НАПН України
Закладка 1Закладка 2Закладка 2
КАФЕДРА ЮНЕСКО «НЕПЕРЕРВНА ПРОФЕСІЙНА ОСВІТА ХХІ СТОЛІТТЯ» НАПН УКРАЇНИ:
ВЕБІНАР «ПРОБЛЕМИ ДИСТАНЦІЙНОГО НАВЧАННЯ В УМОВАХ ПАНДЕМІЇ. РЕКОМЕНДАЦІЇ МІЖНАРОДНИХ ОРГАНІЗАЦІЙ»
4 травня 2020 р.відбувся вебінар «Проблеми дистанційного навчання в умовах пандемії. Рекомендації міжнародних організацій». Вебінар організовано кафедрою ЮНЕСКО «Неперервна професійна освіта ХХІ століття» НАПН України за сприяння Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна НАПН України. Ключовим спікером і модератором була Людмила Дяченко, кандидат педагогічних наук, старший науковий співробітник відділу зарубіжних систем педагогічної освіти і освіти дорослих Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна НАПН України, член кафедри ЮНЕСКО «Неперервна професійна освіта ХХІ століття» НАПН України.

Учасниками вебінару стали понад 75 осіб з наукових установ і закладів освіти різних рівнів з 7 областей України. Тема обговорення стала особливо актуальною, оскільки пандемія COVID-19 цього року змінила життя людей в усьому світі, а система освіти постала перед необхідністю забезпечити навчання в умовах масового закриття шкіл на невизначений період.

За даними Статистичного інституту ЮНЕСКО 190 країн світу на загальнодержавному рівні закрили заклади освіти у зв’язку з пандемією COVID-19. Відповідно більше 1,5 мільярда здобувачів освіти змушені були переходити на дистанційну форму навчання.

В Україні їх кількість складає більше 6,5 мільйонів осіб [Джерело: https://en.unesco.org/covid19/educationresponse]. У таких умовах як вчителі, так і батьки зіткнулися з рядом проблем.

Окрему увагу спікер приділила ключовим проблемам організації дистанційного навчання, які були означені директором Відділу політики і систем неперервного навчання ЮНЕСКО паном Борхеном Чакруном 17 квітня 2020 р. на відкритті п’ятого вебінару ЮНЕСКО COVID-19.  

Спікер Людмила Дяченко представила рекомендації ЮНЕСКО щодо організації дистанційного навчання учнів в умовах пандемії. Зокрема такі:

1.              Проаналізуйте ступінь своєї підготовки і виберіть найбільш зручні інструменти. Обрані інструменти можуть варіюватись від інтегрованих платформ цифрового навчання до мовлення через радіо і телебачення.

2.              Забезпечте інклюзивність програм дистанційного навчання. Подумайте про можливості надання пристроїв у тимчасове користування учням з малозабезпечених сімей, наприклад, з комп′ютерних класів, підтримуйте їх з підключенням до Інтернету

3.              Перевірте рівень захисту і дотримання конфіденційності даних.

4.              Приділіть увагу вирішенню психосоціальних проблем до початку навчання.

5.              Складіть розклад програм дистанційного навчання. Визначте чи повинна програма дистанційного навчання зосередитися на розгляді нового матеріалу чи сприяти закріпленню і поглибленню знань, набутих учнями на попередніх уроках. Укладіть розклад з урахуванням потреб і можливостей учнів і наявності поруч батьків.

6.              Підтримуйте вчителів і батьків у використанні цифрових інструментів.

7.              Об´єднайте відповідні інструменти і обмежте кількість додатків і платформ. Оберіть інструменти, які доступні для більшості учнів.

8.              Встановіть правила дистанційного навчання і контролюйте процес навчання учнів. Намагайтесь використовувати інструменти, що дозволяють учням надавати зворотній зв´язок без допомоги батьків.

9.              Визначте тривалість одиниць дистанційного навчання на основі навичок саморегуляції учнів. Тривалість уроку з використанням цифрових інструментів для учнів початкової школи не повинна перевищувати 20 хвилин, а для учнів середньої школи – 40 хвилин.

10.           Створюйте спільноти і підтримуйте соціальні зв′язки. Налагоджуйте обмін досвідом та обговорення стратегій подолання труднощів, що виникають під час організації дистанційного навчання [Джерело: https://ru.unesco.org/news/kak-planirovat-distancionnoe-obuchenie-vo-vremya-vremennyh-zakrytiy-shkol].

Спікер Людмила Дяченко звернула увагу на те, що для зменшення негативних наслідків закриття шкіл у всьому світі ЮНЕСКО ініціювала створення Глобальної коаліції з питань освіти. Її метою є допомога країнам щодо мобілізації та впровадження інноваційних рішень дистанційного навчання з урахуванням специфіки конкретної ситуації. Під гаслом «Навчання продовжується» ЮНЕСКО об’єднує міжнародні організації, громадянське суспільство, партнерів з приватного сектора, засоби масової інформації у широку коаліцію [Джерело: https://en.unesco.org/covid19/educationresponse/globalcoalition ].

Щоб допомогти вчителям опанувати відповідний інструментарій до Глобальної освітньої коаліції долучилась компанія «Google». У співпраці компанії «Google» та Інституту інформаційних технологій в освіті ЮНЕСКО було створено сайт українською мовою «Навчайте з дому»  https://teachfromhome.google/intl/uk/. Він є центром інформації, підказок, тренінгів та інструментів з ресурсу Google for Education, який допоможе вчителям продовжувати викладати, навіть якщо вони фізично не знаходяться в класі.

На допомогу вчителеві на сайті ЮНЕСКО розміщено сторінку «Рішення для дистанційної освіти», на якій можна знайти посилання на ресурси для надання психосоціальної підтримки, цифрові системи управління навчанням, системи, створені для використання на мобільних телефонах та багато іншого освітнього контенту [Джерело: https://en.unesco.org/covid19/educationresponse/solutions ].

На завершення спікер зазначила, що означені рекомендації ЮНЕСКО і ЮНІСЕФ не є повним переліком тих, що розроблені учасниками Глобальної освітньої коаліції, а лише надають загальний орієнтир щодо планування рішень для дистанційного навчання в умовах пандемії.

Переглянути інформаційні матеріали з вебінару можна за посиланням: http://ipood.com.ua/e-library/pozaplanova-produkciya/problemi-distanciynogo-navchannya-v-umovah-pandemi-rekomendaci-mijnarodnih-organizaciy/

Пресслужба НАПН України
17:57 06.05.2020