НАПН України
Закладка 1Закладка 2Закладка 2
Відкриття меморіальної дошки на вшанування пам‘яті Івана Федоровича Прокопенка

10 червня у Сковородинівському університеті відбулося урочисте відкриття меморіальної дошки на вшанування доктора педагогічних наук, професора, академіка-засновника Національної академії педагогічних наук України, заслуженого працівника народної освіти України, Почесного громадянина м. Харкова, Польового Гетьмана Слобідського козацького округу, Отамана Окремого науково-освітнього центру Українського козацтва імені Г.С. Сковороди, генерал-отамана Українського козацтва Івана Федоровича Прокопенка.

На офіційній церемонії відкриття меморіальної дошки були присутні керівники області і міста, почесні громадяни Харкова і Харківської області, Герої України, ректори харківських вишів, освітяни, політичні і громадські діячі, викладачі Сковородинівського університету, харків’яни.

Офіційну церемонію розпочав університетський театр «Reforma» під керівництвом Анни Щербіни урочистим декламуванням вірша-послання нащадкам від Івана Федоровича «На згадку». Це заповіт про те, як жити і працювати, як надалі розвивати Університет.

Нинішній ректор Сковородинівського університету Юрій Бойчук, начальник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов, директор Департаменту Харківської міської ради Ольга Деменко і голова Спілки ректорів Харківської області Володимир Пономаренко відзначили, що Іван Федорович був досвідченим педагогом і науковцем, мудрим керівником, доброю й чуйною людиною.

Ректор Сковородинівського університету Юрій Бойчук і начальник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов під урочистий барабанний бій відкрили меморіальну дошку Івану Федоровичу Прокопенку (автор – заслужений діяч мистецтв України Олександр Рідний). Після цього всі присутні долучилися до покладання квітів.

На пленарному засіданні ІІІ Всеукраїнських Прокопенківських читань «Освіта збереже Україну», яке відбулося після офіційної церемонії відкриття меморіальної дошки І.Ф. Прокопенку, гості ділилися спогадами про Івана Федоровича, учасникам представили історичні відеосюжети традиційних університетських заходів за участю Івана Федоровича. До привітання учасників читань доєдналися в онлайн форматі президент Національної академії педагогічних наук України Василь Кремень. Листи учасникам читань надіслали президент Спілки ректорів педагогічних університетів Європи Віктор Андрущенко, племінниця Івана Федоровича – професор Полтавського педагогічного університету Олена Гнізділова.

Наталія ПОНОМАРЬОВА,

декан фізико-математичного факультету

ХНПУ ім. Г.С. Сковороди,

доктор педагогічних наук, професор

 

Довідково:

За 40 років перебування на посаді ректора Івана Прокопенка (1980-2020 рр.), відбувалися структурні перебудови закладу, університет змінював свої назви, але незмінним залишалося одне – виконання історичної місії підготовки майбутнього вчителя. У різні часи – стабільності чи кризи, попри різні події – університет не зраджував своєму основному покликанню: допомогти тим, хто обрав педагогічний фах, опанувати особливе мистецтво навчати і виховувати інших і самонавчатися впродовж життя. Університет зберіг і продовжує розвивати свої традиції – формування національної гідності й свідомості, повагу до історичного минулого, шанобливе ставлення до національних надбань.

Цінності, що сповідують у Сковородинівському університеті, повʼязані з основоположними загальнолюдськими і загальнопедагогічними принципами, які всім добре відомі, вони викристалізовувалися впродовж віків, беручи початок із української народної педагогіки.

Завдяки невтомній діяльності Івана Федоровича Харківський національний педагогічний університет імені Г.С. Сковороди перетворився на справжній центр формування інтелектуальної еліти як в межах Слобожанщини, так і в масштабах усієї України.

Підвищення якості й ефективності освіти, розроблення програм подвійних дипломів, розвиток науково-інноваційної діяльності та комерціалізація результатів наукових досліджень, співпраця з вітчизняними та зарубіжними науково-освітніми центрами – основні пріоритети, що були визначальними в діяльності Івана Федоровича як ректора Сковородинівського університету, що по праву набув статусу класичного центру підготовки вчителів.

У незалежній Україні університет, очолюваний Іваном Прокопенком, став першим у регіоні україномовним закладом вищої освіти. І.Ф. Прокопенко завжди вважав пріоритетним напрямом роботи університету підготовку компетентної, усебічно розвиненої, духовно багатої особистості вчителя, який є патріотом і свідомим громадянином України. Це сформульовано і в сучасній місії університету.

В університеті І.Ф. Прокопенком запроваджено реалізацію парадигми студентоцентричного навчання й виховання, створено умови для самореалізації особистості кожного здобувача освіти, використання різних форм їхньої соціальної активності і громадської ініціативи.

Освіта і суспільство, 2024, № 6. С. 2
10:17 11.01.2025