НАПН України
Закладка 1Закладка 2Закладка 2
Пам’яті вченого

29 лютого в Інституті педагогічної освіти й освіти дорослих імені Івана Зязюна НАПН України відбулася онлайн гостьова лекція «Педагогіка серця і добра академіка Івана Зязюна» у межах серії просвітницьких вебінарів «Цвіт української педагогіки: сучасне і минуле».

Ініціатор заходу – відділ змісту і технології педагогічної освіти Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна НАПН України. Модератором лекції виступила Наталія Філіпчук, доктор педагогічних наук, провідний науковий співробітник відділу, член Кафедри ЮНЕСКО «Неперервна професійна освіта ХХІ століття», голова первинного осередку Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка при ІПООД імені Івана Зязюна НАПН України.

Учасниками заходу стали понад 600 науковців. Науково-педагогічних працівників. Аспірантів і студентів Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини, Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка, Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського та ін.

Лекторка – доктор педагогічних наук, професор, дійсний член (академік) НАПН України, академік-секретар Відділення професійної освіти і освіти дорослих НАПН УкраїниНелля Ничкало, наголосила на прогностичності ідей академіка Івана Зязюна у контексті поступу української освіти і педагогічної науки, пліч-о-пліч з яким працювала багато років, здійснюючи разом інноваційні кроки у розвитку української педагогічної освіти.

«Видатний учений, професор, академік свою трудову біографію починав на комсомольській шахті Донбасу. Пізніше був наймолодшим ректором у Радянській Україні. У Полтавському педагогічному університеті й нині пам’ятають, як Іван Зязюн свого часу порушував політичні табу й відстоював розроблену ним концепцію педагогіки добра,» – так розпочала свою лекцію Нелля Ничкало й окреслила основні події життєтворчості академіка від учня і вихователя гірничо-промислового училища до ректора педагогічного інституту, міністра народної освіти України, директора академічного науково-дослідного інституту, науковця-педагога світового рівня і відомого громадського діяча.

Іван Зязюн доводив, що турбота про вчителя має бути пріоритетом у загальнодержавній політиці, що педагогічна майстерність учителя стане тим потужним і водночас тонким інструментом, який відкриватиме дитячі таланти.

Мірилом цінності кожної з фундаментальних науково-педагогічних праць («Естетичний розвиток особи», «Естетичний досвід особи», «Основи педагогічної майстерності», «Педагогічна майстерність», «Краса педагогічної дії», «Педагогіка добра: ідеали і реалії»), високо поцінованих у науково-педагогічному світі, поряд з теоретичною глибиною і науковою актуальністю, є також міцний зв’язок з практичними потребами життя.

Наприкінці серпня 2014 р. Іван Андрійович відійшов в інші світи… Він спочиває з Богом у рідній Пашківській землі, де народився. Заповідав поховати його саме там, поряд із батьками…

За ініціативи НАПН України 30–31 березня 2017 року на базі Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Наукова спадщина академіка Івана Зязюна у вимірах сучасності й майбутнього», до роботи якої долучилися українські освітяни з різних регіонів України, науковці Інституту педагогіки Академії спеціальної педагогіки імені Марії Ґжеґожевської (Варшава), члени Комітету педагогічних наук Польської академії наук, наукового педагогічного товариства «Польща – Україна», Громадської спілки «Українська асоціація освіти дорослих» та ін.

31 березня 2017 р. у с. Пашківка Ніжинського району Чернігівської області, де народився і похований Іван Зязюн, відбулося урочисте відкриття Меморіального музею-садиби Івана Андрійовича Зязюна Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова.

У вересні 2018 р. Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих НАПН України  присвоєно ім’я Івана Зязюна. 1 березня 2019 р. науково-педагогічна громадськість України вшанувала пам’ять українського вченого встановленням меморіальної дошки на будівлі по вул. М. Берлинського, 9, м. Київ, де розташовано Інститут його імені.

«Наукова спадщина академіка І. Зязюна – це філософсько-педагогічний скарб для подальшого розвитку освіти і педагогічної науки в Україні та інших державах. Цю спадщину маємо системно вивчати, узагальнювати, екстраполювати в освітню практику її конструктивні ідеї», – підсумувала Нелля Ничкало.

Завідувач відділу змісту і технологій педагогічної освіти ІПООД імені Івана Зязюна НАПН УкраїниМирослава Вовк доповнила лекцію розповіддю про історію заснування Іваном Андрійовичем фахового збірника наукових праць «Естетика і етика педагогічної дії» у 2011 р., у першому випуску якого він зазначив: «У Ваших руках перший збірник наукових праць «Естетика і етика педагогічної дії». Його започаткували наукові співробітники відповідного відділу Інституту педагогічної освіти й освіти дорослих Національної академії педагогічних наук України. Такої, бодай подібної, назви Ви не зустрінете в педагогічній науці не лише України, але й Європи. Зі впевненістю можу сказати, що її не було й в педагогіці усього світу». Лекторка відзначила прогностичність наукових ідей академіка І. Зязюна, викладених у його знакових публікаціях: «Педагогічна психологія чи психологічна педагогіка?!» (http://surl.li/rqhti); «Аксіологічні ресурси педагогічної дії вчителя» (http://surl.li/rqhtt).

Мирослава Вовк також сказала про знакові події, організовані освітньою громадскістю на пошану Івана Зязюна: виставка «Педагогіка добра академіка Івана Зязюна» у Педагогічному музеї України (2015 р.); Міжнародних науково-практичних конференцій «Формальна і неформальна освіта у вимірах педагогіки добра Івана Зязюна» (Полтава), «Наукова школа академіка І.А. Зязюна у працях його соратників та учнів» (Харків), «Інновації в освіті та педагогічна майстерність учителя-словесника» (Суми) й ін. Відділом теорії і практики педагогічної майстерності у 2023 році підготовлено електронне видання «Фундатор «педагогіки добра» і добротворення в педагогіці: збірник матеріалів до 85-річчя з дня народження Івана Зязюна» (http://surl.li/rqhuc), лекції «Педагогіка добра Івана Зязюна у вимірах сучасності» (лектор – академік Георгій Філіпчук), «З любов’ю до людей і України: із шаною видатному вчителю Івану Зязюну» (лектори – професори Олександр Лавріненко, Віктор Мозговий) (http://surl.li/rqhun), телеміст «Спомин про Великого Вчителя» (Чернівці, 2022).

На завершення директор ІПООД імені Івана Зязюна Лариса Лук’янова підсумувала: «У кожного з нас у серці живе свій Іван Андрійович Зязюн і кожен з нас має на це право…», наголосивши на впливі Івана Андрійовича на професійне становлення, особистісний розвиток когорти науковців з різних регіонів України.

Мирослава ВОВК,

доктор педагогічних наук, завідувач відділу  ІПООД імені Івана Зязюна 

Наталія ФІЛІПЧУК,

доктор педагогічних наук, провідний науковий співробітник ІПООД імені Івана Зязюна 

Освіта і суспільство, 2024, № 2-3. С. 12-13
14:42 20.02.2024