НАПН України
Закладка 1Закладка 2Закладка 2
Від традиційної книгозбірні – до сучасного галузевого науково-інформаційного ресурсного центру

Інна ЛОБАНОВСЬКА,

завідувач відділу формування інформаційних ресурсів

Державної науково-педагогічної бібліотеки України імені В.О. Сухомлинського

 

Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В.О. Сухомлинського (ДНПБ ) вже 25 років є провідним науковим закладом, що забезпечує інформаційну підтримку освітніх процесів у країні[1].

Одним з ключових підрозділів бібліотеки є відділ формування інформаційних ресурсів, що відіграє центральну роль у створенні, організації та доступі до фонду бібліотеки. Відділ створено у 2016 р. після об’єднання двох відділів: наукового комплектування фондів і наукового опрацювання документів і організації каталогів.

Незмінним керівником відділу наукового опрацювання документів і організації каталогів (тепер відділу формування інформаційних ресурсів) є Інна Лобановська.

 

Наукова діяльність

Метою діяльності відділу визначено забезпечення виконання всіх функцій ДНПБ згідно з її призначенням і місцем у системі інших наукових, освітніх, культурно-просвітніх та інформаційних установ і організацій як науково-дослідного, інформаційного, організаційного та методичного центру мережі освітянських бібліотек МОН України та НАПН України. Основні завдання відділу:

Øпроведення наукових досліджень із питань комплектування й каталогізування документів;

Øзабезпечення максимального комплектування фонду бібліотеки;

Øздійснення наукового опрацювання вхідного документопотоку, каталогізування документів усіх видів на різних носіях інформації в ручному та автоматизованому режимах;

Øорганізація та вдосконалення довідково-пошукового апарату бібліотеки в традиційній та електронній формі для забезпечення вільного доступу до інформаційного ресурсу бібліотеки користувачам, зокрема віддаленим;

Øрозроблення лінгвістичного забезпечення інформаційно-пошукової системи бібліотеки, нормативно-інструктивних, організаційно-управлінських, методичних матеріалів для комплектування й каталогізування документів;

Øсприяння підвищенню професійного рівня бібліотечних працівників, надання консультативно-методичної допомоги.

У 2000–2019 рр. працівники відділу брали участь у шести наукових дослідженнях, здійснюваних у ДНПБ. За цей час підготовлено одноосібно й у співпраці, оприлюднено та розміщено в Електронній бібліотеці НАПН України, на вебпорталі ДНПБ України ім. В.О. Сухомлинського, у фахових виданнях близько 350 наукових праць, а саме: концепцію, монографію, словник, десять збірників наукових праць, чотири збірники організаційно-управлінських документів, 14 методичних та науково-практичних посібників, два бібліографічні покажчики, 75 нормативно-інструктивних документів, 230 статей й тез.

З 2020 р. відділ виконує суто бібліотечні функції в їх тісному поєднанні – комплектування та каталогізування документів.

Комплектування фонду

З моменту заснування ДНПБ розвиває свій фонд з урахуванням як національних, так і міжнародних тенденцій в освіті й науці. Підхід до формування фонду відображає потребу в балансуванні між традиційними друкованими ресурсами і сучасними електронними документами. Стратегічний підхід до цього закладено в НДР «Теоретичні засади формування всеукраїнського інформаційного ресурсу з питань психолого-педагогічної науки і освіти на базі ДНПБ України ім. В.О. Сухомлинського». Результатами дослідження стало визначення напрямів і методів формування всеукраїнського галузевого інформаційного ресурсу (ВГІР) у традиційній та електронній формах, розроблення теоретичних і методологічних засад його формування, визначення учасників координації для забезпечення повноти комплектування документного фонду ДНПБ тощо. Напрацювання науковців знайшли втілення в комплекті нормативно-інструктивної документації, призначеної як для власного застосування, так і для фахівців освітянських бібліотек.

