МІЖНАРОДНЕ НАУКОВЕ СПІВРОБІТНИЦТВО
У 2022 р. підвідомчі установи НАПН України плідно співпрацювали з Американськими радами з міжнародної освіти, Британською радою в Україні, Вишеградським фондом, Європейським Союзом, Європейським фондом підготовки, Представництвом ООН в Україні, Представництвом DVV International в Україні, ЮНЕСКО, ЮНІСЕФ та іншими міжнародними організаціями і фондами. Продовжувалася наукова співпраця з 26 іноземними членами НАПН України, які представляють 11 країн світу, науковими установами, закладами освіти та громадськими організаціями республік Болгарія, Казахстан, Корея, Молдова, Польща, Узбекистан, Фінляндія та Австрійської, Естонської, Латвійської, Литовської, Киргизької, Китайської Народної, Португальської, Словацької, Турецької, Чеської, Угорської та Французької республік, Ізраїлю, королівств Іспанія та Швеція, Канади, Мексики, Румунії, США, ФРН, Японії та інших зарубіжних країн як у межах 31 угоди про співробітництво, укладеної НАПН України, так і в межах сотень угод, укладених безпосередньо підвідомчими установами з науковими установами, закладами освіти, міжнародними організаціями та фондами. У складі спільних консорціумів із зарубіжними науковими установами та закладами вищої освіти наукові установи брали активну участь у реалізації майже 40 науково-освітніх проєктів і програм міжнародних організацій і фондів.
Упродовж року підготовлено проєкти, погоджено із зарубіжними партнерами та міжнародними організаціями і підписано 5 меморандумів про співпрацю з Вищою школою психології (ФРН), Академією спеціальної педагогіки імені Марії Ґжеґожевської та Академією юстиції (Польща), Міжнародною асоціацією позашкільної освіти та Благодійною організацією «Міжнародний фонд дошкілля майбутнього».
Водночас, усвідомлюючи необхідність розширення співробітництва із державними підприємствами і організаціями, громадськими організаціями і закладами вищої освіти України у розвитку міжнародної співпраці у сфері освіти і науки, інтеграції вітчизняної системи освіти і науки до європейського та світового науково-освітніх просторів, інтернаціоналізації вищої освіти, укладено 3 меморандуми про співпрацю з Освітнім омбудсменом України,Науково-дослідним інститутом українознавства МОН України та Національною спілкою журналістів України.
Наукові установи НАПН України та окремі вчені здійснюють експертну діяльність та є членами понад 50 міжнародних організацій та наукових асоціацій,редакційних колегій зарубіжних наукових видань, зокрема Благодійного фонду «Східноєвропейська місія», Благодійної організації «Фонд «Асперн», Всесвітньої ради з питань обдарованих і талановитих дітей, Всесвітньої федерації психічного здоров’я, Глобального союзу науковців за мир, Європейської асоціації медіа та інформаційної освіти, Європейської асоціації освіти дорослих, Європейської мережі з організаційної психології та психології праці, Європейської ради з питань високих здібностей, Європейської академії природничих наук, Європейської спільноти з вивчення травматичного стресу, Європейської асоціації психотерапії, Європейської конфедерації психоаналітиків і психотерапевтів, Європейської асоціації психодрами, Європейської федерації психологів, Європейської федерації академій природничих і гуманітарних наук (ALLEA), Міжнародної асоціації з економічних досліджень, Міжнародної академії культури безпеки, екології та здоров’я «МАКБЕЗ», Міжнародного товариства політичної психології, Міжнародної ради психологів,Міжнародної асоціації прикладної психології, Організації з безпеки та співпраці в Європі, Східноєвропейської федерації наукової аналітики Міжнародної академії наук і вищої освіти, «Україна та українці за кордоном» тощо.
З метою обговорення питань налагодження, активізації та розширення співпраці у сфері освіти і педагогічної науки, підписання відповідних двосторонніх документів упродовж року відбулися зустрічі президента НАПН України акад. В.Г. Кременя з президентом Польської академії наук проф. Єжи Душинським, керівниками дипломатичних місій в Україні, міжнародних організацій та зарубіжних партнерських наукових установ: Бартошем Ціхоцьким, Надзвичайним і Повноважним Послом Республіки Польща в Україні; Вальдемарасом Сарапінасом, Надзвичайним і Повноважним Послом Литовської Республіки в Україні, литовським державним діячем; представниками Массачусетського технологічного університету (США) тощо.
