Становлення й розвиток суспільства знань обумовили нове розуміння ролі й місця бібліотек у ньому, які є серцем інформаційного суспільства і покликані забезпечувати вільний та рівний доступ всіх громадян до інформації. 40 тис. книгозбірень України, серед яких близько 22 тис. освітянських (це бібліотеки ВНЗ ІІІ–ІV р. а. педагогічного профілю, обласних і міських інститутів ІППО, наукових установ НАПН України, шкіл, професійно-технічних училищ, закладів позашкільної освіти та Миколаївська і Львівська науково-педагогічна бібліотеки України).
Незважаючи на соціально-економічні проблеми в нашій державі, вони трансформуються з пасивних сховищ документної інформації на сучасні бібліотечно-інформаційні центри і стають невід’ємною складовою інформаційної індустрії, центрами безперервної освіти, інформаційної та комп’ютерної грамотності, активними виробниками та поширювачами знань, цілеспрямовано накопичуючи, зберігаючи свої ресурси та надаючи вільний доступ користувачам до вітчизняних й світових баз даних. Модернізація, оптимізація, поглиблення й розширення системи інформаційного забезпечення вітчизняної науки, освіти й культури є одними з пріоритетних напрямів їхньої діяльності на сучасному етапі. У зв’язку з цим необхідно зазначити, що за останні 15 років в Україні відбулися значні зрушення в науково-інформаційному забезпеченні розвитку вітчизняної педагогічної науки, освіти і практики, в чому вагому роль відіграли Національна академія педагогічних наук України (НАПН України) та заснована наприкінці 1999 р. Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В. О. Сухомлинського (ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського),яка є її структурною складовою. Бібліотека, виконуючи подвійну функцію – академічної книгозбірні й головної бібліотеки освітянської галузі України, формує на своїй базі національне галузеве книгосховище (фонд близько 570 тис. прим. українською, російською та багатьма іноземними мовами, 50% якого – документи психолого-педагогічної тематики (XVIII–XXI ст.), щорічно до якого надходить понад 11 тис. документів та передплачується понад 400 назв вітчизняних і зарубіжних періодичних фахових видань), створюючи міцний ресурсний фундамент всеукраїнського галузевого науково-інформаційного центру, метою якого є повноцінне й оперативне забезпечення розвитку педагогічної науки й освіти, фахових інформаційних потреб науковців й практиків галузі, підвищення їхнього професійного рівня.
Як науково-дослідна установа з питань галузевого бібліотекознавства, бібліографознавства, книгознавства, координаційний та методичний центр мережі освітянських книгозбірень МОНмолодьспорту України і НАПН України, яка вперше в Україні створена у 2003 р., ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського, розробляючи у своїх наукових проектах концептуальні, методичні та організаційні засади діяльності даних бібліотек, визначаючи їх роль і місце в соціальній структурі сучасного суспільства як системи інформаційного забезпечення освітянської галузі України, актуалізує та оптимізує їхню інформаційну діяльність як сучасних інформаційно-бібліотечних центрів. У Законі України «Основні засади розвитку інформаційного суспільства в Україні на 2007-2015 роки» підкреслено, що ступінь створення інформаційного суспільства в Україні в порівнянні зі світовими тенденціями недостатній. Визначено, що нині пріоритетним напрямом розвитку інформаційного суспільства в Україні є впровадження у діяльність бібліотек, архівів, музеїв інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ) для відтворення інформації і знань. Тому впровадження інноваційних тенденції у діяльність освітянських бібліотек на сучасному етапі – стратегічний напрям їх розвитку. Він характеризується, зокрема, створенням електронних бібліотек (ЕБ), архівів наукових публікацій, сайтів, порталів, організацією електронних каталогів (ЕК) і тематичних баз даних (БД), започаткуванням для віддалених користувачів системи електронної доставки документів, замовленням документів через ЕК на бронеполицю та ін. Нині через веб-портал ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського (http://www.dnpb.gov.ua) віддаленим користувачам надається доступ до її електронних ресурсів, саме: електронного каталогу, повнотекстових документів, зокрема праць В. О. Сухомлинського, інших видатних педагогів, «Календаря знаменних та пам’ятних дат з питань освіти та педагогічної науки», повнотекстових бібліографічних видань власної генерації та бібліотек мережі, галузевої реферативної бази даних, віртуальних інформаційно-бібліографічних ресурсів «Видатні педагоги України та світу», «Педагогі-новатори України», «Видатні бібліотекознавці України й світу» тощо. На головній сторінці порталу бібліотеки містяться розділи «Ресурси» та «Навігатор в Інтернет», в яких сконцентровано інформацію про її традиційні й електронні ресурси та 300 лінків безкоштовних мережевих ресурсів психолого-педагогічної тематики України і світу. Також через портал надається доступ до переліку всіх її періодичних видань та до повних текстів ваківських фахових періодичних видань.