На початок 2000 р. фонд ДНПБ становив 473328 прим. періодичних і неперіодичних видань. Станом на початок 2025 р. фонд становить 589354 прим. документів багатьма мовами на різних носіях інформації. Протягом 2000–2024 рр. до фонду ДНПБ залучено 113806 прим.неперіодичних і 89053 прим. і комплектів періодичних видань. Загалом фонд поповнено на 202859 прим.

Місія збереження

Спочатку відділ зосередився на традиційних способах і джерелах комплектування, приділивши велику увагу придбанню рідкісних видань і творів класиків педагогіки. В умовах відсутності фінансування основним джерелом поповнення фонду стали дари, зокрема представників української діаспори з Канади, США, Австралії, Німеччини. Так сформовано колекції видатних особистостей Т.Г. Гунчака, І.Д. Боднарчука.

Упродовж 2002–2003 рр. родина В.О. Сухомлинського передала до ДНПБ понад тис. прим. документів, зокрема твори видатного педагога українською та 50 мовами світу, матеріали про його життя й діяльність, використання педагогічної спадщини вченого: монографії, збірники наукових праць, матеріали науково-практичних конференцій, дисертації, автореферати дисертацій, інформаційні, навчальні, довідкові видання, статті В.О. Сухомлинського та про нього в періодичних виданнях, відео- і фотодокументи, зібрані після смерті вченого. Ця колекція стала основою для відкриття читального залу Фонду В.О. Сухомлинського.

Від Українського товариства імені Януша Корчака в особі С.В. Петровської бібліотека отримала прекрасну добірку матеріалів, присвячених польському лікарю, педагогу-новатору, письменнику, публіцисту, громадському діячу. Ці видання також склали окрему колекцію.

Вагомим джерелом комплектування залишається отримання дарів та інших безоплатних надходжень документів від установ, видавництв, асоціацій, благодійних фондів та окремих осіб. На основі подарункових видань сформовано колекції президентів НАПН України В.Г. Кременя й М.Д. Ярмаченка, міністра освіти і науки Л.М. Гриневич, директорів ДНПБ П.І. Рогової та Л.Д. Березівської. Достойне місце у фонді зайняли видання з особистих бібліотек О.В. Сухомлинської, В.І. Лугового, Н.Г. Ничкало, М.Б. Євтуха, І.Г. Єрмакова, а також подарунки авторів В.А. Марсюка, В.О. Жадька, Д.П. Пилипчука, В.В. Даниленка та багатьох інших.

З 2003 р. ДНПБ є одержувачем обов’язкового безоплатного примірника, який і нині є основним джерелом поповнення фонду ДНПБ, і недоотримання значної кількості видань створює прогалини у фонді, що ускладнює доступ користувачів до потрібної інформації.

Історично ДНПБ отримувала значну кількість таких видань за передплатою, як обов’язковий примірник або в подарунок (в окремі роки надходило понад 500 назв журналів і газет).

Багато періодичних видань повністю припинили своє існування, інші переведено в електронну форму без друкованого аналога. Завданням відділу є своєчасне виявлення таких видань і надання до них доступу користувачам бібліотеки, зокрема віддаленим. Задля цього на порталі ДНПБ створено сторінку «Наукова періодика онлайн з питань освіти, педагогічної, психологічної та соціальних наук», через яку надано доступ до повних текстів понад 500 назв вітчизняних і зарубіжних періодичних і продовжуваних видань (http://surl.li/wpentv). З повними текстами видань можна ознайомитися також в Електронній бібліотеці ДНПБ, база даних «Періодика». 

Багаторічними партнерами ДНПБ з документообміну є такі провідні бібліотеки як Національна бібліотека України ім. В.І. Вернадського, Національна бібліотека України ім. Ярослава Мудрого, Державна науково-технічна бібліотека України, Національна наукова медична бібліотека України, Державна бібліотека України для юнацтвата ін. В умовах війни отримання видань через документообмін значно скоротилося.

