14 листопада на засіданні Президії Національної академії педагогічних наук України академік-секретар Відділення загальної середньої освіти Олександр Ляшенко поінформував про виконання Плану заходів НАПН України із запровадження Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа». Відповідно до плану, розрахованого на 2017-2029 роки, чільне місце у виконанні масштабних завдань шкільної реформи належить Національній академії педагогічних наук України. Зокрема участі учених Відділення загальної середньої освіти і підпорядкованих йому наукових установ у виконанні завдань щодо нормативного, дидактичного, науково-методичного забезпечення функціонування української школи на істотно оновлених методологічних засадах. Це і створення державних стандартів, освітніх і навчальних програм, підручників і посібників, підготовка педагогічних кадрів до їх упровадження тощо.
За звітний період за активної участі вчених Відділення розроблено новий Державний стандарт початкової освіти. Науковці Інституту педагогіки під керівництвом академіка Олександри Савченко створили типову освітню програму за двома циклами (1-2 кл. і 3-4 кл.), яка схвалена МОН України і рекомендована для використання в шкільній практиці. За активної участі науковців розроблено нові підходи до оцінювання освітніх результатів учнів початкової школи на основі системи показників особистісних і навчальних досягнень учня, які конкретизовано в документі «Свідоцтво досягнень учнів 1 класу», що впроваджений нині в масову шкільну практику. підготовлено проект Державного стандарту базової середньої освіти, який після громадського обговорення і доопрацювання подано на затвердження в установленому порядку. За участі науковців Інституту обдарованої дитини (С.О. Довгий, М.С. Гальченко, І.С. Волощук, М.І. Поліхун) створено Державний стандарт спеціалізованої освіти наукового спрямування, який затверджено МОН України у жовтні 2019 р.
Починаючи з 2017 р., розгорнуто системну роботу з дидактико-методичного супроводу навчання в початковій школі в умовах реформи. Упродовж 2018-2019 рр. учені Відділення створили 11 підручників для першого і 13 підручників для другого класу Нової української школи, які видано масовими тиражами за державним замовленням. За вибором закладів освіти нині в Україні понад 50 відсотків учнів 1-2 класів навчаються за підручниками з української мови, математики, читання, інтегрованого курсу «Я досліджую світ», а також букварем, створеними вченими НАПН України.
На виконання Плану заходів триває робота зі створення підручників нового покоління для інших рівнів загальної середньої освіти. У 2018-2019 рр. за результатами Всеукраїнського конкурсу рукописів підручників учені Відділення видали 5 підручників для 5 кл., 4 − для 6 кл., 20 – для 10 кл., 16 – для 11 кл., які нині використовуються в масовій освітній практиці.
20:19 14.11.2019