У зв’язку з повномасштабною війною РФ проти України підготовлено й розміщено, зокрема й на англомовному сайті НАПН України, Заяву НАПН України від 24 лютого 2022 р. Направлено звернення НАПН України від 21 квітня 2022 р. до міжнародної наукової та освітянської спільноти щодо припинення будь-якої співпраці з російськими й білоруськими вченими, об’єднання зусиль для захисту України, Європи та всього цивілізованого світу від кривавої російської військової агресії; надіслано звернення та листи подяки зарубіжним науковим установам, закладам освіти різних рівнів, окремим вченим, які засудили російську збройну агресію проти України і висловили свою підтримку НАПН України та всьому народові України: Європейській федерації академій природничих і гуманітарних наук (ALLEA); проф. Єжи Душинському, президенту Польської академії наук; Ярославу Ольшевському, очільнику Крайового представництва докторантів; Матеушу Грошовському, голові Студентського парламенту Польщі; Яцеку Колановському, керівникові Академії молодих учених; Даріушу Суровіку, керівникові Конференції ректорів державних професійно-технічних закладів освіти; Вольдемару Тлокінському, керівникові Конференції ректорів польських закладів професійно-технічної освіти; Ігорю Кілановському, голові Ради молодих вчених; Аркадіушу Межику, керівникові Конференції ректорів польських академічних шкіл; Марчину Палишу, голові Ради вищої освіти і науки; Ришарду Козьолеку, ректору Сілезького університету; Богуславу Сліверському, почесному доктору НАПН України; Пьотру Степновському, ректору Гданського університету (Польща); Умберто Нуно Лопес де Олівейра, Президенту Академії фалерістики Португалії; Морітцу Ґунцінґеру, почесному доктору НАПН України (ФРН); П’єру Лєна, іноземному члену НАПН України (Франція).
Здійснено організаційні заходи щодо розірвання прямих двосторонніх угод НАПН України та її підвідомчих установ з науковими установами РФ та Республіки Білорусь, а також позбавлення статусу іноземних членів НАПН України 9 російських громадян та 2 білоруських громадян, статусу почесного доктора – громадянина РФ.
Підготовлено й надіслано МОН України відповіді до пункту 32, D «Міжнародне науково-технічне співробітництво» Опитувальника ЄС для набуття Україною статусу кандидата в ЄС.
Під егідою НАПН України, Комітету педагогічних наук Польської академії наук, Наукового педагогічного товариства «Польща-Україна», Академії спеціальної педагогіки імені Марії Ґжеґожевськоїна базі Університету Марії Кюрі-Склодовської в Любліні 11-12 травня 2022 р. проведено ІХ Польсько-український / Українсько-польський науковий форум «Дороги і бездоріжжя освіти в умовах пандемії COVID-19». У роботі форуму взяли участь 12 наукових працівників НАПН України, зокрема акад. В.Г. Кремень, який виступив з вітальним словом до його учасників, та 7 вчених у режимі онлайн, які виступили з доповідями.
27 червня 2022 р. відбулося спільне онлайн засідання Президії НАПН України та Комітету педагогічних наук Польської академії наук, під час якого обговорено питання «Про спільну діяльність НАПН України та Комітету педагогічних наук ПАН» відповідно до Угоди між Урядом України і Урядом Республіки Польща з питань культурного і наукового співробітництва від 18 травня 1992 р. – однієї із угод, укладених в перші роки незалежності України, та Угоди про співробітництво між НАПН України та Польською академією наук. Учасниками засідання підготовлено і затверджено пропозиції щодо розширення та активізації двосторонньої співпраці.
Президент НАПН України акад. В.Г. Кремень на чолі української делегації взяв участь і виступив з доповіддю у ході роботи ХІ Всепольського педагогічного з’їзду, що відбувся у м. Познані (Польща) 20-21 вересня. Зокрема подякував польським колегам за щиру підтримку у спротиві російському агресору, наголосив на багаторічній науковій співпраці польських і українських учених, а також висловив кілька тез щодо характеру повномасштабної війни в Україні, мужньої боротьби Збройних Сил України і безпрецедентного спротиву українського суспільства. Спільно з іноземним членом НАПН України проф. Єжи Нікіторовічем (Польща)акад. В.Г. Кремень виступив модератором засідання української панелі «Освіта під час війни».
У Республіці Польща вийшло з друку знакове видання – Wasyl G. KREMIEŃ, Włodimir W. ILJIN «Człowiek wobec wyzwań cywilizacji: Od przeszłości do przyszłości» (монографія Василя Кременя і Володимира Ільїна «Людина у викликах цивілізації: від минулого – до майбутнього»).