Посилання
на web-варіант газети – в кінці сторінки
Онлайн-передплата за посиланням http://surl.li/ngqft
С. 1
Форум якості освіти 2024: пропозиції для подолання освітніх втрат
Організований до Всесвітнього дня якості 14 листопада Форум якості освіти став підсумковим заходом з розроблення пропозицій для подолання освітніх втрат за результатами ІІ етапу загальнодержавного моніторингового дослідження якості освіти, що здійснене за допомогою методу тестування учнів 6 і 8 класів з математики та української мови.
За sqe.gov.ua
С. 2 –3 Новини
Інновації, що наближають перемогу
Про захід Міністерства освіти і науки України, Міністерства цифрової трансформації України та Brave1 до Всесвітнього дня науки – World Science Day: Deeptech to DefenceTech, на якому обговорили перспективи створення інновацій, що наближають перемогу, та відзначили ключові досягнення українських науковців
Юрій ШЕРЕМЕТА, «ОіС», за mon.gov.ua
С. 2-3
Життя віддане філософії: читання пам’яті Марії Култаєвої
В Українському державному університеті імені Михайла Драгоманова спільно з Харківським національним педагогічним університетом імені Г.С. Сковороди проведено перші філософські читання пам’яті відомого філософа, доктора філософських наук, професора, члена-кореспондента НАПН України Марії Култаєвої «Освіта і доля нації: служіння Батьківщині і обов’язок розуму».
Тетяна УРИСЬ, прессекретар УДУ імені Михайла Драгоманова
С. 3
Імплементація педагогіки миру
У Полтавському національному педагогічному університеті імені В.Г. Короленка 19 листопада розпочала роботу Міжнародна науково-практична конференція «Фундаментальні засади та імплементація педагогіки миру в Україні й світі».
Оксана ЗЕЛІК, керівник пресслужби Полтавського НПУ імені В.Г. Короленка
С. 4 Події
Міждисциплінарний Форум МАН України
12 листопада Національний центр «Мала академія наук України» – Центр ЮНЕСКО другої категорії з наукової освіти, спільно з командою партнерів-співорганізаторів, яка вже налічує понад 30 наукових установ НАН України й НАПН України, установ і закладів освіти МОНУкраїни, громадських організацій і зарубіжних партнерів зі США, Польщі та Ізраїлю, провели VІ Всеукраїнський відкритий науково-практичний онлайн-форум «Інноваційні трансформації у сучасній освіті: виклики, реалії, стратегії».
Ірина САВЧЕНКО, учений секретар НЦ «МАН України»,кандидат педагогічних наук, старший науковий співробітник
С. 5
«Центр науки» презентовано в УГСП
Минулого місяця в укритті центрального корпусу Університету Григорія Сковороди в Переяславі презентовано «Центр науки» – обладнання, за допомогою якого можна вивчати явища природи, досліджувати фізичні властивості речовин та експериментувати. Йдеться про 13 експонатів, призначення яких спрямовані покращити навчальний процес та допомогти студентам краще засвоїти матеріал.
Максим ЛЕВЧЕНКО, фото Ірини СЕРЕДИ,відділ інформаційних технологій та зв’язків з громадськістю УГСП
С. 6–7 Актуальне інтерв’ю
«На принципах демократичного розвитку суспільства, поваги до інтересів і запитів людини»
У попередньому числі газети «ОіС» видрукувано початок інтерв’ю з академіком НАПН України, віцепрезидентом НАПН України, директором Інституту педагогіки НАПН України Олегом Топузовим з приводу виходу у світ його монографії «Освітня сфера України: національні пріоритети, проблеми і перспективи» (2024). Тут пропонуємо закінчення матеріалу.
Лідія ТКАЧЕНКО, «ОіС»
С. 7 Міжнародна співпраця
Диплом Почесного доктора наук ЛНУ імені Тараса Шевченка –
в Агнєшки Цибаль-Міхальської
Параска ДОЦЕНКО, заступник начальника відділу НКК та міжнародних наукових зв’язків НАПН України
С. 8 Соціум
Досвід професійної комунікації та його імплементація
25 жовтня у Державному університеті імені Михайла Драгоманова відбувся Міждисциплінарний круглий стіл присвячений пам’яті української журналістки, публіцистки, громадської діячки, головної редакторки газети «Освіта», членкині Національної спілки журналістів України Коноваленко Ольги Степанівни.
