НАПН України
Закладка 1Закладка 2Закладка 2
СПРИЯТИ РОЗВИТКУ ЛЮДИНИ, ДОПОМОГТИ ЇЙ СТАТИ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОЮ
Товариству «Знання» — 65

Сьогодні в столиці відбудеться VІ з’їзд Товариства «Знання» України, створеного 65 років тому. Напередодні кореспондент «Голосу України» зустрівся із президентом товариства академіком Національної академії наук та Національної академії педагогічних наук Василем КРЕМЕНЕМ.

— Василю Григоровичу, Товариство «Знання» зіграло і продовжує відігравати важливу роль в інтелектуалізації країни. Яке завдання виконує воно сьогодні?

— За 65 років існування воно стало масовою просвітницькою структурою, завжди активно мобілізовувало наявний потенціал науки, культури, освіти. У роки незалежності у товариства почався новий етап уже самостійної діяльності. Ідеї державотворення, побудови ринкового суспільства, зведення духовного каркасу української держави, нові регіональні проблеми — все це нині в центрі уваги нашої організації. Сприяти розвитку людини, збереженню її як найвищої соціальної цінності, формуванню як особистості, допомогти їй бути конкурентоспроможною — це основна мета товариства сьогодні.

— Що допомагає виживати товариству у цей нелегкий час?

— Упевненості додає нам те, що «Знання» об’єднує представників усіх верств української інтелігенції, в тому числі викладачів і науковців провідних ВНЗ, учених, дослідників національної академії і галузевих академій наук. Як і те, що товариство зберегло в основному свою структуру, має базові організації в усіх регіонах, не втратило таких ефективних, прибуткових підприємств, як Київський, Донецький, Херсонський і Черкаський планетарії. З рук рейдерів буквально вирвано готель «Знання», який знову працює на товариство, приміщення Чернігівської обласної організації...

— А як, Василю Григоровичу, ваші підрозділи співпрацюють з представниками центральної і місцевої влади? І наскільки успішно.

— Скажімо, робота Вінницької обласної організації свідчить, що запорукою успіху є проведення комплексу науково-просвітницьких і освітніх заходів, а саме, система виїздів лекторів у райони, цикли лекцій, лекторії з актуальних тем, від вивчення Податкового кодексу до вшанування жертв Голодомору. Цьому сприяє співпраця з управліннями облдержадміністрації, Фондом соціального страхування, радами міст, районів, підприємствами.

Харківська обласна 96% статків має за надання освітніх послуг, які, крім грантів, сама й знаходить. Тут і робота із кадрами сфери побуту, юридичних служб і бухгалтерій, тендерних комітетів, волонтерів, зокрема шляхом вивчення законів, іноземних мов. Успіху сприяють рецензування лекцій, обмін досвідом, допомога у працевлаштуванні випускників курсів... Чернівецька обласна організація, попри атаки на неї з боку рейдерів, не лише відстоює майно, а й розширює свою діяльність через арт-студії. Донецькі колеги беруть активну участь у правовому всеобучі, навчанні активу профспілок, підвищенні кваліфікації економістів. Предметно займаються освітою дорослих в Івано-Франківській, Запорізькій організаціях, у Миколаєві, Одесі...

— Що у найближчих планах товариства?

— Оцінюючи зроблене, слід зазначити, що попереду нас чекає значиміша робота. Зокрема, важливим, на наш погляд, завданням є поліпшення правового обслуговування населення. За прикладом Європи, маємо більше працювати з пенсіонерами, селянами. Пропаганда знань, насамперед педагогічних і психологічних, має бути спрямована на допомогу батькам, вчителям, учням. Особливу роль грають творчі конкурси в ЗОШ, які ми проводимо разом з органами освіти, «Просвіти» і творчих спілок.

Розмову вів Іван ІЛЛЯШ.

ДО РЕЧІ

Товариство належить до унікальних організацій, які зберегли свої періодичні видання, не маючи державної підтримки. Йдеться про журнали «Трибуна», «Наука і суспільство», «Наше небо», щорічник «Наука і культура». Великий внесок робить видавництво «Знання України», яке працює значною мірою за замовленнями товариства.

Президенту Товариства «Знання» України В. Г. КРЕМЕНЮ, членам Товариства «Знання» України

Шановні добродії!

Від імені народних депутатів України та від себе особисто щиро вітаю вас зі славним ювілеєм — 65-річчям науково-просвітницької діяльності Товариства «Знання» України. Дійсно, на сьогодні українське наукове просвітництво стало невід’ємною складовою частиною здійснення народовладдя, одним із визначальних інститутів формування громадянського суспільства в нашій країні.

Реалії сьогодення підтверджують життєздатність добровільної самоорганізації інтелігенції в самодіяльні науково-просвітницькі колективи для поширення політичних і наукових знань серед різних верств населення. Тісне поєднання самоврядних традицій, засад представницької, місцевої демократії з вільним духовно-культурним волевиявленням громадян є одним із принципів організації та функціонування влади. Це сприяє забезпеченню повноцінного духовно-морального буття Українського народу, є важливою передумовою стабільності в державі, джерелом енергії та акумулювання потужної громадської ініціативи.

Товариство, під час масштабних і системних національно-демократичних перетворень, відігравши важливу роль у відновленні незалежності України, робить вагомий внесок у розбудову Української держави. Активісти товариства сприяють інформаційному забезпеченню розв’язання духовно-світоглядних, мовно-культурних, соціально-економічних проблем, торжеству прав людини, політичних свобод і верховенства права, закріплених Конституцією України.

Вважаю, що у зв’язку з широким запровадженням високих технологій та електронно-обчислювальної техніки, що вивільняє зі сфери виробництва тисячі людей, а отже, породжує проблему зайнятості населення, Товариство «Знання» України на державне замовлення могло б активніше надавати науково-просвітницькі та науково-освітні послуги громадянам, допомагати їм віднайти своє місце у суспільстві, зокрема, у сфері підприємницької діяльності.

Зичу всім вам миру, міцного здоров’я, щастя, вагомих і щедрих здобутків на благо Українського народу в ім’я процвітання України у ХХІ столітті!

З повагою Голова Верховної Ради України Володимир РИБАК.

"Голос України", № 11, 18.01.2013
12:15 18.01.2013