НАПН України
Закладка 1Закладка 2Закладка 2
ТАРАС ШЕВЧЕНКО: «Я ЩАСЛИВИЙ, МАЮЧИ ТАКОГО ДРУГА»
До 180-річчя знайомства поета з Михайлом Щепкіним і написання віршів «Чигрине, Чигрине…» та «Заворожи мені, волхве…», присвячених артистові

 Володимир МЕЛЬНИЧЕНКО, доктор історичних наук, академік Національної академії педагогічних наук України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, м. Київ


Коли Тарас Шевченко і Михайло Щепкін познайомилися? 

Питання й досі не зайве, принаймні для того, щоб остаточно закрити його. Ще наприкінці XIX століття історик Микола Стороженко висунув версію, не приховуючи її здогадності: «Запевне не можна мовити, коли Щепкін уперше спізнав Шевченка особисто, мабуть, се сталося р. 1843…» А через багато десятиліть шевченкознавиця Глафіра Паламарчук надрукувала у 1959 році в журналі «Вітчизна» спеціальну статтю «Перша зустріч Шевченка з Щепкіним», в якій уже категорично твердила, що «саме навесні 1843 р. у Києві відбулося знайомство і зближення Шевченка з … М.С. Щепкіним». На початку 1960-х років щепкінознавець Ігор Волошин так само впевнено писав про 1843-й, але вже стосовно Москви: «…Цілком зрозуміло, чому в 1843 р. Шевченко, приїхавши до Москви, зробив усе, щоб познайомитися з Щепкіним особисто». Згодом з’ясувалося, що в 1843 році Шевченко в Москві не бував, і в академічній поетовій «Біографії» 1984 року було зафіксовано, що «з М. Щепкіним Шевченко познайомився десь у червні 1843 р. під час гастролей актора в Києві». Це датування (з позначкою «ймовірно») підтримують і автори «Коментарів» до 2-го тому сучасного Повного зібрання творів Тараса Шевченка у дванадцяти томах (2003). 

Розглянута версія збудована виключно на суб’єктивних здогадах та невмотивованих припущеннях і безперечних доказів на її користь за століття нашкребти так і не вдалося. Дивом дивуєшся, що її прихильники не звернулися до фундаментально-скрупульозних праць щепкінознавця Теодора Гріца «М. С. Щепкін. Літопис життя і творчості» (1966) та видатного шевченкознавця Петра Жура «Труди і дні Кобзаря» (1996, 2003), які не стали видавати бажане за реальне й не пропустили на сторінки своїх досліджень безпідставне і легковажне датування. 

У «Шевченківській енциклопедії» (т. 6) сказано щодо версії про 1843 рік: «Вірогіднішим є припущення, що знайомство Шевченка зі Щепкіним відбулося під час гастролей останнього в Петербурзі 11 вересня — 31 жовтня 1844…» Проте в цьому випадку взагалі пропущено справжній час їхнього знайомства… 

Утім є й утішна інформація, а саме: десятиліттями існує документально підтверджене, наукове датування першої зустрічі Тараса Шевченка з Михайлом Щепкіним. Скажімо, в Повному зібранні творів Тараса Шевченка, виданому ще 1964 року до 150-річчя від дня його народження, спокійно констатувалося: «Шевченко познайомився з ним у лютому 1844 р. в Москві». Так само в «Коментарях» до 5-го тому новітнього, вже згаданого академічного Повного зібрання творів Тараса Шевченка у дванадцяти томах вказується, що поет, очевидно, познайомився з артистом у 1844 році у Москві, коли повертався з України до Петербурга, тобто в лютому. Навіть Глафіра Паламарчук визнавала, що справді незаперечним «першим свідоцтвом їхнього знайомства з’являється поезія “Чигрине, Чигрине”, написана Шевченком у Москві 19 лютого 1844 р.», адже ця поезія була посвячена Щепкінові.


Читати далі  https://www.mao.kiev.ua/biblio/jscans/svitogliad/svit-2024-19-3/svitoglyad-3-2024-melnichenko-010.pdf 

Журнал "Світогляд", 2024, № 3. С. 30-35.
14:46 20.06.2024