Нові тенденції і явища у дитячому і молодіжному середовищі в Україні
16 листопада відбувся методологічний семінар НАПН України «Нові тенденції і явища у дитячому і молодіжному середовищі в Україні: цивілізаційний, культурологічний, інформаційний виміри». У роботі семінару взяли участь директор Департаменту загальної середньої та дошкільної освіти Міністерства освіти і науки України Юрій Кононенко, заступник директора Департаменту захисту прав дітей та усиновлення Міністерства соціальної політики України Володимир Вовк, члени та працівники наукових підрозділів НАПН України, викладачі, аспіранти і докторанти, педагоги-практики.
Семінар актуалізував нові тенденції і явища в дитячому і молодіжному середовищі в Україні у цивілізаційному, культурологічному, інформаційному вимірах, продемонстрував консолідацію науково-педагогічної громади стосовно вироблення спільної позиції щодо змісту і технологій забезпечення розвитку дітей та молоді в умовах викликів, загроз та змін в українському суспільстві.
Методологічний семінар відкрив президент НАПН України Василь Кремень, окресливши основні пріоритети дослідження дитинства та юності. На пленарному засіданні було висвітлено актуальні педагогічні проблеми: дорослішання в Україні і світі: загальні тенденції і виклики (академік О. В. Сухомлинська), актуальні проблеми захисту прав дітей в Україні (В. С. Вовк), особливості становлення особистості підлітка в умовах соціальної реальності (академік І. Д. Бех), соціокультурні тенденції в сучасному молодіжному середовищі: цивілізаційний вимір (член-кор. П. Ю. Саух), тенденції і явища у молодіжному середовищі зарубіжжя (проф. О. І. Локшина), зовнішня міграція української молоді (проф. Ж. В. Петрочко), молода людина в інформаційному світі (член-кор. В. Д. Пархоменко), психологічні маніпуляції в небезпечних квестах (член-кор. Л. А. Найдьонова), використання хмарних сервісів для реалізації виховних проектів (д.п.н. С. Г. Литвинова), проблема: діти і гроші (д.п.н. Т. Ф. Алєксєєнко), трансформація системи цінностей учнівської і студентської молоді в контексті реформування вітчизняної професійної освіти (д.п.н. Л. М. Єршова), художні цінності сучасних дітей: особливості прояву і формування у полікультурному середовищі (д.п.н. О. А. Комаровська).
Учасники семінару наголосили, що нині людство все дієвіше оволодіває інноваційним типом прогресу в науці, технологіях й техніці загалом. Така глобальна ситуація задає стратегію як національного поступу, так і розвитку Нової української школи, пріоритетом якої є виховання самодостатньої, знаннєвої, духовно багатої, компетентної особистості, готової до продуктивного життя в динамічних умовах. У сучасних реаліях все більшої значущості набувають такі життєві цінності, як державна незалежність, демократичний розвиток, національно-культурне відродження, свобода слова, участь у житті суспільства й ухваленні рішень, свідомий вибір сфери успішної життєдіяльності.
У процесі роботи методологічного семінару було сформульовано рекомендації для подальшого впровадження в діяльність наукових установ НАПН України, а також міністерствам освіти і науки, соціальної політики, молоді та спорту України.
16:40 20.11.2017