НАПН України
Закладка 1Закладка 2Закладка 2
V Польсько-український науковий форум у Кракові

На виконання положень Угоди про співробітництво між Академією педагогічних наук України та Польською академією наук, укладеної у грудні 2006 року, 23-26 вересня 2013 року у Кракові на базі Педагогічного університету ім.Комісії національної освіти відбудеться V Польсько-український науковий форум. Форум, тема якого: «Інтердисциплінарність педагогіки та її субдисциплін», проводиться НАПН України спільно з Комітетом педагогічних наук Польської академії наук.

До складу делегації на чолі з президентом НАПН України В.Г. Кременем входять 33 українські вчені та державні діячі.

Довідково: Плідна співпраця українських і польських педагогів розпочалася у 2005 році з презентації діяльності Академії педагогічних наук України у Варшаві та виставки науково-методичної літератури. У жовтні 2005 року в Устроню відбувся Перший польсько-український форум, у роботі якого взяли участь провідні вчені Польщі та України. У травні 2007 року в Києві проведено ІІ Українсько-польський науковий форум «Теоретичні та методичні засади розвитку педагогічної освіти: педагогічна майстерність, творчість, технології», в рамках якого відбулася презентація наукового доробку польських вчених. У травні 2011 року в Черкасах на базі Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького відбувся ІV Українсько-польський форум «Розвиток педагогічних наук в Україні і Польщі на початку ХХІ століття». Форум проводився під патронатом колишнього Голови Європейського Парламенту, Євродепутата від Республіки Польща професора Єжи Бузека, НАПН України, Комітету педагогічних наук ПАН та Наукового товариства «Польща-Україна».

До сьогодні в Україні проведено понад 20 циклічних міжнародних конференцій за участі польських учених, за результатами роботи яких видано збірники наукових праць.

З 1998 року видається українською і польською мовами польсько-український, українсько-польський щорічник «Професійна освіта: педагогіка і психологія». Побачив світ ХІV випуск щорічника, подано до друку ХV випуск. Презентація першого щорічника відбулася в Посольстві Республіки Польща в Україні.

Науковими установами  НАПН України укладено угоди про наукову співпрацю з вищими навчальними закладами та науково-дослідними інститутами Республіки Польща.

Відділення професійної освіти і освіти дорослих (академік-секретар Н.Г.Ничкало) особливо плідно співпрацює з Комітетом педагогічних наук Польської академії наук. 

У Варшаві (у Посольстві України) та в Радомі (в Інституті технології експлуатації) відбулася презентація  наукових праць українських і польських вчених «Філософія освіти», «Професійна освіта в Польщі та Україні в світлі змін», «Філософія педагогічної майстерності», «Професійна освіта в Польщі і Україні – на тлі змін».

Підготовлено унікальне видання «Semper in altum. Zawsze wzwyrz (Завжди вгору)», присвячене 90-річчю від Дня народження Яна Павла ІІ, у підготовці якого взяв участь  міжнародний колектив авторів.

Вісім громадян Польщі є іноземними членами НАПН України. За багаторічний вагомий внесок у здійснення польсько-української співпраці польських колег, іноземних членів НАПН України, відзначено медалями «К.Д.Ушинський» і грамотами Академії. Трьом видатним польським ученим у галузі педагогіки праці професорам Зигмунту Вятровському, Станіславу Качору та Єжи Нємцу присвоєно звання почесного доктора НАПН України. З цієї нагоди у Польщі випущено блок і марку, присвячену професору Зигмунту Вятровському.

Упродовж останніх років активно працює міжнародне наукове товариство «Польща - Україна», очолюване з польської сторони професором, іноземним членом НАПН, доктором хаб. Франтішеком Шльосеком, з української – професором, дійсним членом НАПН України Іваном Зязюном.

Науковці академічних інститутів беруть участь у загально польських методологічних семінарах, а також літніх наукових школах з проблем педагогіки і психології в Академії спеціальної педагогіки імені Марії Гжегожевської у Варшаві.

У травні 2011 року на IV Українсько-польському форумі було презентовано проект «Науковий дебют – 2011. Сталий розвиток». Мета проекту полягала в залученні студентів до інноваційної наукової діяльності, формуванні в них критичного мислення в процесі самостійного наукового пошуку та підготовці авторської статті з проблеми сталого розвитку.

Організатор проекту – Бюро професора, доктора хабілітованого, інженера Єжи Бузека – депутата Європейського Парламенту в м. Рацібож. Співорганізаторами цього конкурсу виступили  Національна академія педагогічних наук України,  Академія спеціальної педагогіки імені Марії Гжегожевської у Варшаві та Державна вища професійна школа у м. Рацібож.

Уперше українські студенти, завдяки ініціативам депутата Європейського Парламенту, отримали можливість конкурувати на європейському рівні з науковими роботами, присвяченими проблемам сталого розвитку. Найактивнішими й наполегливішими виявились студенти Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, Житомирського державного педагогічного університету імені І.Франка, Миколаївського національного університету імені В.О.Сухомлинського. Статті, надіслані на конкурс «Науковий дебют – 2011», а потім і «Науковий дебют – 2012», свідчили про належний рівень теоретичної і практичної підготовки студентів з обраного професійного напряму і спеціалізації, про їхню готовність до самостійного наукового аналізу різних аспектів проблеми сталого розвитку, а також про критичне мислення й відповідальне ставлення майбутніх фахівців до обґрунтування авторських рекомендацій. За результатами конкурсу відібрано 22 статті, які надруковано в міжнародному збірнику студентських наукових   робіт, а перможці конкурсу на запрошення пана Єжи Бузека побували у Європейському Парламенті.

Відділ міжнародних наукових зв’язків
15:21 09.09.2013