Упроваджено також репродукування документів, яке уможливлює збереження й доступ до рідкісних або пошкоджених документів через оцифровування та інші способи копіювання, що є основою для створення Науково-педагогічної електронної бібліотеки (НПЕБ) для максимального забезпечення інформаційних потреб користувачів бібліотеки насамперед через вебпортал ДНПБ.

Набуває розвитку залучення електронних документів з відкритих джерел через Інтернет, перевагами якого є досяжність документів, представлених у вільному доступі або таких, що є громадським надбанням. Проте потреба в дотриманні авторських прав і перевірка якості й достовірності цих документів ускладнюють процес їх використання.

Каталогізування документів

Фахівці відділу наукового опрацювання документів і організації каталогів протягом 2000–2019 рр. брали участь у наукових дослідженнях, спрямованих на становлення мережі освітянських бібліотек, формування всеукраїнського та інтегрованого галузевого інформаційного ресурсудля освітянської галузі України, науково-методичні засади розвитку освітянських бібліотек як важливого складника освітнього середовища тощо. Результатами НДР стали Система каталогів і картотек ДНПБ, робочі таблиці класифікації за системами УДК і ББК, зокрема для шкільних бібліотек України, що заклали основу для наукової систематизації документів, близько 100 нормативно-інструктивних і методичних документів.

У 2002 р. розпочато оснащення відділу автоматизованими робочими місцями «Каталогізатор», що відкрило шлях до комп’ютеризації бібліотечних процесів. З 2003 р. почалося активне створення електронного каталогу (ЕК). Основними завданнями стали дослідження й упровадження ІТ у процеси каталогізації та вдосконалення традиційного ДПА, що забезпечило ефективне використання фондів бібліотеки та доступ до них широкого кола користувачів. Із запуском перших електронних баз даних користувачі отримали доступ до ЕК через Інтернет.

Одне з основних завдань відділу нині – конвертування традиційних каталогів бібліотеки в електронну форму та створення абеткового імідж-каталогу, що дає змогу значно розширити доступ користувачів до бібліотечних ресурсів. На порталі ДНПБ започатковано сторінку «Нові надходження», де представлено бібліографічні списки, оновлювані щомісяця.

Основні зусилля було спрямовано на подальше вдосконалення електронного каталогу та його лінгвістичне забезпечення (створення зведених баз даних, формування авторитетних файлів індивідуальних і колективних авторів, предметних заголовків тощо).Відділ співпрацював з провідними освітянськими бібліотеками України, сприяючи корпоративним зв’язкам для створення зведених баз даних і впровадження результатів наукових досліджень.

З 2016 р. об’єднаний відділ зосередився на інтегруванні інформаційно-бібліотечних ресурсів України до світових мереж. Розширено спектр електронних послуг включно з онлайн-доступом до нових надходжень і ретроспективних документів, зокрема через електронну бібліотеку.

Перспектива

За 25 років існування відділ формування інформаційних ресурсів ДНПБ України ім. В.О. Сухомлинського пережив значні трансформації, пов’язані з розвитком інформаційних технологій, змінами в інформаційних потребах суспільства, структурною реорганізацією. Пройдено еволюційний шлях від традиційних методів роботи до впровадження сучасних інформаційних технологій.

У майбутньому відділ зіткнеться з новими викликами та можливостями, пов’язаними з повоєнною відбудовою країни та подальшою цифровізацією. Триває розширення міжнародних зав’язків для обміну ресурсами та досвідом, що дасть змогу підвищити ефективність роботи бібліотеки. Успішне виконання поставлених завдань допоможе зберегти науковий та освітній потенціал країни через забезпечення безперервного доступу до знань, навіть в умовах надзвичайних ситуацій.



[1]Див. Березівська, Л. ДНПБ України імені В.О. Сухомлинського в інформаційному забезпеченні освіти незалежної держави. Освіта і суспільство, 2025, № 12(81). С. 10–11.

Освіта і суспільство, 2025, № 1. С. 28-29.
16:04 18.02.2025