НАПН України
Закладка 1Закладка 2Закладка 2
Управлінська вертикаль у шкільній освіті

20 червняв Інституті педагогіки Національної академії педагогічних наук України відбувся круглий стіл «Управлінська вертикаль у шкільній освіті: якість, прозорість, взаємодія» для науковців, управлінців в галузі освіти та представників громадянського суспільства. Співорганізатори заходу – громадська організація «Агенція розвитку освітньої політики» та лабораторія управління освітніми закладами Інституту педагогіки НАПН України.

Мета - представити результати досліджень: «Теорія і технології організаційних механізмів управління діяльністю загальноосвітніх навчальних закладів», яке проводиться лабораторією управління освітніми закладами Інституту педагогіки НАПН України та «Система управління загальною середньою освітою в Україні на рівні району та області: якість, прозорість, взаємодія», яке було проведено громадською організацією «Агенція розвитку освітньої політики» (АРОП) за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Окрім цього, організатори планували, ознайомити учасників з громадськими ініціативами щодо модернізації системи освіти в Україні, обговорити можливі сценарії децентралізації управління шкільною освітою в контексті Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні, запропонувати рекомендації органам державного управління, місцевого самоврядування  та громадянському суспільству щодо шляхів демократизації та децентралізації шкільної освіти.

З доповідями виступили Юрій Ганущак, народний депутат України, експерт з питань місцевого самоврядування, Людмила Паращенко, голова правління ГО «Агенції розвитку освітньої політики», директор Київського ліцею бізнесу, доктор наук з державного управління, Наталія Протасова, завідувач кафедри управління освітою Національної академії державного управління,Ірина Барматова,голова Асоціації приватних навчальних закладів України, Олександр Пастовенський, начальник управління освіти і науки Житомирської ОДА, кандидат педагогічних наук, Людмила Калініна, завідувач лабораторією управління освітніми закладами Інституту педагогіки НАПН України, Юрій Шукевич, директор Фінансового ліцею, Голова Асоціації керівників шкіл м. Києва.

Учасників круглого столу  привітав директор Інституту педагогіки НАПН України, професор Олег Топузов. Він висловив сподівання, що у межах круглого столу відбудеться і конструктивна дискусія, де  учасники скористаються можливістю викласти особисте бачення шляхів вирішення і просто навести вирішальні аргументи для подолання проблем, які притаманні нинішній адміністративно-бюрократичній формі управління з жорсткою вертикаллю та розвиненою бюрократією, й запропонують пропозиції щодо децентралізації та дебюрократизації управління.

За результатами роботи круглого столу були окреслені проблемні питання, що потребують вирішення:

 

  1. Політична заангажованість керівників МОН, ОДА, РДА перешкоджає розробленню та послідовному впровадженню державної освітньої політики, посилює несистемність і некерованість освітніх реформ.
  2. ОУО та РВО мають бути реформовані, їх функції переглянуті відповідно  до принципу децентралізації державного управління.
  3. Розподіл функцій та обов'язків  між РВО та ОУО мають бути переглянуті для подолання існуючого дублювання та функціональної надлишковості.
  4. Відсутність спеціальної освіти державного управлінця впливає на якість управління освітою на всіх рівнях.
  5. Механізми і порядок призначень на керівні посади в системі управління освітою мають бути оновлені, враховуючи вимоги ДГУ та  децентралізації влади.
  6. Відсутня ефективна співпраця з громадськістю та прозора підзвітність про діяльність ОУ  в системі управління ЗСО .
  7. Підзвітність ОУО та РВО через офіційні сайти є неповною та непрозорою.
  8. Громадські ради недостатньо  впливають на прийняття управлінських рішень в освіті на рівні району/області.
  9. Представники громадськості готові до співпраці з державними органами управління.
  10. Потребують розроблення, узгодження і виконання механізми забезпечення прозорості та взаємодії органів управління освітою та громади.

 

Прес-служба НАПН України
14:16 27.06.2014