21 жовтня 2020 р. в онлайн-форматі відбувся V Всеукраїнський науково-методологічний семінар з історії освіти «Дослідницькі підходи до історико-педагогічних розвідок: від традицій до новацій», організований відділом педагогічного джерелознавства та біографістики Державної науково-педагогічної бібліотеки України імені В. О. Сухомлинського НАПН України (далі – ДНПБ) спільно з Відділенням загальної педагогіки та філософії освіти НАПН України, Національним педагогічним університетом імені М. П. Драгоманова, Педагогічним інститутом Київського університету імені Бориса Грінченка, кафедрою педагогіки, психології й освітнього менеджменту імені професора Є. Пєтухова Херсонського державного університету.
Захід відкрила директор, головний науковий співробітник відділу педагогічного джерелознавства та біографістики ДНПБ Лариса Березівська. Вона окреслила цілі й основні напрями роботи семінару, а також передала вітання учасникам заходу від академіка-секретаря Відділення загальної педагогіки та філософії освіти НАПН УкраїниСвітлани Сисоєвої. Модерувала семінар дійсний член НАПН України, головний науковий співробітник відділу педагогічного джерелознавства та біографістики ДНПБ Ольга Сухомлинська.
Предметом обговорення наукового зібрання були такі питання: історіографія і джерелознавство як провідні дослідницькі підходи історико-педагогічних розвідок; дослідницькі підходи з історії педагогіки та школи дорадянського періоду; історико-педагогічні розвідки радянського часу: від ідеологізації до конкретного змісту; тематика історико-педагогічних розвідок у незалежній Україні як рух до новацій (розкриття «білих плям», заборонених тем тощо); зміни дослідницьких підходів у висвітленні персоналій; нові методи і прийоми реконструкції педагогічних реалій минулого.
Цьогорічний науково-методологічний семінар з історії освіти об’єднав близько 120 наукових і науково-педагогічних працівників, здобувачів вищої освіти з різних наукових установ (ДНПБ України, Президії НАПН України, Інституту педагогіки НАПН України, Педагогічного музею України) і закладів освіти України та інших країн (Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти, Київського університету імені Бориса Грінченка, Мукачівського державного університету, Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова, Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка, Приватного університету Лоха (Еквадор), Рівненського державного гуманітарного університету, Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини та ін.). Це свідчить про зацікавлення широкого кола українських і зарубіжних дослідників історико-педагогічними проблемами.
З доповідями виступили провідні історики освіти, професори: Ольга Сухомлинська(«Бібліографічні покажчики як джерела історико-педагогічних досліджень з сухомлиністики»); Лариса Березівська («Історико-педагогічні розвідки в незалежній Україні крізь призму європейських вимірів: дослідницькі підходи»); Анна Боярська-Хоменко(«Історіографічний аспект дослідження проблеми професійної освіти дорослих у країнах Європи»); Вікторія Ворожбіт-Горбатюк («Історичний підхід у вивченні проблематики духовно-морального виховання молоді»); Оксана Драч(«Деконструкція в сучасних історико-освітніх дослідженнях: нові завдання автора»); Валентина Федяєва(«Нові підходи до історіонаписання в структурі сучасних історико-педагогічних досліджень»); Людмила Зеленська(«Використання інтернет-ресурсів в історико-педагогічних дослідженнях»).
В обговоренні та дискусії взяли участь доценти – Григорій Голиш, Вікторія Полєхіна істарші наукові співробітники – Олександр Міхно та Вікторія Бондаренко.
Підбиваючи підсумки роботи V Всеукраїнського науково-методологічного семінару з історії освіти, його учасники наголошували на актуальності й важливості проведення таких наукових заходів, на налагодженні співпраці наукових установ і закладів вищої освіти у здійсненні історико-педагогічних досліджень, на популяризації значення історико-педагогічного знання.
За матеріалами проведеного наукового заходу буде підготовлено збірник тез доповідей «Дослідницькі підходи до історико-педагогічних розвідок: від традицій до новацій» в електронному форматі, який публікуватиметься на вебпорталі Державної науково-педагогічної бібліотеки імені В. О. Сухомлинського НАПН України.
Детальніше: https://dnpb.gov.ua/ua/naukovi-zakhody/doslidnytski-pidkhody-do-istoryko-pedahohichnykh-rozvidok/ (вебпортал ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського НАПН України)
Відеозапис семінару: https://drive.google.com/file/d/1in7CmW1DHTinvrPgKycZIJCqzU8k9qUn/view?usp=sharing (Але він є і на вебпорталі ДНПБ)
16:05 26.10.2020