НАПН України
Закладка 1Закладка 2Закладка 2
«Сталий розвиток – Науковий дебют 2013»: нові результати

11 квітня відбулася Міжнародна наукова конференція «Сталий розвиток – Науковий дебют 2013» у Варшаві. Під час урочистого засідання Сенату президент НАПН України, доктор філософських наук, професор, видатний вчений-філософ Василь Кремень отримав високий титул Почесного професора Вищої менеджерської школи у Варшаві.

Українські студенти-магістранти втретє взяли участь у цьому конкурсі на запрошення депутата Європейського Парламенту, Прем’єра Уряду Республіки Польщі (1997- 2001), Голови Європейського Парламенту (2009 - 2012) професора Єжи Бузека. У реалізації проекту активну участь брала НАПН України під патронатом її президента Василя Кременя. Особливістю цьогорічного конкурсу в тому, що до участі разом із студентами-магістрантами було допущено сучасну українську молодіжну наукову еліту – аспірантів, а також можна відзначити, що конкурс збагатився новими науковими проектами і сміливими ідеями. Розширення його масштабів зумовило необхідність видання праць дебютантів у двох томах.

Щорічна міжнародна наукова конференція, що відбувалася за підсумками конкурсу, вдруге проходила  у Вищій менеджерській школі у Варшаві. У перших кроках молоді до міжнародної наукової співпраці спостерігається така тенденція: дослідники-початківці більш активно долучаються до розв’язання актуальних проблем, пов’язаних із впровадженням ідей сталого розвитку. Сталий розвиток усвідомлюється ними як стратегія досягнення гідного життя в рамках фізично і біологічно можливого, якою гарантується задоволення основних потреб сучасного и майбутнього поколінь з одночасним збереженням стабільності функціонування природного середовища і природного різноманіття видів та екосистем.

Конкурсні праці наших студентів-магістрантів і аспірантів присвячені розкриттю актуальних філософських, соціологічних, психолого-педагогічних, екологічних та економічних аспектів сталого розвитку. Різні аспекти цієї глобальної проблеми, які порушили майбутні науковці у своїх творчих розвідках 2013 року, водночас пов’язані з їхньою професійною підготовкою в університетах. Науковий пошук спрямовувався на обґрунтування необхідних умов і створення можливостей для сталого розвитку Української держави, формування молодої генерації фахівців.

До всеукраїнської конкурсної комісії, що працювала на базі Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, надійшли студентські та аспірантські наукові праці з багатьох університетів. Найактивнішими і найбільш наполегливими виявилися студенти Львівського державного університету безпеки життєдіяльності, Житомирського державного університету імені Івана Франка, Київського національного університету технологій і дизайну, Глухівського національного педагогічного університету імені Олександра Довженка, Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова, Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Хмельницького національного університету, Миколаївського національного педагогічного університету імені В.О. Сухомлинського, Національного лісотехнічного університету України (м. Львів), Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, а також  Університету менеджменту освіти НАПН України. Українським відділенням конкурсної комісії було розглянуто понад 180 праць, присвячених різним аспектам сталого розвитку. Які ж основні напрями наукових пошуків студентської молоді? Це, передусім: філософське обґрунтування підходів до побудови культурного континууму між Сходом і Заходом; трансформація смисложиттєвих орієнтацій молоді в умовах глобалізаційних та євроінтеграційних процесів; виокремлення українського контексту комунікативних чинників в європейському просторі; розвиток екологічної культури різних категорій громадян; активне осмислення перспектив використання прогресивних ідей європейського і, зокрема, польського досвіду в системі освіти України;розкриття творчого потенціалу педагогічної освіти та післядипломної освіти для розв’язання завдань сталого розвитку; вивчення особливостей роботи з обдарованими школярами; формування здоров’язбережувальної компетентності майбутніх педагогів.

Учасники конкурсу в рамках проекту третій рік поспіль довели високий рівень своєї підготовки до порівняльного наукового аналізу проблем сталого розвитку. Одинадцять майбутніх науковців написали статті англійською і польською мовами.

 За результатами міжнародного конкурсу переможцем визнали аспіранта Львівського державного університету безпеки життєдіяльності, творчого й перспективного дослідника  Артура Ренкаса – автора статті "Neutralizationproblemoflandfillshexachlorobenzenetoxicwaste" («Проблеми поводження з полігонами отруйних відходів гексахлорбензолу»).

 Міжнародний конкурс «Сталий розвиток – Науковий дебют 2013» сприяє формуванню нової молодої генерації майбутніх науковців у нашій державі. Участь НАПН України у підготовці студентів, магістрантів та аспірантів до конкурсу та підсумкової конференції на базі Вищої менеджерської школи у Варшаві сприяє розвитку міжнародної співпраці майбутніх молодих науковців, поглибленню їхнього інтересу до філософських, соціологічних, психологічних, педагогічних, економічних та інших проблем сталого розвитку у контексті європейської інтеграції. 

Прес-служба НАПН України
17:55 15.04.2014