Юліана МАТВІЮК, студентка УДУ імені Михайла Драгоманова
С. 9 Соціум
Освіта – просвіта – культура
Про екскурсію освітян і членів Київської «Просвіти» до меморіал «Янголи Перемоги», що в с. Мощун на Київщині.
Ольга ХОДАЦЬКА, заступник голови Київської «Просвіти»
С. 9
Оголошення про вакантні посади ДНПБ України ім. В.О.Сухомлинського
Оголошення про вакантні посади Інституту вищої освіти НАПН України
С. 10-14 Ювілей
100 років професійності, досвіду та інновацій
Заснований у Сумах у 1924 році заклад педагогічної освіти неодноразово змінював свій статус і місце розташування. Незмінною залишалася місія – якісна підготовка вчителя, громадянина і патріота України. Випущено понад 120 тис. висококваліфікованих фахівців, з них лише за роки незалежності України дипломи про вищу освіту одержали 53 294 випускники. Упродовж 100-річного розвитку Сумський державний педагогічний університет імені А.С. Макаренка сформувався як регіональний бренд культури, науки й освіти, з унікальною атмосферою освітніх традицій підготовки майбутніх педагогів.
Матеріали про діяльність Університету, авторами яких є члени макаренківського колективу на чолі з ректором Юрієм Лянним
С. 15-17 Вища освіта
Історія успіху
Кафедра позашкільної освіти Українського державного університету імені Михайла Драгоманова – єдина в Україні з професійної підготовки педагогів позашкільної освіти. Її заснування стало історичною місією університету. Архівні дані Київського педагогічного інституту (нині – УДУ імені Михайла Драгоманова) свідчать, що на початку ХХ ст. в університеті функціонував позашкільний відділ.
Діяльність кафедри позашкільної освіти пов’язана з функціонуванням цієї сфери як окремого складника системи освіти, діяльністю закладів позашкільної освіти і значною потребою у підготовці майбутніх педагогів позашкільної освіти.
Про надзвичайні напрацювання й успіхи унікальної кафедри – розмова з її керівником, доктором педагогічних наук, професором Оленою Биковською.
Лідія ТКАЧЕНКО, «ОіС»
С. 18 Пам’ять
Вчинок довжиною в життя
Пам’яті видатного українського психолога Віталія Татенка
Світлана ЧУНІХІНА, заступник директора ІСПП НАПН України
С. 19–20 Науковий дискурс
Марія КАРМАЗІНА, працівник ЗСУ, доктор політичних наук, професор
Штучний інтелект: особливості етапів розвитку і застосування
Штучний інтелект (або ШІ), без перебільшення, нині увірвався у сферу освіти і науки. Про «народження» штучного інтелекту людство довідалося всередині минулго століття – у 1950–1956 рр. У подальшій історії розвитку ШІ дослідники виокремлюють, щонайменше, ще кілька етапів: період з 1957 р. до 1979 р. розглядають як «етап зрілості» ШІ.
А між тим, провідною характеристикою на етапі «зрілості» ШІ стало створення експертних систем із ШІ, спроможних імітувати ухвалення рішень людиною, набуття ШІ здатності обробляти людську мову та реагувати на неї, а також (завдяки розробці алгоритмів машинного навчання) ШІ спромігся вчитися на основі даних та примножувати свою адаптивність та ефективність…
С. 21-22 Педагогічний календар
Олександр МІХНО, директор Педагогічного музею України, старший науковий співробітник ДНПБ України ім. В.О. Сухомлинського, доктор педагогічних наук
Листопад 2024. Постаті
Оголошення про вакантні посади ДНПБ Українс ім.. В.О. Сухомлинського
С. 23 Рецензія
Новий міждисциплінарний словник
Рецензія на книгу «Філософія науки і культури: словник. За редакцією Н. Хамітова. К. : КНТ, 2024. 437 с.»
Ольга ДОБРОДУМ, професор Державного торговельно-економічного університету, доктор філософських наук, професор
С. 24 Особистість
Задивлений в Україну або Слово про Івана Яцканина
Микола ЗИМОМРЯ, член Національної спілки письменників
17:41 30.11.2024