НАПН України
Закладка 1Закладка 2Закладка 2
Психотерапевтична допомога військовослужбовцям і цивільному населенню зони АТО

12 березня на засіданні Президії НАПН України було розглянуто діяльність Інституту психології імені Г.С. Костюка НАПН України щодо надання психотерапевтичної допомоги військовослужбовцям і цивільному населенню, які зазнали психологічних травм у зоні АТО. З цього питання доповіла завідувач лабораторії консультативної психології та психотерапії Інституту психології імені Г.С. Костюка НАПН України Зоя Кісарчук. В обговоренні доповіді взяли участь лікар-невропатолог вищої категорії, завідувачка консультативно-поліклінічним відділенням Державного управління Інституту медичної праці НАМУ України Ксенія Возніцина, психолог-психотерапевт, керівник психологічного центру «Рівновага» м. Києва Оксана Шльонська, психолог у представництві міжнародної організації «Право на здоров’я» м. Києва Тетяна Сіренко,  а також заступник директора Департаменту Державної прикордонної служби України Сергій Мул і заступник начальника психологічного центру Національної гвардії України Сергій Чижевський.

З березня 2014 року в Інституті психології імені Г.С. Костюка на базі лабораторії консультативної психології та психотерапії створено та розгорнуто діяльність Кризового центру медико-психологічної допомоги (далі – Центру), що об’єднав зусилля співробітників різних підрозділів Інституту, які працюють у ньому додатково до своїх основних наукових завдань і виключно на волонтерських засадах.

В основу діяльності Центру покладено ідею розгортання активності співробітників Інституту у таких сферах: надання практичної психологічної допомоги постраждалим внаслідок кризових травматичних подій (тимчасово переміщеним особам (вимушеним переселенцям) з Криму та східних регіонів України, військовослужбовцям, що поранені чи зазнали психологічних травм в зоні АТО); організація науково-психологічної та практичної допомоги Збройним силам України, зокрема проведення профілактичної та реабілітаційної роботи з військовослужбовцями у зоні АТО та в місцях постійної дислокації військових частин у період відновлення особового складу; здійснення навчально-методичної роботи, яка передбачає проведення семінарів, тренінгів, балінтовських і супервізійних груп для волонтерів-психологів та представників інших «допоміжних» професій (соціальних працівників, педагогів, шкільних психологів, медичного персоналу); розроблення програм, методичного інструментарію, методичних рекомендацій і посібників для роботи з різними категоріями постраждалих.

З березня 2014 року по березень 2015 року пріоритетними напрямами практичної роботи Центру були такі:

1. Психологічна допомога вимушеним переселенцям з Криму та сходу України (дорослі, діти). Головними завданнями психологів у роботі з   переселенцями були їх психологічна адаптація (опрацювання важких стресових станів, допомога в сприйнятті змін у житті, асиміляції отриманого досвіду і створенні життєвих перспектив) та соціальна адаптація (допомога в адаптації до місця переїзду і нового середовища).

Форми роботи: індивідуальне консультування, групова і сімейна психотерапія. Основні засоби роботи: методи тілесно-орієнтованої, когнітивно-поведінкової, кататимно-імагінативної психотерапії, арт-терапії, у роботі з дітьми застосовувалась також ігрова психотерапія.     

2.  Профілактична та реабілітаційна робота з військовослужбовцями у зоні АТО та в місцях постійної дислокації у період відновлення особового складу. Основними завданнями психолога були: психологічна просвіта   військовослужбовців (особливості реагування на травмівну стресову подію та шляхи поліпшення фізичного та психічного здоров’я); формування навичок першої психологічної допомоги один одному та самодопомоги; надання консультативної та психотерапевтичної допомоги.

Форми роботи: лекції, тренінги, індивідуальне консультування та групова психотерапія. Засоби роботи: методи тілесно-орієнтованої, когнітивно-поведінкової, наративної психотерапії та техніки соціально-психологічного тренінгу.

