8 – 10 жовтня відбувався VIII Українсько-польський / Польсько-український форум «Освіта для миру / Edukacjadlapokoju» у Переяслав-Хмельницькому державному педагогічному університеті імені Григорія Сковороди. На значущості польсько-української наукової співпраці, яка офіційно розпочалася в 2006 році з укладання Угоди про співробітництво між Академією педагогічних наук України та Польською академією наук (до її складу входить Комітет педагогічних наук), неодноразово наголошували упродовж роботи форуму президент НАПН України Василь Кремень і голова Комітету педагогічних наук Польської академії наук Богуслав Сліверський. Кожний українсько-польський / польсько-український форум, що відбувається раз на два роки, має на меті поглиблення співпраці між інтелектуальними спільнотами двох країн. Цьогоріч обговорення проблем розвитку освіти і наукової педагогічної думки відбувалося крізь призму «миру і немиру», в пошуках ефективних шляхів пом’якшення гостроти окреслених проблем. Доповідь на першому пленарному засіданні президента НАПН України Василя Кременя «Освіта як запорука миру: шлях до людини» переконливо стверджує: в сучасних умовах освіта покликана виконувати інтегративну функцію щодо здійснюваних інновацій у сферах соціально-культурного й економічного розвитку, об’єднувати їх і запобігати проявам агресії в міжнародному й індивідуальному житті. На думку вченого, новий погляд на освіту дасть можливість подолати обмеженість її застосування, недооцінку в збереженні миру.
У виступах учасників форуму – голови Комітету педагогічних наук Польської академії наук Богуслава Сліверського («Екземпліфікації освіти в добу культури смерті»), ректора Академії спеціальної педагогіки імені Марії Гжегожевської в Варшаві Стефана Квятковського («Умови ефективної наукової співпраці педагогів Польщі та України»), ректора Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету імені Григорія Сковороди Віктора Коцура («Інтернаціоналізація і модернізація університетської освіти – запорука миру і соціального процесу в Україні»), директора Інституту педагогіки Академії спеціальної педагогіки імені Марії Гжегожевської Франтішека Шльосека («Цивілізаційний і культурний виміри виховання для миру»), віце-президента НАПН України, директора Інституту педагогіки НАПН України Олега Топузова («Компетентнісна спрямованість змісту шкільної природничої освіти як умова успішної соціалізації особистості»)та інших – аналізувалися філософські засади освіти для миру й інтердисциплінарність освіти для миру.
Другий день роботи форуму завершився урочистим врученням диплома Почесного доктора (HONORISCAUSA) НАПН України професору звичайному, доктору хабілітованому, голові Комітету педагогічних наук Польської академії наук Богуславу Сліверському. Польський учений підкреслив велике значення форуму для виховання в Україні й Польщі громадян, здатних жити в мирі.
У рамках роботи форуму відбулося: висадження Дерева дружби науковців України і Польщі на Алеї академіків й відкриття пам’ятного знака «VIIІ Українсько-польський / Польсько-український форум 8-10 жовтня 2019 р.» (автор – член Національної спілки художників України Роман Мотузок), відкриття в університеті читальної зали Сигізмунда ІІІ, Короля Польського, Великого князя Литовського і Руського, презентація книги «Соціокультурний феномен ранньомодерних Європи та України: точки дотику і специфіка розвитку» (автори – В. Балух, В. Коцур, М. Юрій), круглий стіл «Наукова освіта: від трендової теорії до ефективних практик». Президент НАПН України Василь Кремень передав в дар Академії спеціальної педагогіки ім. Марії Гжегожевської гобелен із зображенням творця спеціальної педагогіки в Польщі Марії Гжегожевської (автор – кандидат педагогічних наук Ольга Стрілець), який вручив ректору Академії пану професору Стефану Квятковському.
VIIІ Українсько-польський / Польсько-український форум «Освіта для миру / Edukacjadlapokoju» в Переяслав-Хмельницькому державному педагогічному університеті імені Григорія Сковороди викликав інтерес і в представників влади: гостями заходу стали голова Київської міської державної адміністрації, міський голова Віталій Кличко (випускник Переяслав-Хмельницького університету) і міський голова Переяслав-Хмельницького Тарас Костін.
«Освіта покликана вивести людину на постійну й традиційну, цивілізаційну платформу європейського та світового спілкування. І тут важливу роль відіграє спілкування українців і поляків як європейців, сусідів, близьких за ментальністю, історією і сучасними національними цілями обох народів», – наголосив, підбиваючи підсумки конструктивного діалогу вчених України і Польщі, президент НАПН України Василь Кремень.
13:33 16.10.2019