НАПН України
Закладка 1Закладка 2Закладка 2
Ювілей – час окреслення нових проєктів. Марія Култаєва

2 листопада відзначила ювілей Марія Култаєва – доктор філософських наук, професор, член-кореспондент НАПН України – вчений, знаний і в Україні, і за її межами. Марія Дмитрівна активно працює – викладає студентам, завідує кафедрою філософії ХНПУ ім. Г.С. Сковороди, пише наукові роботи і поезії. Не дивлячись на жахи бомбардувань й обстрілів Харкова, вона відмовилася від запрошення вчених Німеччини перебути війну у більш сприятливих обставинах Євросоюзу. І в цьому вона вся – принципова, непохитна, позбавлена солодкавості й пристрасна одночасно.

Нагадаємо, що коло наукових інтересів Марії Дмитрівни завжди було міждисциплінарним: людина і освіта в добу глобалізації, суспільство знань як світове суспільство, філософська освіта у сучасних соціокультурних контекстах, педагогічна складова у політичних ідеологіях, політична антропологія. Саме Марія Култаєва першою у 80-х роках минулого століття поставила питання про інституалізацію філософії освіти. За її ініціативи понад 20 років ХНПУ ім. Г.С. Сковороди проводить щорічні міжнародні конференції під загальним гаслом «Освіта і доля нації». У дослідженнях своєї наукової школи вона приділяє увагу виховному потенціалу суспільства знань, філософському обґрунтуванню світоглядного та національно-патріотичного виховання, стратегіям духовного оновлення українського суспільства та відповідним виховним практикам.

Марія Култаєва стверджує: «Освіта є дивом і сама творить дива, змінюючи людину і світ навколо неї. Освічена людина – це просвітлена людина, вона випромінює світло розуму, а її життєвий шлях ще здавна визначався як vialucis – шлях світла». І водночас застерігає словами Конрада Лісмана: «…У суспільстві, що змінюється прискореними темпами, системи освіти потребують не поспіху, а осмислення, стабільності, а не перманентних змін, захищеності, а не тривалої політичної та масмедійної канонади». Вчену непокоїть необхідність розрізнення опцій бажаного, можливого і реального у визначенні перспектив розвитку освіти, що передусім стосується духовно-інтелектуального виховання і навчання у цифровому суспільстві.

Ми навзаєм зичимо Марії Култаєвій золотого перетину в усіх життєвих успіхах і досягненнях, подальших конструктивних ідей і їх здійсненнях. З ювілеєм! 

"Освіта і суспільство", 2022,  10-11, С. 10


22:13 11.02.2023