НАПН України
Закладка 1Закладка 2Закладка 2
Учені – освітянам

У змішаному онлайн-режимі 28 і 29 серпня відбулася традиційна серпнева веб-конференція для педагогічних працівників «Вчені НАПН України – українським учителям».

З вітальними й мотиваційними словами виступили заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій Сергій Колебошин, президент НАПН України, академік Василь Кремень, віцепрезидент НАПН України, директор Інституту педагогіки, академік Олег Топузов.

– На мою думку, саме зараз ми знаходимося в точці біфуркації, коли уся освітянська спільнота має переосмислити важливість того впливу, що його може здійснювати на систему діяльність Національної академії педагогічних наук України, той потенціал, що є в інститутах академії, може бути використаним з куди більшим коефіцієнтом корисної дії. У тому числі й матеріали, що ми отримуємо в Комітеті, і я особисто беру до уваги у тих чи інших робочих моментах. Не можу не відмітити актуальність нинішньої конференції з огляду на серпневу конференцію МОН України і роль академії у перезавантаженні початкової школи, поновлення освітнього процесу на деокупованих територіях, розроблення концепції профільної школи, питаннях психологічної допомоги освітянам і населенню», – вітаючи учасників, наголосив Сергій Колебошин.

Василь Кремень, звертаючись до учасників, яких онлайн було понад три тисячі, зазначив про переваги української освіти, які повною мірою підтвердили її якість з початком і перебігом війни, враховуючи патріотизм громадян, що зі зброєю в руках боронять українську землю й демонструють вправність в освоєнні надскладної техніки. «Ми маємо відповідати на виклики сьогодення в контексті модернізації освіти. Ми не можемо прийти зі старою освітньою системою в Україну після перемоги. Завдання академії – допомогти у вирішенні проблем відновлення, компенсації втрат тощо у контексті стратегічних змін самої освіти. В останній час ученими академії підготовлено концептуальні документи й здійснено розробки, які розіслано до керівних органів і владних структур, саме ці напрацювання допоможуть у реалізувати окреслений підхід», – зауважив президент НАПН України.

– Вісім років поспіль академія проводить онлайн серпневу конференцію для учителів «НАПН України – українським учителям». Сьогодні 550 день російської агресії проти України, коли кращі сини й дочки українського народу захищають територіальну цілісність, суверенітет кожного з нас і наших дітей. Надзвичайно важливо, щоб наші діти були в безпеці, отримували якісну і доступну освіту, – сказав Олег Топузов, вітаючи учасників конференції. Він коротко схарактеризував напрями діяльності Інституту педагогіки щодо навчально-методичного забезпечення закладів загальної середньої освіти.  Створено єдину дидактичну систему, що базується на єдиних концептуальних засадах. Науковими співробітниками створено єдиний підручник, безумовно у співпраці з учителями, вони запроваджуватимуться у діяльність у 5-6 класах. Створено модельні і навчальні програми, а також підготовлено для пілотних закладів освіти навчальні матеріали для 7-9 класів. До кожного підручника створюється відеотека: ІТ-книги для можливості застосування, медіатека, аби з будь-якої країни можна було використовувати матеріал за українськими навчальними програмами. Визначено інструментарій, що допоможе подолати освітні втрати. Важливо, що в Інституті педагогіки працює відділ STEM-освіти, що надзвичайно важливо для держави в умовах браку фахівців технічних спеціальностей.

Для педагогічних працівників було представлено коментарі до змісту нових модельних навчальних програм і підручників, що запроваджуються цього навчального року; особливості організації освітнього процесу в умовах воєнного стану, подолання освітніх втрат; особливості психологічної підтримки; актуальні методичні розробки.

Пленарне засідання http://surl.li/kqtoe

Доповіді конференції http://surl.li/kqtpg

Лідія ТКАЧЕНКО,

завідувач сектору науково-аналітичної

 обробки і поширення інформації

НАПН України

Освіта і суспільство, 2023, № 7-8, С. 2-3
13:03 23.08.2023