всі, кого цікавлять питання смислу життя, людського існування і перспектив їх осягнення!
14:32 23.05.2022