21 вересня триває робота ХІ Усепольського педагогічного з’їзду, зокрема відбулося засідання української панелі «Освіта під час війни». Доповіді й обговорення цього засідання були присвячені питанням виховання дітей та молоді з України, що нині перебувають у Польщі й інших країнах внаслідок війни.
Модераторами панелі виступили іноземний член НАПН України, професор Єжи Нікіторовіч (Польща) і президент НАПН України Василь Кремень.
Під час засідання вступне слово сказав Державний секретар МОН України Сергій Захарін, який поінформував учасників форуму про стан української системи освіти і науки в умовах війни, руйнування закладів освіти та шкоду, яку завдала країна-агресор освітньо-науковій інфраструктурі. Також Державний секретар Міністерства освіти і науки України повідомив про здійснювані кроки щодо забезпечення сталості навчання і створення безпечних умов для всіх учасників освітнього процесу. Зокрема, Сергій Захарін зазначив, що відкрито вільний доступ до багатьох онлайн-ресурсів для дистанційної та змішаної форми навчання в Україні та за кордоном; реалізовано низку проєктів із психологічної підтримки дітей та їхніх батьків під час воєнного стану.
Сергій Захарін ще раз подякував Уряду Республіки Польща, освітянам та усім небайдужим полякам за надання всебічної підтримки Україні та її громадянам, які знайшли прихисток у їхній державі.
Від України виступили на засіданні академіки НАПН України Нелля Ничкало і Світлана Сисоєва.
Від Комісії у справах громадян при Президентові Польщі виступила Барбара Кромоліцка розповіла про діяльність поляків з метою допомоги українцям у Польщі, зокрема щодо організації навчання українських учнів, про законотворчу й регулятивну діяльність стосовно поліпшення становища українських громадян, що тимчасово перебувають у Польщі.
Виступив також на засіданні іноземний член НАПН України Франтішек Шльосек, який розповів про українсько-польський доробок протягом років наукової співпраці, діяльність Наукового товариства «Польща - Україна», представив спільні наукові видання. Зокрема презентував монографію Василя Кременя і Володимира ІЛЬЇНА «Людина у викликах цивілізації: від минулого – до майбутнього», що вийшла цьогоріч польською мовою (Wasyl G. KREMIEŃ, Włodimir W. ILJIN «Człowiek wobec wyzwań cywilizacji: Od przeszłości do przyszłości», 2022).
Під час автограф-сесії Василь Кремень підписав велику кількість монографій на прохання учених Польщі.
Відбулася зустріч українських учених з адміністрацією Університету імені Адама Міцкевича у Познані і голови Комітету наук педагогічних Польської академії наук АгнєшкиЦибал-Міхальської, під час якої було обговорено можливості і перспективи спільних наукових досліджень.
Робота форуму триває.
10:40 22.09.2022