Григорій Петрович Пустовіт – людина талановита, щедра, завзята. Від діда-прадіда привчена до праці, та не абиякої – до одухотвореної ідеєю та осяяної особистістю творця. Такої, що робиться для людей, має смисл і для теперішніх і для прийдешніх поколінь. Тому і обрав Григорій для освіти педагогічний інститут і фах – географія і біологія.
Робота з дітьми – найвдячніша, коли ти їх любиш, а вони довіряють тобі. Найближчі стосунки – відносини партнерства, дружби, коли дорослі із задоволенням діляться знаннями й досвідом, а діти із захопленням засвоюють не лише знання, а й ставлення до життя свого наставника – звісно, у позашкільній освіті. Тому й обрала позашкільна освіта ментора і тьютора в особі Григорія Петровича. А сам Григорій Пустовіт присвятив своє життя не лише практичній роботі в позашкільній освіті, а став її ідеологом і теоретиком.
Нині Григорій Петрович – один з небагатьох такого рівня фахівців у галузі теорії і методики позашкільної освіти і виховання в Україні. Саме він стояв у витоків законодавчого забезпечення позашкільної освіти часів незалежності. Він є одним з головних розробників «Концепції позашкільної освіти і виховання» (1996), Закону України «Про позашкільну освіту» (2000), Державних Програм розвитку позашкільної освіти і виховання на 2008-2012 рр. та до 2016 р., затверджених Кабінетом Міністрів України, ряду Положень про позашкільний навчальний заклад, організацію гурткової, клубної та суспільно масової роботи дітей і учнівської молоді та ін. За його ініціативи у 1996 р. створено лабораторію діяльності позашкільних закладів у Національній академії педагогічних наук України, експериментальний майданчик НАПН України на базі Хмельницького обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Хмельницької ОДА (1993) та науково-методичний журнал «Позашкільна освіта та виховання» (2006), де він є головним редактором.
Позашкілля – це когорта однодумців, закоханих у життя. Тільки так можна схарактеризувати людей, які, не рахуючись із власним часом й емоційними й фізичними затратами, всупереч об’єктивним труднощам і перепонам, працюють у позашкільній освіті і навіть розвивають її.
Є дещо абсолютно виняткове, ініційоване і здійснене Григорієм Пустовітом: організація і наукове керівництво регіональними освітньо-виховними проектами «Позашкільна освіта: науково-методичне забезпечення екологічної освіти та морально-духовного виховання дітей, учнівської і студентської молоді», «Формування творчої, соціально активної особистості засобами телекомунікаційних проектів у позашкільних навчальних закладах», «Упровадження сучасних здоров′язбережувальних технологій навчання і виховання школярів як шляху до якісної освіти» та «Національно-патріотичне виховання дітей, учнівської і студентської молоді юннатівськими формами роботи». Результатом цієї багаторічної роботи є унікальні ілюстровані енциклопедичні видання, що відображають тваринний і рослинний світ Хмельниччини. Примітним є те, що пошукову й практичну роботу з фотографування природних об’єктів, змістового наповнення книжок здійснювали учні під керівництвом педагогів-позашкільників. Тримаючи в руках таке видання, неочікувано для себе, ви чітко формулюєте: ось справжній патріотизм – і ви стаєте не лише прибічником ідеї збереження рідного краю, а й відчуваєте в собі сили й рішучість зробити все від вас залежне, аби брати участь і сприяти розвитку екологічного руху й позашкільної освіти.
Професор Г.П. Пустовіт – автор близько 250 наукових праць, серед яких перші в Україні навчально-методичні посібники з екологічної освіти і виховання дітей та учнівської молоді дляпозашкільних навчальних закладів. Результатом наукових пошуків є шерег монографій: «Екологічна освіта і виховання учнів 1-9 класів у позашкільних навчальних закладах» (у 2006 р. отримала відзнаку НАПН України), «Позашкільна освіта і виховання: дидактичні основи методів навчально-виховної роботи» (2008), «Позашкільна освіта і виховання: теоретико-дидактичний аспект» (2010) та підручник длязищих навчальних закладів і системи післядипломної освіти «Позашкільна освіта і виховання» (2013), який став лауреатом Національного конкурсу «Видатні наукові досягнення».
Григорій Петрович Пустовіт – засновник наукової школи з проблем позашкільної освіти і виховання та практичного застосування наукових знань у позашкільній екологічній освіті. Під його науковим керівництвом захищено 30 кандидатських і докторських дисертацій.
До 60-річчя від дня народження ювіляра, доктора педагогічних наук, професора, вченого секретаря Відділення загальної педагогіки та філософії освіти Президії НАПН України, підготовлено книжкову та створено віртуальну книжкову виставку на порталі ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського НАПН України.
А попереду ще багато планів і задумів – таких, що вже почали здійснюватися і що чекають на реалізацію.
Хай щастить вам, Григорію Петровичу, у Вашій науковій та організаційній роботі! Коло екологів – Ваших однодумців і друзів – стає все ширшим і могутнішим задля збереження природних багатств України та її прискореного розвитку.
За дорученням
друзів, колег, соратників
Лідія Ткаченко
15:31 19.05.2017