Впродовж 2011 р. колективом ДНПБ було проведено аналіз інформаційних потреб користувачів бібліотеки, який засвідчив про недостатню кількість документів у фонді бібліотеки, зокрема, іноземними мовами, а саме з питань порівняльної педагогіки, двомовної освіти як педагогічної проблеми, адаптації студентів до роботи в школі та ін. З огляду на вищезазначене активізовано роботу щодо більш активного комплектування фонду бібліотеки іноземними документами та надання доступу до вітчизняних і світових БД, популяризацію інформаційного ресурсу бібліотеки іноземними мовами через веб-портал бібліотеки та рекламу 11 іноземних періодичних фахових видань, які нею передплачуються. Це, зокрема,Journal of Educational Psychology («Журнал з питань освітньої психології»), Zeitschrift fur Pädagogische Psychologie («Журнал з педагогічної психології»), Educational Evaluation and Policy Analysis («Аналіз освітньої політики») та ін., статті з яких вводяться до електронного каталогу бібліотеки з анотаціями українською мовою. З метою надання доступу широкому колу користувачів до рідкісних і раритетних видань з питань педагогіки і психології бібліотеки у ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського здійснюється їх оцифрування та надається до них доступ у її локальній мережі.
Нині кількість оцифрованих документів становить близько 800, що є найбільшою кількістю оцифрованих видань психолого-педагогічної тематики серед провідних освітянських бібліотек України, перелік яких представлений у ЕК бібліотеки БД «Рідкісні книги». Щороку число користувачів порталу ДНПБ становить близько 180 тис. й по відвідуваності він займає третє місце серед наукових бібліотек в Україні.
На сьогодні колективом ДНПБ сформована цілісна система науково-інформаційного забезпечення вітчизняної педагогічної науки і практики, яка складається з трьох напрямів: бібліографічного, реферативного і аналітичного і втілюється в практику спільно з мережею освітянських книгозбірень. ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського цілеспрямовано і системно готує бібліографічну продукцію з актуальних психолого-педагогічних питань у паперовому та електронному варіантах, яка надходить до національних, державних та провідних освітянських бібліотеках держави, створює оглядово-аналітичні та реферативні документи з подальшим їх відображенням у журналі «Педагогіка і психологія» й у загальнодержавній електронній реферативний базі даних «Україніка наукова» (http://www.nbuv.gov.ua/db/ref_inf.html), яка формується на корпоративних засадах та у паперовому варіанті УРЖ «Джерело», серія 3 «Соціальні та гуманітарні науки. Мистецтво». Галузевий сегмент у реферативній БД «Україніка наукова» ДНПБ створює спільно з 15 бібліотеками мережі. З метою надання доступу широким колам користувачів освітянської галузі до інформаційних ресурсів, колектив бібліотеки розробляє концептуальні, теоретичні і технологічні засади щодо формування на її базі інтегрованого галузевого інформаційного ресурсу з психолого-педагогічних питань й освіти спільно з бібліотеками мережі та створення єдиного вікна доступу до нього. Інтегрований галузевий інформаційний ресурс (ІГІР) – це акумульовані вітчизняні та зарубіжні електронні ресурси з питань педагогіки, психології та освіти, спеціалізовані бази даних, персоніфіковані бази даних наукової інформації, до якого надається доступ користувачам завдяки відповідному програмному забезпеченню. Успішне вирішення зазначеного вище потребує координаційних дій НАПН України, МОНмолодьспорту України та ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського.Нині фахівцями ДНПБта бібліотеками науково-дослідних інститутів НАПН України вже розпочато створення зведеної бази дисертацій, що знаходяться у їх фондах, зведеного каталогу передплачуваних фахових періодичних видань ДНПБ та бібліотек мережі тощо.
Здійснене створює умови, за яких користувач через портал бібліотеки отримуватиме інформацію в яких бібліотеках мережі знаходиться той чи інший документ. Стратегічними завданнями бібліотеки є створення наукової галузевої електронної бібліотеки, яка буде являти собою мережеву академічну бібліотеку – книгосховище найбільш значимої науково-педагогічної інформації, репозитарію наукових праць фахівців інститутів НАПН України на базі ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського та репозитаріїв у провідних бібліотеках мережі як публічно доступних архівів для оприлюднення результатів наукових досліджень вишів. Для здійснення запланованого бібліотекою впродовж 2011–2012р.р. розроблено проекти, зокрема, Концепції інтегрованого галузевого інформаційного ресурсу у ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського та наукової галузевої електронної бібліотеки, технічного завдання нового порталу бібліотеки, формуються напрями, методи і низка інструктивних та методичних документів тощо. Інноваційний розвиток ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського та мережі освітянських бібліотек МОНмолодьспорту України та НАПН України як системи інформаційного забезпечення освітянської галузі України – це найефективніший спосіб її реформування та модернізації, а також здійснення головного – надання рівного й вільного доступу освітян України до знань.
Всім, хто бажає співпрацювати з бібліотекою, надсилайте ваші пропозиції на адресу:
04060, м. Київ, вул. М. Берлинського, 9, директору
тел. /факс (044)440–35–48
Е-пошта: dnpb@i.ua
Адреса веб- порталу: http://www.dnpb.gov.ua
Павла РОГОВА,
канд. іст. наук, старш. наук, співроб.,
директор ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського
17:10 16.08.2012