НАПН України
Закладка 1Закладка 2Закладка 2
Освіта дорослих: нові виклики

У грудні минулого року відбулися Загальні збори Громадської спілки «Українська асоціація освіти дорослих». Звітування Правління про діяльність у 2017-2019 роках,Виконавча дирекція, а також було обрано новий склад Правління, голову Правління й Ревізійну комісію на 2019-2021 роки. Головними подіями загальних зборів стала презентація нової Концепції розвитку освіти дорослих в Україні і проектів документів у сфері освіти дорослих для використання на місцевому рівні – надзвичайно потрібних і затребуваних саме зараз.

Коментує Голова правління ГС «Українська асоціація освіти дорослих» Лариса Лук’янова:

– Асоціацію створено у 2015 році, а за рік вона вже стала членом європейської Асоціації освіти дорослих. За цей час спілка змужніла, набралася досвіду, але, головне, ми відчули, що потрібні нашому суспільству, робимо спільно важливу справу. Погоджуюся із моїм заступником Юрієм Петрушенком: дійсно є привід для радості – нагородження переможців ІІІ Загальноукраїнського конкурсу кращих проектів у сфері освіти дорослих. Мене було переобрано головою правління громадської спілки і я, приймаючи вітання, щиро дякую за розуміння і підтримку, та відчуваю відповідальність.

Учасники зібрання зазначили, що усе, що відбувається навколо проблеми розвитку освіти дорослих є надзвичайно важливим. По-перше, починаючи з 90-х років ХХ сторіччя формується новий підхід до освіти дорослих – як сфери можливостей у працевлаштуванні, зміні професій у відповідності до вимог ринку праці. Нині, як стверджують вчені, посилилася динаміка процесів і явищ сучасного світу, які треба сприймати й адаптуватися до них, отже накопичені знання вимагають систематизації і структурування. У цьому сенсі зростає соціальна роль освіти дорослих, провідним завданням якої є сприяння розвитку суспільства загалом та окремої особистості зокрема.

По-друге, в Україні є надзвичайно велика потреба в освіті дорослих, яка ще не озвучена суспільством, державою, зацікавленими суб’єктами цього освітнього процесу. На відміну від країн ЄС, де цей напрям давно й успішно функціонує, в Україні сектор освітніх послуг для дорослих поки що  безсистемний, ситуативний спонтанний, його діяльність переважно представлена недержавними організаціями. Україна тільки підходить до осмислення цінності концепції впродовж життя, їй необхідно передбачити створення різних компонентів структури системи освіти дорослих, які будуть підпорядковані єдиній меті.

Лариса Лук’янова, аналізуючи перспективи освіти дорослих в Україні, наголосила, що для розвитку системи освіти дорослих у Європі серед багатьох інших є принаймні три вагомих передумови: перманентне ускладнення технологій в усіх сферах, підвищення продуктивності праці, інтенсивне підвищення середнього віку населення у зв’язку зі зниженням народжуваності, посилення світових міграційних процесів. Усе це вимагає постійної оновлюваності й удосконалення системи знань і навичок, а відповідно пролонгованої перепідготовки й підвищення кваліфікації фахівців. Проте не можна не брати до уваги ще одну важливу, для нашої країни, передумову – суттєве зубожіння й маргіналізацію значної частини нашого суспільства. Зокрема, в Україні спостерігається падіння статусу багатьох інтелектуальних професій, безробіття, урбанізація, що загалом також вимагає масового навчання, перепідготовки, формування нових професійних і соціальних навичок дорослої людини.

За розрахунками економістів, які є прийнятними і для нашої держави, система освіти дорослих, що ґрунтується на концепції розвитку освіти впродовж життя, може здійснити позитивний вплив на світову економіку за рахунок підвищення якості трудового потенціалу та уможливить надання «другого шансу» тим, хто давно здобув професійну освіту. Ще один напрям, завдяки якому можна у майбутньому сподіватися на вихід із суспільно-економічної кризи, це підтримка і поширення так званого активного старіння, коли подовжується економічно активний вік і відсувається вік виходу громадян на пенсію за рахунок когнітивної адаптації, набутої у результаті реалізації програм навчання дорослого населення. Не можна не брати до уваги й те, що переважна більшість освітніх програм для дорослих покликані формувати активну громадянську позицію, що з урахуванням політичної ситуації в Україні, є надзвичайно важливим.

Цікавими є висновки вчених про те, що дорослим, які мають позитивну суспільну адаптованість, тобто оптимістично налаштовані, з надією і впевненістю дивляться у майбутнє, задоволені власною професійною діяльністю, притаманний більш високий ступінь кореляції особистісних якостей, що ґрунтується на пізнавальних запитах у різних галузях знань і вмінь.

Стратегічна ідея створення системи освіти дорослих та її розвитку набуває сукупної цінності, складовою якої є цінність розвитку особистості, суспільства, культури. Ця сукупна цінність поступово стає провідним принципом державної політики, за яким визначатиметься методологічний регулятор розвитку й окремої особистості, і держави загалом, уможливиться нова якість розвитку, відкриється принципово нова історична епоха розвитку вітчизняного суспільства.

Учасники зборів щиро подякували Представництву DVVInternational в Україні за розуміння й підтримку, а головне – віру в те, що разом можна зробити багато корисних справ для України.

Діма ДІМІТРОВ,

«Освіта і суспільство», 2020, № 1, С. 3



18:01 15.01.2020