НАПН України
Закладка 1Закладка 2Закладка 2
Завершено проект за підтримки НФД України

29 листопада 2021 року відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю «Психологічна підтримка літніх осіб в період карантину». Співорганізатором заходу виступила кафедра ЮНЕСКО «Неперервна професійна освіта ХХІ століття» НАПН України.

На зібранні було підбито підсумки за однойменним проєктом, що виконано вченими Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна НАПН України за грантової підтримки Національного фонду досліджень України.

Учасниками конференції стали понад сто осіб не лише з різних регіонів України (16 міст і 15 областей), а й закордону (зокрема, Польщі).

З вітальними словами до зібрання звернулися виконавчий директор Національного фонду досліджень України Ольга Полоцька, президент Національної академії педагогічних наук України Василь Кремень, колеги із зарубіжних і вітчизняних закладів освіти – директор Інституту соціальних справ Краківського педагогічного університету Норберт Пікула (Республіка Польща) і ректор Полтавського університету економіки і торгівлі Олексій Нестуля. Вони відмітили важливість і актуальність проблематики, якій присвячена конференція.

На пленарному засіданні за модерування директора Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна НАПН УкраїниЛариси Лук’янової, було представлено доповіді за такою тематикою:

o  можливості психологічної підтримки літніх людей у період карантину (керівник Проєкту, головний науковий співробітник відділу андрагогіки ІПООД імені Івана Зязюна Олена Коваленко);

o  види діяльності, спрямовані на підтримку активності людей цього віку під час пандемії (Норберт Пікула, Республіка Польща);

o  проблеми пошуку і створення ідеальної моделі старості (виконавець Проєкту провідний науковий співробітник відділу психології праці ІПООД імені Івана Зязюна НАПН України Едуард Помиткін);

o  культурні ціннісні орієнтації літніх людей (професор Національного педагогічного університету імені М.П. ДрагомановаЛюбов Співак);

o  можливості університету третього віку у контексті підтримки літніх осіб під час карантину (ректор ЗВО Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі» Олексій Нестуля);

o  психодіагностичний супровід життя літніх осіб (професор кафедри психології Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка Володимир Моргун);

o  навчальну активність осіб літнього віку як чинник ідентифікованої регуляції та психологічної підтримки в умовах карантинних обмежень (виконавець Проєкту Лариса Лук’янова).

На дискусійній платформі, модератором якої була керівник Проєкту Олена Коваленко обговорено проблеми: підвищення емоційної грамотності соціальних працівників; можливостей самореалізації літньої особистості; особливостей переживання самотності в літньому віці; використання зарубіжного досвіду (на прикладі Китаю) соціальної роботи з надання послуг літнім особам в умовах карантину; можливостей оздоровчо-рекреаційної рухової активності у підвищенні якості життя осіб похилого віку.

Результати виконання проекту «Психологічна підтримка літніх осіб в період карантину» суттєві. Серед надбань сторінки у соціальних мережах Facebook й Instagram та YouTube каналі (їхні назви «Психологічна підтримка літніх осіб» та «Вік обраних»);  брошура «10 порад літнім людям у період карантину» і два буклети – «Як впоратися зі стресом людям літнього віку під час пандемії COVID-19», «Як допомогти впоратися зі стресом своїм літнім батькам, близьким та знайомим під час пандемії COVID-19»; 10 відеороликів для літніх осіб та їхніх родин; цикл вебінарів для широкого кола осіб про підтримку рідних літніх людей;три радіопередачі про особливості літнього віку і психологічну підтримку осіб цього віку;семінар-практикум «Ефективна комунікація з літніми людьми та збереження власного психологічного здоров’я за стресових умов» для осіб, які надають різні професійні послуги літнім людям;посібник «Психологія людей літнього віку»; наукові публікації.

Більшість з цих результатів є інформативними і лаконічними, зрозумілими кожній людині. Їх можна застосовувати у соціальній, освітній, медичній сферах у роботі з людьми літнього віку. Важливим також є налагодження співпраці з громадськими організаціями, асоціаціями, фондами підтримки літніх людей, з різними установами, які взаємодіють з літніми людьми та надання їм методичних рекомендацій. Доцільним є сприяння створенню фондів підтримки людей літнього віку, асоціацій, волонтерських організацій.

За результатами конференції підготовлено матеріали, в яких відображено результати досліджень провідних вітчизняних науковців.

Олена КОВАЛЕНКО,

керівник проекту

«Психологічна підтримка

літніх осіб

у період карантину»

Текст матеріалів конференції можна знайти за посиланням(зробити QR-код)

http://ipood.com.ua/data/project_NFDU/FULLzbirnyk_confProect_2021.pdf