30 листопада відбувся Міжнародний симпозіум «Патонівські наукові традиції в світлі нових викликів сучасній науці» під егідою Міжнародної асоціації академій наук (МААН), за участю вітчизняних та зарубіжних учених.
Президент НАН України Анатолій Загородній у вступному слові привітав учасників симпозіуму, присвяченого 103-й річниці від дня народження багаторічного Президента НАН України Бориса Патона. Він відзначив унікальність та геніальність особистості Бориса Євгеновича, плідність та багатогранність його наукової діяльності, а також надзвичайну далекоглядність та проникливість. Так, запропонований Борисом Євгеновичем в одному з останніх своїх інтерв’ю комплекс невідкладних заходів у сфері реформування системи державного управління, структурної перебудови економіки, формування реальних запитів та вимог до подальшого розвитку науки та науково-технологічної сфери увійшов у нову редакцію Концепції розвитку НАН України до 2025 року.
Віцепрезидент НАН України Вячеслав Богданов відзначив, що міжнародні симпозіуми з актуальних питань розвитку науки вже стали доброю традицією, і проводилися протягом багатьох років за ініціативи Бориса Євгеновича Патона та підтримки ЮНЕСКО, МААН та НАН України.
Із вітаннями до всіх учасників Міжнародного симпозіуму звернувся і керівник МААН Володимир Гусаков.
Перший віцепрезидент Національної академії наук України академік НАН України Володимир Горбулін виголосив доповідь «Тріада Корольов–Янгель–Патон в основі історії та сучасності вітчизняного ракетобудування», приділивши увагу окремій сфері діяльності Б.Є. Патона – космічній галузі.
Віцепрезидент НАН України Вячеслав Богданов розповів про Концепцію розвитку НАН України до 2025 року як відповідь на нові виклики академічній науці. Він перерахував основні результати виконання завдань Концепції розвитку НАН України протягом 2016 – 2021 років, а також окреслив головні принципи та цілі нещодавно прийнятої Концепції розвитку НАН України до 2025 року.
Виняткову роль Бориса Євгеновича у заснуванні національних галузевих академій наук України та тісну співпрацю з ними окреслив президент Національної академії педагогічних наук (НАПН) України Василь Кремень, президент Національної академії аграрних наук (НААН) України академік НААН України Ярослав Гадзало. Внесок Б.Є. Патона у створення та розвиток технологій зварювання живих тканин окреслив президент Національної академії медичних наук України Віталій Цимбалюк. Своїми спогадами та враженнями щодо знайомства, зустрічей та співпраці з Борисом Євгеновичем поділилися президент НАН Республіки Казахстан Мурат Журінов, президент НАН Грузії Грузії Гіоргі Квесітадзе, президент НАН Киргизької Республіки Мурат Джуматаєв.
Із доповідями також виступили заступник директора Інституту електрозварювання ім. Є.О. Патона НАН України академік НАН України Леонід Лобанов, керівник Благодійного фонду імені Бориса Патона, академік НАН України Антон Наумовець, директор Інститут досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки ім. Г.М. Доброва НАН України Борис Маліцький, директор Головної астрономічної обсерваторії НАН України, академіка НАН України Ярослав Яцків й інші поважні особи.
Усі доповідачі були одностайними у визначенні геніальності особистості Б.Є. Патона, його всеохопності та глибині наукових передбачень.
Симпозіуми, присвячені пам’яті Бориса Євгеновича, будуть проводитись у Києві щорічно.
Юрій ШЕРЕМЕТА,
за матеріалами nas.gov.ua
19:43 17.12.2021