НАПН України
Закладка 1Закладка 2Закладка 2
Нові вебінари Інституту професійно-технічної освіти:
ОЦІНЮВАННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ ПІДГОТОВКИ ФАХІВЦІВ У ЗАКЛАДАХ ФАХОВОЇ ПЕРЕДВИЩОЇ ОСВІТИ

Інтеграція України у міжнародне співтовариство вимагає зіставлення освітніх рівнів, а також узгодження принципів підготовки спеціалістів, оскільки саме рівень професійних знань фахівців є одним із основних показників, що визначають добробут населення. Тому першочергове завдання – запровадження сучасних технологій навчання й оцінювання результатів навчання. Слід зазначити, що вимірювання та оцінювання результатів навчання може здійснюватися за допомогою засобів педагогічної діагностики, створення яких потребує спеціальних знань у галузі стандартизованих методів контролю якості освіти. Проблемою, що нині постала перед українським суспільством, є відсутність об’єктивних критеріїв, які забезпечували б і створювали основу для конкуренції, тим самим стимулюючи підвищення якості освіти. Загальнонаціональна перевірка успішності навчання, рівня засвоєння змісту освіти – найважливіше завдання на сьогодні.

Головний науковий співробітник лабораторії методичного супроводу підготовки фахівців у коледжах і технікумах Інституту професійно-технічної освіти НАПН України, доктор педагогічних наук, професор Петро Лузан провів ряд вебінарів, що висвітлюють проблематику нової теми дослідження лабораторії науково-методичного супроводу підготовки фахівців у коледжах і технікумах «Методичні засади оцінювання якості підготовки    фахівців у закладах фахової передвищої освіти». Так на вебінарі, який відбувся 31 березня 2020 р. він виступив із доповіддю «Методика оцінювання складності навчальних дій». Актуальність вебінару підтверджується кількістю учасників – 312 педагогічнихі науково-педагогічних працівників закладів освіти, представників навчально-методичних центрів та обʼєднань, науковців, роботодавців.

Не менш цікавим і актуальним виявився вебінар на тему: «Теоретичні засади оцінювання якості підготовки фахівців», організований 12 травня 2020 року. «Для ефективного контролю успішності студентів важливо не лише виявити те, що вони знають і вміють, підкреслив П. Лузан, а й об’єктивно оцінити їхні знання та вміння. Підсумком контролю має бути оцінювання, що передбачає зіставлення того, що студенти засвоїли, з тим, що вони мали засвоїти відповідно до вимог освітньо-професійної програми (освітнього стандарту)». Окресливши такий вектор наукового пошуку щодо розв’язання проблеми, учений зосередив увагу на сучасних принципах, умовах, критеріях оцінювання результатів навчання, схарактеризував комплекс методів об’єктивного оцінювання компетентніснихдосягнень студентів, ознайомив учасників з моделлю методичної системи тощо.

Продовженням висвітлення даної проблематики стала доповідь кандидата педагогічних наук, старшого наукового співробітника лабораторії методичного супроводу підготовки фахівців у коледжах і технікумах Інституту професійно-технічної освіти НАПН України ІриниМосяˊ на тему: «Технологія тестового оцінювання результатів підготовки фахівців у закладах фахової передвищої освіти». Дослідник зазначила, що «… не дивлячись на чисельність праць із питань тестового контролю, у педагогічному просторі поки що відсутні конкретні науково обґрунтовані рекомендації щодо створення інструментарію, проведення та оцінювання результатів тестування. Є науковідоробки про те, «що треба робити», але щенемаєвідповіді на проблемнепитання «як церобити?». Не існує і єдності думок ученихстосовно таких аспектів, як: принципи та умовиконструюваннярізнорівневихтестовихзавдань і тестів в цілому; основнітехнологічніетапистворення тесту; диференціаціятестовихзавдань за ступенемскладностітощо».

Під час вебінару було обговорено багато актуальних питань щодо складання тестів, а саме: визначення цілей і завдань; структурування навчального матеріалу; складання реєстру елементів знань тем, розділів, дисципліни; вибір типу тестових завдань із урахуванням особливостей змісту та характеру дій студента; основні принципи, яких необхідно дотримуватися у складанні тестових завдань. Також було продемонстровано поетапне розроблення тестів і зазначено, що однією із основних вимог щодо складання тестових завдань є забезпечення їх валідності. На основних позиціях, які забезпечують валідність процедури тестування було зосереджено особливу увагу.

Запис вебінарів можна переглянути на офіційному сайті Інституту професійно-технічної освіти НАПН України: https://ivet.edu.ua/, а також за посиланнями: https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=m_0GrTLWg40&feature=emb_logo іhttps://youtu.be/nazXRFCXSfY

Пресслужба НАПН України
00:15 15.05.2020