3. Психологічна допомога військовослужбовцям, що поранені чи зазнали психологічних травм у зоні АТО. Ця допомога здійснюється у межах програми медико-психологічної реабілітації, яка діє на базі Клініки професійних захворювань Державного управління «Інститут медицини праці НАМН України», де відкрито реабілітаційне відділення для учасників АТО. Основними завданнями психологів у цій програмі є: проведення психологічної діагностики військовослужбовців з метою виявлення симптомів, пов’язаних із гострими реакціями на стрес (ГРС) та посттравматичними стресовими розладами (ПТСР), які зумовлені участю у бойових діях; психотерапевтична допомога, спрямована на полегшення симптомів після перенесеної гострої реакції на стрес та симптомів ПТСР.

Форми роботи: індивідуальна та групова. Основні засоби роботи психологів:  психодіагностичні методики («Місісіпська шкала – військовий варіант», «Питальник Спілберга» (тест на тривожність), «Шкала самооцінки рівня депресії Зунга»); методи тілесно-орієнтованої, когнітивно-поведінкової, кататимно-імагінативної психотерапії, арт-терапії, техніки ДПДГ (метод десенсибілізації і переробки за допомогою рухів очей Ф. Шапіро)тощо.

Позитивної оцінки заслуговує створення мобільних груп співробітників Інституту психології імені Г.С. Костюка НАПН України, волонтерів Центру для виїзду у зону АТО та у місця постійної дислокації військових частин у період відновлення особового складу. Це дало можливість здійснити комплекс психологічних і соціальних заходів, спрямованих на профілактичну і реабілітаційну роботу з військовослужбовцями, та охопити їх значний контингент.

Важливою є діяльність Центру у сфері навчальної та психогігієнічної (спрямованої на попередження емоційного вигорання та опосередкованої травматизації фахівців) роботи з волонтерами. У межах цієї діяльності проведена значна кількість тематичних семінарів, тренінгів, супервізійних та балінтовських груп.

У процесі здійснення практичної діяльності науковцями Інституту психології виявлено певні тенденції щодо відмінностей у переживанні психотравми різними групами переселенців (переселенці з Криму та сходу України; діти з різними обставинами травмування та переселення тощо) та  військовослужбовців (бійці з різних видів військових підрозділів, з різним досвідом військової служби тощо); виокремлено індивідуальні особливості, що зумовлюють ймовірність виникнення, особливості перебігу та   можливості подолання різного роду адаптаційних розладів; визначено  стратегії та дієві засоби консультативної і психотерапевтичної допомоги, що довели свою ефективність у роботі з різними групами постраждалих.

Отримані на основі спостережень та результатів практичної роботи дані знайшли відображення в опублікованому методичному посібнику «Психологічна допомога постраждалим внаслідок кризових, травматичних подій». У посібнику розгорнуто викладаються особливості надання психологічної допомоги різним категоріям постраждалих, описано роботу служби «Телефон довіри», викладено міркування щодо використання мас-медіа як простору психологічної допомоги населенню, а також подано методичний інструментарій.

Схваливши діяльність Інституту психології імені Г.С. Костюка НАПН України щодо надання психотерапевтичної допомоги військовослужбовцям і цивільному населенню, які зазнали психологічних травм в зоні АТО,Президія НАПН України постановила:зосередити увагу на дослідженнях, спрямованих на розроблення проблем психотравми, посттравматичного стресового розладу, методів їх психодіагностики та шляхів та засобів психотерапевтичної допомоги постраждалим; сприяти проведенню у 2015 році Міжнародної науково-практичної конференції з питань психологічної допомоги особистості у подоланні наслідків гострої травми та посттравматичних розладів (Відділенню психології, вікової фізіології та дефектології спільно з Інститутом психології імені Г.С. Костюка (С.Д. Максименко) та Інститутом соціальної та політичної психології (М.М. Слюсаревський)); у межах співпраці з Клінікою професійних захворювань ДУ «Інститут медицини праці НАМН України» організувати і провести для волонтерів цикл семінарів і тренінгів з питань медико-психологічної реабілітації військовослужбовців; вивчити питання щодо посилення матеріально-технічної бази Кризового центру медико-психологічної допомоги протягом 2015 року (Інституту психології імені Г.С. Костюка НАПН України (С.Д.  Максименко). 


16:42 17.03.2015